Nadleśnictwo Łomża

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nadleśnictwo Łomża – z siedzibą w Łomży, obejmuje powierzchnię 21 967 ha[1]. lasów państwowych oraz nadzoruje gospodarkę w lasach niepaństwowych na łącznej powierzchni ok. 32000 ha. Podzielone jest na 18 leśnictw oraz gospodarstwo selekcyjno-szkółkarskie. Administracyjnie obejmuje obszar 20 gmin w całości i 2 w niewielkiej części, położonych na terenie powiatów kolneńskiego, łomżyńskiego i zambrowskiegowojewództwo podlaskie oraz powiatów ostrołęckiego i ostrowskiegowojewództwo mazowieckie.

Największy kompleks leśny to "Czerwony Bór" o powierzchni ponad 10000 ha obejmujący lasy po byłym poligonie wojskowym, o takiej samej nazwie. Pozostałe grunty zlokalizowane są w kilkudziesięciu mniejszych kompleksach i wielu pojedynczych działkach położonych wśród lasów prywatnych.

Jest to jedno z największych nadleśnictw w Polsce pod względem zasięgu terytorialnego (ok. 2500 km²). Nadleśnictwo położone jest w zachodniej części województwa podlaskiego i rozciąga się od rzeki Bug do dawnej granicy Prus Wschodnich, rozpiętość z północy na południe wynosi ok. 100 km. Na obszarze Nadleśnictwa zlokalizowanych jest 6 rezerwatów przyrody: Dębowe Góry, Dzierzbia, Grabówka, Kalinowo, Rycerski Kierz i Wielki Dział oraz Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi.

Oprócz działalności typowo leśnej, Nadleśnictwo posiada szkółkę produkującą drzewa i krzewy ozdobne oraz ośrodek hodowli bażantów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Strona Nadleśnictwa Łomża

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Decyzja Ministra Środowiska lasy.gov.pl Plan Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Łomża