Muzeum Prowincji św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Prowincji św. Franciszka z Asyżu
Państwo  Polska
Miejscowość Poznań
Adres ul. Garbary 22
Data założenia 1971
Zakres zbiorów pamiątki historyczne, etnografia, misje
Powierzchnia ekspozycji 160 m²
Położenie na mapie Poznania
Mapa lokalizacyjna Poznania
Muzeum franciszkańskie
Muzeum franciszkańskie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum franciszkańskie
Muzeum franciszkańskie
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Muzeum franciszkańskie
Muzeum franciszkańskie
Ziemia52°24′12,59″N 16°56′15,50″E/52,403497 16,937639

Muzeum Prowincji św. Franciszka z Asyżumuzeum franciszkańskie, prowadzone przez Prowincję św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu (Kościół św. Franciszka Serafickiego).

Muzeum powstało w 1971 na bazie eksponatów zebranych przez ojca Teofila Zawieję i przekazanych na ręce ojca Salezego Tomczaka[1]. Zbiory zajmują dwie sale dawnej zakrystii o łącznej powierzchni 160 m²[2].

Sala pierwsza (im. Franciszka z Asyżu) prezentuje eksponaty dotyczące zakonu franciszkańskiego, w tym jego historii w Poznaniu. Znajdują się tu m.in. znaczki pocztowe, medale, starodruki, wydawnictwa tematyczne. Oprócz tego umieszczono tu gabloty ilustrujące przebieg pontyfikatu Jana Pawła II. Całość uzupełniają obrazy o tematyce franciszkańskiej i wytwory rzemiosła artystycznego, np. dwie pary potężnych lichtarzy z przełomu XVIII i XIX wieku[2].

W sali drugiej (na piętrze, im. Benedykta Afrykańczyka) zgromadzono zbiory misyjne – artystyczne i etnograficzne w liczbie około 400 sztuk (znaczki, publikacje, ubiory, dzwonki buddyjskie, wachlarze, czy przekłady Pisma Świętego na różne języki). Najliczniejsze i najcenniejsze eksponaty pochodzą z Boliwii i dawnego Zairu. Misjonarze przywozili je głównie w latach 70. i 80. XX wieku. Są to m.in. monety z VII wieku wydobyte przez belgijskich archeologów w Katandze, krzyże katangijskie, figurki z kości słoniowej, drewniane fetysze, laski przywódców wioskowych, maski rytualne, broń, wyroby malachitowe, banknoty, okazy fauny i flory, czy instrumenty muzyczne Indian andyjskich[1][2].

Kraje Dalekiego Wschodu są reprezentowane przez Chiny i Japonię – tradycyjne miejsca działalności misyjnej zakonu. Cenne jest w tym przypadku Pismo Święte w języku chińskim, przetłumaczone i wydane przez franciszkanów (współtwórcą był ojciec Gabriel Maria Allegra). Inne znaczące eksponaty to malowane lub haftowane na jedwabiu wizerunki świętych, czy Matka Boska w kimonie[1].

Muzeum organizuje wystawy czasowe[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Muzeum (pol.). Franciszkanie. Prowincja św. Franciszka z Asyżu Braci Mniejszych w Poznaniu, 2009-02-23. [dostęp 2017-01-18].
  2. a b c d Janusz Jaskulski. Perełka u Bernardynów. „Głos Wielkopolski”. 16-17.01.1993. s. 9.