NACRA Sevens 2009

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
NACRA Sevens 2009
2008 2010
Szczegóły rozgrywek
Termin 1415 listopada 2009
Liczba meczów 45
Mistrz strefy NACRA  Gujana

NACRA Sevens 2009 – szóste mistrzostwa strefy NACRA w rugby 7 mężczyzn, oficjalne międzynarodowe zawody rugby 7 o randze mistrzostw kontynentu organizowane przez North America Caribbean Rugby Association mające na celu wyłonienie najlepszej męskiej reprezentacji narodowej w tej dyscyplinie sportu w strefie NACRA, które odbyły się wraz z turniejem żeńskim w Meksyku w dniach 1415 listopada 2009 roku. Turniej służył również jako kwalifikacja do turniejów Igrzysk Wspólnoty Narodów 2010 i Igrzysk Ameryki Środkowej i Karaibów 2010.

Czwarty raz z rzędu triumfowała reprezentacja Gujany[1][2].

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2009 roku przyznano Meksykowi organizację NACRA Sevens 2009. Były to pierwsze tego rodzaju zawody organizowane przez ten kraj, były jednocześnie próbą generalną przed debiutem rugby 7 na igrzyskach panamerykańskich, który został zaplanowany na rok 2011[3]. Areną zmagań podczas zawodów był Estadio Roberto Tapatío Méndez znajdujący się na południowych przedmieściach stolicy[4].

Zgłoszenia chętnych zespołów były przyjmowane do 7 września 2009 roku[5]. W turnieju wzięło udział trzynaście reprezentacji, podzielonych na grupy według wyników osiągniętych w poprzednich czterech turniejach[6]. W pierwszym dniu walczyły one systemem kołowym podzielone na trzy grupy, pięciozespołową i dwie złożone z czterech drużyn. Do fazy play-off, składającej się z ćwierćfinałów, półfinałów oraz meczów o miejsca, awansowały trzy najlepsze z grupy A, po dwie czołowe z obu pozostałych grup oraz zwycięzca dodatkowego spotkania pomiędzy trzecimi zespołami z grup B i C. Pozostałe pięć drużyn rywalizowało w drugim dniu ponownie systemem kołowym o miejsca 9–13[7][8].

Zwycięzca zawodów zapewnił sobie awans na turniej rugby 7 na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 2010, zaś najlepsza szóstka – spełniająca warunki nałożone przez ODECABE – uzyskała prawo startu w turnieju rugby 7 na Igrzyskach Ameryki Środkowej i Karaibów 2010[9].

Zawody były transmitowane w Internecie, następnie Federación Mexicana de Rugby umieściła je na swoim kanale YouTube[10][11].

Dzień 1[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Punkty Pkt Status
M W R P + - +/-
1.  Gujana 4 4 0 0 134 26 +108 12 Cup + Plate
2.  Bahamy 4 3 0 1 94 52 +42 10 Cup + Plate
3.  Kajmany 4 2 0 2 51 52 -1 8 Cup + Plate
4.  Gwadelupa 4 1 0 3 33 111 -78 6
5.  Dominikana 4 0 0 4 21 92 -71 4
14 listopada 2009
Gujana  52 - 7  Gwadelupa Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


14 listopada 2009
Bahamy  26 - 12  Kajmany Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


14 listopada 2009
Gujana  26 - 0  Kajmany Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


14 listopada 2009
Dominikana  7 - 21  Bahamy Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


14 listopada 2009
Gujana  26 - 12  Bahamy Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


14 listopada 2009
Dominikana  7 - 19  Gwadelupa Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


14 listopada 2009
Gujana  30 - 7  Dominikana Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


14 listopada 2009
Kajmany  17 - 0  Gwadelupa Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


14 listopada 2009
Bahamy  35 - 7  Gwadelupa Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


14 listopada 2009
Kajmany  22 - 0  Dominikana Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Punkty Pkt Status
M W R P + - +/-
1.  Trynidad i Tobago 3 3 0 0 113 12 +101 9 Cup + Plate
2.  Meksyk 3 2 0 1 58 36 +22 7 Cup + Plate
3.  Barbados 3 1 0 2 33 58 -25 5 Play-off
4.  Saint Lucia 3 0 0 3 10 108 -98 3
14 listopada 2009
Meksyk  22 - 5  Barbados Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


14 listopada 2009
Trynidad i Tobago  56 - 0  Saint Lucia Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


14 listopada 2009
Meksyk  31 - 0  Saint Lucia Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


14 listopada 2009
Trynidad i Tobago  26 - 7  Barbados Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


14 listopada 2009
Trynidad i Tobago  31 - 5  Meksyk Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


14 listopada 2009
Barbados  21 - 10  Saint Lucia Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Punkty Pkt Status
M W R P + - +/-
1.  Martynika 3 2 1 0 41 14 +27 8 Cup + Plate
2.  Jamajka 3 2 0 1 92 29 +63 7 Cup + Plate
3.  Bermudy 3 1 1 1 40 50 -10 6 Play-off
4.  Saint Vincent i Grenadyny 3 0 0 3 17 97 -80 3
14 listopada 2009
Bermudy  19 - 10  Saint Vincent i Grenadyny Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


14 listopada 2009
Jamajka  7 - 8  Martynika Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


14 listopada 2009
Jamajka  52 - 7  Saint Vincent i Grenadyny Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


14 listopada 2009
Bermudy  7 - 7  Martynika Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


14 listopada 2009
Bermudy  14 - 33  Jamajka Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


14 listopada 2009
Martynika  26 - 0  Saint Vincent i Grenadyny Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


Play-off o awans do ćwierćfinału[edytuj | edytuj kod]

14 listopada 2009
Barbados  10 - 17  Bermudy Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


Dzień 2[edytuj | edytuj kod]

Mecze o miejsca 9–13[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Punkty Pkt
M W R P + - +/-
1.  Barbados 4 4 0 0 88 40 +48 12
2.  Gwadelupa 4 3 0 1 93 43 +50 10
3.  Dominikana 4 2 0 2 85 73 +12 8
4.  Saint Vincent i Grenadyny 4 1 0 3 60 70 -10 6
5.  Saint Lucia 4 0 0 4 19 119 -100 4
15 listopada 2009
Dominikana  14 - 17  Barbados Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


15 listopada 2009
Saint Lucia  0 - 29  Gwadelupa Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


15 listopada 2009
Dominikana  12 - 36  Gwadelupa Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


15 listopada 2009
Saint Vincent i Grenadyny  21 - 7  Saint Lucia Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


15 listopada 2009
Dominikana  38 - 0  Saint Lucia Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


15 listopada 2009
Saint Vincent i Grenadyny  7 - 21  Barbados Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


15 listopada 2009
Dominikana  21 - 20  Saint Vincent i Grenadyny Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


15 listopada 2009
Gwadelupa  7 - 19  Barbados Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


15 listopada 2009
Saint Lucia  12 - 31  Barbados Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


15 listopada 2009
Gwadelupa  21 - 12  Saint Vincent i Grenadyny Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk

Cup + Plate[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinały Półfinały Finał
                   
15 listopada 2009        
  Gujana 28
15 listopada 2009
  Bermudy 19  
  Gujana 24
15 listopada 2009
    Bahamy 0  
  Bahamy 24
15 listopada 2009
  Jamajka 12  
  Gujana 12
15 listopada 2009
    Trynidad i Tobago 10
  Trynidad i Tobago 26
15 listopada 2009
  Kajmany 14  
  Trynidad i Tobago 27 Mecz o 3. miejsce
15 listopada 2009
    Martynika 0  
  Martynika 17   Bahamy 28
  Meksyk 12     Martynika 10
15 listopada 2009
15 listopada 2009
Gujana  28 - 19  Bermudy Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


15 listopada 2009
Bahamy  24 - 12  Jamajka Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


15 listopada 2009
Trynidad i Tobago  26 - 14  Kajmany Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


15 listopada 2009
Martynika  17 - 12  Meksyk Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk

15 listopada 2009
Gujana  24 - 0  Bahamy Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


15 listopada 2009
Trynidad i Tobago  27 - 0  Martynika Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk

15 listopada 2009
Gujana  12 - 10  Trynidad i Tobago Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk

15 listopada 2009
Bahamy  28 - 10  Martynika Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


  Półfinały Finał
             
15 listopada 2009
  Bermudy 7  
  Jamajka 24  
 
15 listopada 2009
      Jamajka 7
    Kajmany 10
 
 
Mecz o 3. miejsce
15 listopada 2009 15 listopada 2009
  Kajmany 12   Bermudy  12
  Meksyk 7     Meksyk  14
15 listopada 2009
Bermudy  7 - 24  Jamajka Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


15 listopada 2009
Kajmany  12 - 7  Meksyk Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk

15 listopada 2009
Jamajka  7 - 10  Kajmany Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk

15 listopada 2009
Bermudy  12 - 14  Meksyk Estadio Roberto Tapatío Méndez, Meksyk


Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Uwagi
1  Gujana awans na IWN 2010, CACSO 2010
2  Trynidad i Tobago awans na CACSO 2010
3  Bahamy awans na CACSO 2010
4  Martynika -
5  Kajmany awans na CACSO 2010
6  Jamajka awans na CACSO 2010
7  Meksyk awans na CACSO 2010
8  Bermudy -
9  Barbados -
10  Gwadelupa -
11  Dominikana -
12  Saint Vincent i Grenadyny -
13  Saint Lucia -

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Guyana Record Double in Men's & Women's Sevens (ang.). nacrugby.com. [dostęp 2012-09-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-10)].
  2. Guyana score NACRA Sevens double (ang.). irbsevens.com. [dostęp 2012-09-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-21)].
  3. 2009 NAWIRA Sevens Championships (ang.). nacrugby.com. [dostęp 2012-09-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-27)].
  4. Torneo Norteamericano y del Caribe de Rugby a Sietes (hiszp.). mexrugby.com. [dostęp 2012-09-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-25)].
  5. Sept 7 2009 Deadline for NACRA Sevens Confirmation (ang.). nacrugby.com. [dostęp 2012-09-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-27)].
  6. Groups announced for NACRA Mexico Sevens (ang.). rugbybahamas.com. [dostęp 2012-09-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-22)].
  7. Playing Schedule Confirmed for NACRA Sevens (ang.). nacrugby.com. [dostęp 2012-09-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-27)].
  8. Teams Confirmed for 2009 NACRA Sevens (ang.). nacrugby.com. [dostęp 2012-09-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-27)].
  9. Regional titles at stake in Mexico and Tahiti (ang.). irbsevens.com. [dostęp 2012-09-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-21)].
  10. NACRA 7s to be Streamed Live & Officials Announced (ang.). nacrugby.com. [dostęp 2012-09-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-27)].
  11. FMRUOficial (ang.). youtube.com. [dostęp 2012-09-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]