Mykoła Awiłow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mykoła Awiłow
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 6 sierpnia 1948
Odessa
Dorobek medalowy
Reprezentacja  ZSRR
Igrzyska olimpijskie
złoto Monachium 1972 lekkoatletyka
(dziesięciobój)
brąz Montreal 1976 lekkoatletyka
(dziesięciobój)
Odznaczenia
Order Czerwonego Sztandaru Pracy

Mykoła Wiktorowycz Awiłow (ukr. Микола Вікторович Авілов; ros. Николай Викторович Авилов; ur. 6 sierpnia 1948 w Odessie) – ukraiński lekkoatleta dziesięcioboista, startujący w barwach ZSRR, mistrz olimpijski z Monachium z 1972.

Podczas nauki w szkole podstawowej w Odessie został zauważony przez poszukiwacza talentów sportowych i przeniesiony do szkoły sportowej, w której trenował najpierw skok wzwyż, a potem dziesięciobój. W 1968 zdobył brązowy medal mistrzostw ZSRR w dziesięcioboju i wyjechał na igrzyska olimpijskie w Meksyku, gdzie zajął 4. miejsce.

Zajął 4. miejsce na mistrzostwach Europy w 1969 w Atenach. Zwyciężył na uniwersjadzie w 1970 w Turynie. Nie ukończył dziesięcioboju na mistrzostwach Europy w 1971 w Helsinkach. W 1972 po raz pierwszy został mistrzem ZSRR w tej konkurencji.

Na igrzyskach olimpijskich w 1972 w Monachium zdobył złoty medal ustanawiając jednocześnie rekord świata wynikiem 8454 punktów (według obecnej punktacji byłoby to 8466 pkt). Wyprzedził swego rodaka Leonida Litwinienko i Polaka Ryszarda Katusa.

Zdobywał mistrzostwo ZSRR w 1975 i 1976. Na igrzyskach olimpijskich w 1976 w Montrealu nie obronił tytułu mistrzowskiego, ale został brązowym medalistą za Amerykaninem Bruce'em Jennerem i Niemcem Guido Kratschmerem. Został odznaczony m.in. Orderem Czerwonego Sztandaru Pracy.

Jego żoną jest Walentina Kozyr – także lekkoatletka, medalistka olimpijska w skoku wzwyż (1968).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]