Nadbałtyckie Centrum Kultury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wystawa w galerii Nadbałtyckiego Centrum Kultury, w Ratuszu Starego Miasta
Koncert w Wielkiej Sali Ratusza Staromiejskiego

Nadbałtyckie Centrum Kultury (NCK) – samorządowa instytucja kultury założona w 1992 w Gdańsku, której celem jest promowanie kultury Pomorza w kraju i za granicą oraz prezentowaniu w województwie i kraju zagranicznego dorobku kulturalnego, zwłaszcza krajów bałtyckich.

Organizowane i współorganizowane są koncerty, wystawy[1], festiwale muzyczne i filmowe[2], promocje książek[3], spotkania z ludźmi kultury i nauki[4], widowiska multimedialne[5] i projekty interdyscyplinarne skierowane do dorosłych i dzieci[6]. NCK prowadzi również działalność wydawniczą (książki zawierające materiały z sesji, katalogi wystaw, foldery i inne druki).[7]

NCK realizuje przedsięwzięcia o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Współpracuje z Samorządem Województwa Pomorskiego, Ministerstwem Kultury, konferencją ministerstw kultury krajów nadbałtyckich Ars Baltica[8], Związkiem Miast Bałtyckich oraz licznymi placówkami kulturalnymi i środowiskami twórczymi w kraju i za granicą.

Niektóre imprezy organizowane przez NCK[edytuj | edytuj kod]

  • "Festiwal Kultur Świata "Okno na Świat"" (od 2006) [9]
  • "Festiwal Metropolia Jest Okey" (od 2007) [10]

Siedziba NCK znajduje się w zabytkowym Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej 33/35 w Gdańsku. W odbudowywanym zabytkowym kościele św. Jana działalność prowadzi Centrum św. Jana, gdzie organizowane są koncerty, wystawy i spektakle teatralne. Od 2004 dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury jest Larry Ugwu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]