Mychajło Werbycki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mychajło Mychajłowycz Werbycki
Михайло Михайлович Вербицький
Ilustracja
Mychajło Werbycki
Data i miejsce urodzenia 4 marca 1815
Jawornik Ruski lub Ulucz, Cesarstwo Austrii
Data i miejsce śmierci 7 grudnia 1870
Młyny, Austro-Węgry
Wyznanie katolicyzm
Kościół obrządek bizantyjsko-ukraiński
Prezbiterat 1850

Mychajło Mychajłowycz Werbycki (ukr. Михайло Михайлович Вербицький, ur. 4 marca 1815 w Jaworniku Ruskim lub w Uluczu[1], zm. w grudniu 1870 w Młynach) – ukraiński ksiądz greckokatolicki, działacz społeczny, autor muzyki do pieśni Szcze ne wmerła Ukrajina (Ще не вмерла Україна), hymnu narodowego Ukrainy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec był proboszczem greckokatolickiej parafii w Jaworniku Ruskim; osierocił Mychajła we wczesnym dzieciństwie. Został on wraz z bratem wzięty na wychowanie przez krewnego, greckokatolickiego władykę przemyskiego Iwana Snihurśkiego. Uczył się w seminarium duchownym we Lwowie i w Przemyślu. Święcenia kapłańskie uzyskał w 1850 r. a sześć lat później został proboszczem parafii greckokatolickiej w Młynach koło Radymna. Należał do ukraińskiego chóru w Przemyślu, później kierował chórem we Lwowie, występując też jako solista. Współpracował z przemyskimi i lwowskimi teatrami ukraińskimi, komponując muzykę dla wystawianych w nich sztuk. Pieśń Szcze ne wmerła Ukrajina została napisana w 1864 r. do sztuki Zaporożcy, wystawionej przez lwowski teatr „Ruski Besidy”.

Posługę duszpasterską w parafii Młyny sprawował przez 14 lat. Po śmierci w grudniu 1870 r. został pochowany na przycerkiewnym cmentarzu. Kamienny nagrobek w kształcie liry na jego mogile ufundowali członkowie lwowskiego akademickiego chóru „Banduryst”. 12 kwietnia 2005 r. poświęcono uroczyście kaplicę nad grobem Werbyckiego, w uroczystościach wziął udział prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Współczesne zdjęcia z miejsc związanych z kompozytorem:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Niektóre źródła podają, że urodził się we wsi Ulucz, należącej również do parafii jego ojca, oddalonej o około 6 km od Jawornika Ruskiego, zob. Rodowód kompozytora. „Nowiny”, s. 2, Nr 173 z 6-8 września 1991.  W Uluczu ustanowiono tablicę upamiętniającą kompozytora, w inskrypcji której podano także fakt urodzenia Werbyckiego tamże.