Muzeum Ukraińskich Ikon Domowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek Radomyśl. Muzeum Ukraińskich Ikon Domowych. Sala Obrzędowa. Fragment ekspozycji
Muzeum Ukraińskich Ikon Domowych. Fragment ekspozycji. Domowe ikonostasy

Muzeum Ukraińskich Ikon Domowych XVI-XX ww. stanowi część Kompleksu Historyczno-Kulturalnego „Zamek Radomyśl”, który znajduje się w miasteczku Radomyśl (Obwód Żytomierski, Ukraina). Zbiór muzeum to prywatna kolekcja ikon zebranych przez znaną ukraińską lekarkę i działaczkę społeczną, dr med. Olhę Bohomołeć w ciągu 16 lat.

Jest to prawdopodobnie pierwsze i jedyne na Ukrainie, a być może na świecie, tego rodzaju muzeum oraz największe muzeum ikon w Europie Wschodniej. Jego zbiory stanowią bodaj największą ekspozycję sztuki ikonograficznej na Ukrainie. Obecnie kolekcja ikon i obrazów muzeum stale się powiększa o dzieła współczesnych twórców profesjonalnych oraz amatorów, będące cennym uzupełnieniem zbiorów. Obejmuje ona blisko 5000 przedmiotów sztuki sakralnej pochodzących z terytorium całej współczesnej Ukrainy.

Ikona św. Mikołaja (XII w.). Muzeum Ukraińskich Ikon Domowych.
Właścicielka Muzeum Ukraińskiej Ikony Domowej Olha Bohomołeć opowiada gościom o ikonach swej kolekcji

Niektóre ikony zachowały ślady sowieckiego tzw. ateizmu wojującego i polityki kulturalnej dyktatury bolszewickiej względem Kościoła (m.in. ślady ognia, siekier, kul itp.). Szczególne miejsce wśród takich eksponatów zajmuje skrzynia wykonana z ikon.

Unikalną atrakcją Muzeum jest ikona Św. Mikołaja wyrzeźbiona z kamienia w wieku XII. Tradycja takich ikon pochodzi z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego. Były one wykorzystywane w nabożeństwach na Rusi do XVI w.

W zbiorach muzealnych w Radomyślu są ikony prawosławne, katolickie i unickie, w tym otaczane czcią przez wiernych tych trzech wyznań (np. ikony Matki Boskiej Częstochowskiej, Berdyczowskiej, Poczajowskiej etc.).

Zbiory Muzeum obejmują również bogatą kolekcję przedmiotów kultury materialnej z XVIII-XIX w., pochodzących z terenów dzisiejszej Ukrainy.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Богомолець О. „Вiкна в позапростiр. Iсторiя створення колекцiї”. -К., „Оранта”. – 2007
  • Богомолець О. „Вiкна в позапростiр. Святий Пантелеймон Цiлитель”. – К., «Оранта» – 2008.
  • Богомолець О. «Домашні обрядові образи України». – К., «Оранта». – 2008
  • Богомолець О. „Домашні ікони Центральної України”. – К., „Оранта”. – 2008

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]