Nadine Fähndrich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nadine Fähndrich
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 16 października 1995
Szwajcaria
Klub Horw SC
Wzrost 169 cm
Debiut w PŚ 13.12.2015, Davos (22. miejsce - sprint F)
Pierwsze punkty w PŚ 13.12.2015, Davos (22. miejsce - sprint F)
Pierwsze podium w PŚ 17.02.2019, Cogne (2. miejsce - 10 km C)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Szwajcaria
Mistrzostwa świata młodzieżowców
srebro Râșnov 2016 Sprint s.dowolny
srebro Goms 2018 Sprint s.dowolny
brąz Goms 2018 10 km s.klasyczny
Puchar Świata (U-23)
FIS Crystal Globe.svg 3. miejsce
2016/2017

Nadine Fähndrich (ur. 16 października 1995 w Szwajcarii) – szwajcarska biegaczka narciarska, zawodniczka klubu Horw. Dwukrotna srebrna medalistka młodzieżowych mistrzostw świata w sprincie z 2016 i 2018 r.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pojawiła się w 6 marca 2010 roku, podczas zawodów juniorskich w austriackiej miejscowości Eisenerz, gdzie na dystansie 7 km stylem klasycznym zajęła 7. miejsce. W 2013 roku wystąpiła na mistrzostwach świata juniorów w Libercu, gdzie zajęła 27. miejsce w sprincie klasykiem oraz 40. miejsce w biegu na 5 km stylem dowolnym. Jeszcze dwukrotnie startowała na imprezach tego cyklu, najlepsze wyniki osiągając podczas mistrzostw świata juniorów w Val di Fiemme w 2014 roku, gdzie była piąta w sztafecie i sprincie techniką dowolną. W 2016 roku wywalczyła srebrny medal w sprincie klasykiem podczas mistrzostw świata młodzieżowców w Râșnovie. Na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach świata młodzieżowców w Goms była druga w sprincie, a w biegu na 10 km klasykiem zajęła trzecie miejsce.

W Pucharze Świata zadebiutowała 13 grudnia 2015 roku w Davos, gdzie w sprincie stylem dowolnym zajęła 22 miejsce. Tym samym już w debiucie zdobyła pierwsze punkty. W 2017 roku wystąpiła na mistrzostwach świata w Lahti, zajmując 25. miejsce w sprincie stylem dowolnym i biegu na 10 km klasykiem oraz siódme w sztafecie i sprincie drużynowym.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
27. 10 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 15 km bieg łączony 40:44,9 min +3:05,5 min Szwecja Charlotte Kalla
20. 13 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint stylem klasycznym 3:03,84 min Szwecja Stina Nilsson
7. 17 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang bieg sztafetowy 4×5 km[a] 51:24,3 min +1:51,5 min  Norwegia
4. 21 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint drużynowy stylem dowolnym[b] 15:56,47 min +21,32 s  Stany Zjednoczone

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
25. 23 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint stylem dowolnym 3:02,34 min Norwegia Maiken Caspersen Falla
7. 26 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint drużynowy stylem klasycznym[b] 20:20,56 min +41,84 s  Norwegia
25. 28 lutego 2017 Finlandia Lahti 10 km stylem klasycznym 25:24,9 min +2:29,8 min Norwegia Marit Bjørgen
7. 2 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4×5 km[c] 52:21,5 min +2:52,1 min  Norwegia
7. 21 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint stylem dowolnym 2:32,35 min Norwegia Maiken Caspersen Falla
8. 24 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint drużynowy stylem klasycznym[d] 15:14,93 min +21,35 s  Szwecja
5. 26 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 10 km stylem klasycznym 27:02,1 min +1:03,9 min Norwegia Therese Johaug
10. 28 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol bieg sztafetowy 4×5 km[e] 55:21,0 min +4:30,9 min  Szwecja

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
27. 21 stycznia 2013 Czechy Liberec Sprint stylem klasycznym Szwecja Stina Nilsson
40. 23 stycznia 2013 Czechy Liberec 5 km stylem dowolnym 12:35,3 min +1:09,8 min Niemcy Victoria Carl
5. 29 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem dowolnym 2:55,49 min +14,94 s Szwecja Jonna Sundling
54. 2 lutego 2014 Włochy Val di Fiemme 5 km stylem klasycznym 14:05,0 min +2:00,5 min Rosja Natalja Niepriajewa
5. 3 lutego 2014 Włochy Val di Fiemme bieg sztafetowy 4×3,3 km[f] 39:54,8 min +1:31,6 min  Szwecja
16. 3 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty Sprint stylem klasycznym 3:29,01 min Niemcy Victoria Carl
24. 4 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 5 km stylem dowolnym 13:26,9 min +1:04,2 min Niemcy Victoria Carl
56. 6 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 10 km bieg łączony 27:02,8 min +7:34,6 min Norwegia Sofie Nordsveen Hustad
6. 8 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty bieg sztafetowy 4×3,3 km[f] 35:04,0 min +1:11,0 min  Norwegia

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
2.FIS silver medal.png 22 lutego 2016 Rumunia Râșnov Sprint stylem dowolnym 2:52,14 min +0,36 s Szwecja Jonna Sundling
20. 25 lutego 2016 Rumunia Râșnov 10 km stylem dowolnym 23:14,1 min +1:35,6 min Niemcy Victoria Carl
2.FIS silver medal.png 29 stycznia 2018 Szwajcaria Goms Sprint stylem dowolnym 2:50,24 min +0,08 s Norwegia Tiril Udnes Weng
3.FIS bronze medal.png 31 stycznia 2018 Szwajcaria Goms 10 km stylem klasycznym 27:46,1 min +29,6 s Rosja Jana Kirpiczenko

Igrzyska olimpijskie młodzieży[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
10. 17 stycznia 2012 Austria Innsbruck 5 km stylem klasycznym 14:18,0 min +1:38,6 min Rosja Anastasija Siedowa
7. 19 stycznia 2012 Austria Innsbruck Sprint stylem dowolnym 1:57,4 min Norwegia Silje Theodorsen
4. 21 stycznia 2012 Austria Innsbruck bieg sztafetowy mieszany (biegi+biathlon)[g] 1:04:23,4 h +1:12,6 min  Niemcy

Olimpijski festiwal młodzieży Europy[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
19. 18 lutego 2013 Rumunia Braszów 7,5 km stylem dowolnym 20:15,3 min +2:22,6 min Niemcy Victoria Carl
19. 19 lutego 2013 Rumunia Braszów 5 km stylem klasycznym 13:54,0 min +1:33,4 min Rosja Anastasija Siedowa
12. 21 lutego 2013 Rumunia Braszów Sprint stylem dowolnym Niemcy Victoria Carl

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2015/2016 58.
2016/2017 35.
2017/2018 27.
2018/2019 19.

Miejsca na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwyciężczyni
1. 17 lutego 2019 Włochy Cogne 10 km stylem klasycznym 27:24,8 min +3,0 s 2. Finlandia Kerttu Niskanen

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan na 14 grudnia 2019

Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (5 km F) Kuusamo 29.11 (10 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×7,5 km) Davos 12.12 (15 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (10 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (15 km C) Lenzerheide 3.01 (5 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (10 km C) Toblach 8.01 (5 km F) Val di Fiemme 9.01 (10 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (10 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 7.02 (30 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (5 km C) Falun 14.02 (10 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×7,5 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (10,5 km C) Québec 4.03 (SP F) Québec 5.03 (10 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×7,5 km) Canmore 11.03 (10 km F) Canmore 12.03 (10 km C) STK punkty
- - - - - - 22 24 - 17 64 62 - - - - - - 17 - - - - - - - - - - - - - - - - - 44
Sezon 2016/2017
Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (10 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (5 km F) Lillehammer 4.12 (10 km C) LT Davos 10.12 (15 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (10 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (5 km C) Oberstdorf 3.01 (2×5 km) Oberstdorf 4.01 (10 km F) Toblach 6.01 (5 km F) Val di Fiemme 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (10 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (15 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×7,5 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (10 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 12.03 (30 km C) Québec 17.03 (SP F) Québec 18.03 (10 km C) Québec 19.03 (10 km F) FPŚ punkty
- - 23 46 48 47 - 16 - 21 4 - - - - - - 18 23 24 - - - 41 20 13 - 5 34 30 30 172
Sezon 2017/2018
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (10 km C) Kuusamo 26.11 (10 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×7,5 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (10 km F) Toblach 16.12 (10 km F) Toblach 17.12 (10 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (10 km C) Lenzerheide 1.01 (10 km F) Oberstdorf 4.01 (10 km F) Val di Fiemme 6.01 (10 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (10 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (10 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (10 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 11.03 (30 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (10 km C) Falun 18.03 (10 km F) FPŚ punkty
26 52 53 53 32 23 26 27 28 21 13 34 27 22 17 26 19 14 - - - - 9 13 12 - 24 23 39 28 245
Sezon 2018/2019
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (10 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (10 km F) Lillehammer 2.12 (10 km C) LT Beitostølen 8.12 (15 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (10 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (10 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (10 km F) Val di Fiemme 5.01 (10 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (10 km C) Ulricehamn 26.01 (10 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (10 km C) Oslo 10.03 (30 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (10 km F) Québec 22.03 (SP F) Québec 23.03 (10 km C) Québec 24.03 (10 km F) FPŚ punkty
25 31 18 34 53 45 - 7 51 14 22 21 28 18 - - - 4 31 24 - 8 9 2 - 14 13 29 18 13 36 26 389
Sezon 2019/2020
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.12 (10 km C) Kuusamo 1.12 (10 km F) RT Lillehammer 7.12 (2×7,5 km) Davos 14.12 (SP F) Davos 15.12 (10 km F) Planica 21.12 (SP F) Lenzerheide 28.12 (10 km F) Lenzerheide 29.12 (SP F) Toblach 31.12 (10 km F) Toblach 1.01 (10 km C) Val di Fiemme 3.01 (10 km C) Val di Fiemme 4.01 (SP C) Val di Fiemme 5.01 (10 km F) TdS Drezno 11.01 (SP F) Nové Město na Moravě 18.01 (10 km C) Nové Město na Moravě 19.01 (10 km F) Oberstdorf 25.01 (2×7,5 km) Oberstdorf 26.01 (SP C) Falun 8.02 (SP C) Falun 9.02 (15 km F) Östersund 15.02 (10 km F) Östersund 16.02 (10 km C) Åre 18.02 (SP F) Storlien-Meraker 20.02 (38 km F) Trondheim 22.02 (SP C) Trondheim 23.02 (15 km C) ST Lahti 29.02 (10 km C) Drammen 4.03 (SP C) Oslo 7.03 (30 km C) Québec 14.03 (SP C) Québec 15.03 (SP F) Minneapolis 17.03 (SP F) ST Canmore 20.03 (10 km F) Canmore 21.03 (10 km C) FPŚ punkty
15 27 24 24 - 9 70
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour STK - Ski Tour Kanada

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Laurien van der Graaff, Nadine Fähndrich, Nathalie von Siebenthal, Lydia Hiernickel.
  2. a b Skład drużyny: Nadine Fähndrich, Laurien van der Graaff
  3. Skład zespołu: Laurien van der Graaff, Nadine Fähndrich, Nathalie von Siebenthal, Seraina Boner.
  4. Skład drużyny: Laurien van der Graaff, Nadine Fähndrich
  5. Skład drużyny: Laurien van der Graaff, Nadine Fähndrich, Lydia Hiernickel, Nathalie von Siebenthal
  6. a b Skład drużyny: Alina Meier, Lydia Hiernickel, Stefanie Arnold, Nadine Fähndrich
  7. Skład drużyny: Aita Gasparin, Nadine Fähndrich, Kenneth Schöpfer, Jason Rüesch

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]