Nacho Sotomayor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nacho Sotomayor
Data i miejsce urodzenia 9 stycznia 1966
Villanueva del Arzobispo, Jaén
Gatunki ambient, downtempo, muzyka elektroniczna
Zawód kompozytor, producent muzyczny, klawiszowiec
Wydawnictwo Absolut Ambient
Powiązania Bebe, Marta Sánchez. Zero 7, Enigma, Nitin Sawhney, Talvin Sign
Strona internetowa

Nacho Sotomayor (ur. 9 stycznia 1966 w Villanueva del Arzobispo) – hiszpański muzyk, kompozytor i producent muzyczny

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował filozofię i sztuki piękne. Wraz z bratem, Francisco Sotomayorem zainicjował projekt muzyczny Intro. W jego ramach wydali cztery albumy: Visiones (1994), Edén (1996), Melismas (1998) i Dies Irae (2000).

Uznanie zyskał dzięki serii płyt La Roca, do której inspiracją była mała bezludna wysepka Es Vedra w pobliżu Ibizy. Wydawane rokrocznie potwierdzały umiejętności artysty jako twórcy muzyki ambient. Za utwór „Y por que te quiero” Nacho Sotomayor był nominowany w VIII edycji Los Premios de la Música w kategorii „najlepszy temat muzyki elektronicznej”. Singel „Eternal” z wokalizą Bébé był promowany przez brytyjską MTV i zyskał pochlebne recenzje, także poza granicami Europy. Telewizja HBO wykorzystała utwór „Island God” w jednym z odcinków serialu telewizyjnego Sześć stóp pod ziemią (Six feet under).

Współpraca z bratem zaowocowała założeniem w 2006 firmy fonograficznej Absolut Ambient, której misją jest promocja świeżych i odważne dokonań z gatunku muzyki elektronicznej, ambient i downtempo. Pod jej szyldem Sotomayor wydał album Interior – bliski muzyce pop, ale pełen, podobnie jak wcześniejsze dokonania, wpływów śródziemnomorskich. Sotomayor do współpracy zaprosił m.in. wokalistkę Martę Sánchez, gitarzystę José Luisa Encinasa, DJ-a Deep Blue. Utwór „Untitled for a guitar” został dostrzeżony przez Academia de las Artes y las Ciencias de la Música (Akademia Sztuk i Nauk Muzycznych) i zdobył główną nagrodę w kategorii „Najlepszy temat muzyki elektronicznej”.

Nacho Sotomayor kontynuuje serię La Roca – część szósta ukazała się na rynku w roku 2008, siódma w czerwcu 2009. Artysta wziął udział również w kilku projektach czysto komercyjnych: współpracował z kanałem TV National Geographic Asia i marką Giorgio Armani.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Wytwórnia
1994 Visiones Intro
1996 Edén Intro
1998 Melismas Intro
1999 La Roca vol. 1 House D'arrêt
2000 Dies Irae Intro
2000 La Roca vol. 2 House D'arrêt
2001 La Roca vol. 3 House D'arrêt
2002 La Roca vol. 4 House D'arrêt
2003 La Roca vol. 5 House D'arrêt
2004 La Roca 1999/2004 House D'arrêt
2007 Interior Absolute Ambient
2008 La Roca vol. 6 Absolute Ambient
2009 Newey (z Rebeccą Newey) Absolute Ambient
2009 La Roca vol. 7 Absolute Ambient

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]