Mychajło Dobkin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mychajło Dobkin
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 26 stycznia 1970
Charków
Mer Charkowa
Okres od 26 marca 2006
do 18 marca 2010
Przynależność polityczna Partia Regionów
Poprzednik Wołodymyr Szumiłkin
Następca Hennadij Kernes
podpis
Odznaczenia
Order Przyjaźni (Rosja) Order Za Zasługi I klasy (Ukraina) Order Za Zasługi II klasy (Ukraina) Order Za Zasługi III klasy (Ukraina)

Mychajło Markowycz Dobkin, ukr. Михайло Маркович Добкін, Michaił Markowicz Dobkin, ros. Михаил Маркович Добкин (ur. 26 stycznia 1970 w Charkowie) – ukraiński polityk i samorządowiec, były mer Charkowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po odsłużeniu armii pracował w przedsiębiorstwie Prohres-90 (od 1993). W 1997 podjął naukę na Wydziale Prawa Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych. Rok później został wybrany w skład Rady Miejskiej Charkowa. Pracował wraz z ojcem w firmie East Oil Groupe. W 2001 założył organizację społeczną "Wedmidź", by następnie znaleźć się w Radzie Najwyższej Ukrainy (2002–2006). Należał kolejno do frakcji: "Demokratycznych Inicjatyw", "Centrum", Zjednoczonej Socjaldemokratycznej Partii Ukrainy oraz Partii Regionów.

26 marca 2006 został wybrany na mera Charkowa. 18 marca 2010 objął stanowisko przewodniczącego Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Po odsunięciu od władzy Wiktora Janukowycza w wyniku protestów 26 lutego 2014 podał się do dymisji z zajmowanej funkcji[1]. Należy do otwartych przeciwników Euromajdanu i narodowców ukraińskich[2].

W 2014 kandydował w wyborach prezydenckich[3], otrzymując w nich około 3% głosów[4]. W tym samym roku był jednym z organizatorów Bloku Opozycyjnego, uzyskując z jego listy mandat posła VIII kadencji.

Odznaczony ukraińskim Orderem "Za Zasługi" I, II i III stopnia. Jest honorowym obywatelem miasta Charkowa[5]. W 2010 prezydent Dmitrij Miedwiediew odznaczył go Orderem Przyjaźni[6].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest żonaty, ma trzy córki i syna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]