Muzeum Sztuki w Łodzi. Monografia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzeum Sztuki w Łodzi. Monografia – dwutomowa publikacja wydana w 2015 roku nakładem Muzeum Sztuki w Łodzi, przedstawiająca dzieje jednej z najstarszych na świecie instytucji prezentujących sztukę współczesną oraz obecną działalność placówki.

Tom 1 skupia się na historii muzeum, przedstawia w kolejnych rozdziałach kluczowe punkty w dziejach tej instytucji i pozwala przyjrzeć się zarówno jej przedwojennemu, jak i powojennemu rozwojowi. Na publikację składają się eseje badawcze ukazujące historię muzeum w szerszym, historycznym, politycznym i społecznym kontekście, napisane przez wybitnych specjalistów z dziedziny historii sztuki i teorii kultury, takich jak: Nawojka Cieślińska-Lobkowicz, Paulina Kurc-Maj, prof. Marta Leśniakowska, dr hab. Iwona Luba, Marta Madejska, dr Magdalena Moskalewicz, dr Adam Mazur, Daniel Muzyczuk, Paweł Polit, Konrad Schiller, dr hab. Andrzej Szczerski, dr Marcin Szeląg, Agnieszka Szewczyk, Agnieszka Taborska, dr Magdalena Ziółkowska.

Muzeum Sztuki w Łodzi. Tom I
Autor Zespół redakcyjny: Aleksandra Jach, Katarzyna Słoboda, Joanna Sokołowska, Magdalena Ziółkowska
Pierwsze wydanie
Miejsce wydania Łódź
Język polski
Data wydania 2015
Wydawca Muzeum Sztuki w Łodzi

Książkę uzupełniają teksty źródłowe – niejednokrotnie publikowane po raz pierwszy - oddające głos protagonistom historii muzeum, takim jak: Marian Minich (dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi w latach 1935–1965), Jan Brzękowski (członek grupy „a.r.”, współtwórca Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej) czy Ryszard Stanisławski (dyrektor w latach 1966–1990). Kolejni dyrektorzy: Jaromir Jedliński (dyrektor w latach 1991–1996), Nawojka Cieślińska-Lobkowicz (dyrektor w 1996 roku) i Mirosław Borusiewicz (dyrektor w latach 1997–2006) opowiedzieli o własnych wizjach rozwoju placówki, sposobach pracy z kolekcją i problemach muzealnej praktyki, a Jarosław Suchan, dyrektor placówki od 2006 roku, opatrzył oba tomy wstępem. Całość zaś dopełniają materiały archiwalne, takie jak nigdy niepublikowane dokumenty, listy, wycinki prasowe, plakaty, okładki katalogów oraz obszerny wybór fotografii[1].

Muzeum Sztuki w Łodzi. Monografia. Tom II
Autor Zespół redakcyjny: Daniel Muzyczuk, Magdalena Ziółkowska
Pierwsze wydanie
Miejsce wydania Łódź
Język polski
Data wydania 2015
Wydawca Muzeum Sztuki w Łodzi

Zgromadzone w tomie 2 publikacji wypowiedzi to zbiór tekstów poświęconych misji i praktyce Muzeum Sztuki w Łodzi, które analizują i poddają krytycznej refleksji najnowszą działalność łódzkiej instytucji. Autorzy zastanawiają się, jak za pomocą współczesnych praktyk artystycznych i instytucjonalnych przepracowywać i skutecznie rozwijać wiodące idee nowoczesności. Swój punkt widzenia na tę kwestię prezentują artyści, kuratorzy muzeum i zaproszeni badacze: Józef Robakowski, Jarosław Suchan, Daniel Muzyczuk, Jarosław Lubiak, Jakub Wojnarowski, Agnieszka Rejniak-Majewska, Agnieszka Polska, Tomasz Szerszeń, Mona Vǎtǎmanu, Florin Tudor, Joanna Sokołowska, Wendelin von Oldenborgh, Magdalena Ziółkowska, Céline Condorelli, Agata Pietrasik, Stuart Bailey i Małgorzata Ludwisiak[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Program - Muzeum Sztuki w Łodzi, msl.org.pl [dostęp 2017-11-19] (pol.).
  2. Program - Muzeum Sztuki w Łodzi, msl.org.pl [dostęp 2017-11-19] (pol.).