Nadsanie (obszar)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nadsanie (Posanie), ukr. Надсяння, Посяння) – ukraińskie określenie obejmujące obszary leżące na północ od dolnego nurtu Sanu, pomiędzy rzeką Strwiąż na południu do Bełżca i okolic Tomaszowa Lubelskiego na północy, ziemia granicząca z Chełmszczyzną po stronie polskiej.

W okresie walk polsko-ukraińskich 1918–1919 był to sporny obszar pomiędzy Polską a Ukraińską Radę Narodową we Lwowie. 4 listopada 1918 Zachodnioukraińska Republika Ludowa zadeklarowała przyszły zasięg terytorialny państwa ukraińskiego obejmujący między innymi Chełmszczyznę, Podlasie, Nadsanie oraz Łemkowszczyznę. Terytorialnie oznaczało to włączenie Przemyśla, Jarosławia, Sanoka, Krosna i terenów w kierunku Krynicy do ZURL. Militarny spór polsko-ukraiński o te ziemie rozgorzał ponownie jeszcze w okresie trwania II wojny światowej i trwał do końca roku 1947.

W 1945 wschodnią część Nadsania włączono w skład USRR (ziemia jaworowska). Pozostała część należy do Polski.

Zamieszkująca ten obszar ludność ukraińska posługiwała się do roku 1947 dwoma rodzajami gwar ukraińskich: tzw. nadsańską i naddniestrzańską[potrzebny przypis]. Byli to w większości grekokatolicy. Ludność ukraińska tego obszaru po przesiedleniach z lat 1944–1947 żyje obecnie w rozproszeniu na terenie Ukrainy, a także na zachodnich i północnych ziemiach dzisiejszej Polski.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Україна в словах: Мовознав. слов.-довід.: Навч. посіб. для учнів загальноосвіт. шкіл, ліцеїв, гімназій, студентів, усіх, хто вивчає укр. мову /Упоряд. і кер. авт. кол. Н.Данилюк. – К.: ВЦ „Просвіта”, 2004. – s. 704. – Бібліогр.: s. 413–423. ​ISBN 966-8547-25-X​.