Nadwarciański Obszar Chronionego Krajobrazu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nadwarciański Obszar Chronionego Krajobrazu
obszar chronionego krajobrazu
Państwo  Polska
Województwo  łódzkie
Mezoregion Kotlina Kolska, Kotlina Sieradzka, Wysoczyzna Łaska, Wysoczyzna Turecka
Data utworzenia 2009
Akt prawny Rozporządzenie Nr 5/2009 Wojewody Łódzkiego
Powierzchnia 29 390 ha
Obszary chronione 1 rezerwat przyrody
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Nadwarciański Obszar Chronionego Krajobrazu
Nadwarciański Obszar Chronionego Krajobrazu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nadwarciański Obszar Chronionego Krajobrazu
Nadwarciański Obszar Chronionego Krajobrazu
Ziemia51°46′30″N 18°41′00″E/51,775000 18,683333
Okolice Wilamowa – wschodni brzeg Warty i tablica informacyjna

Nadwarciański Obszar Chronionego Krajobrazuobszar chronionego krajobrazu o powierzchni 29 390 hektarów zlokalizowany w dolinie Warty, na terenie województwa łódzkiego (powiaty: poddębicki, sieradzki i zduńskowolski)[1]. Od południa graniczy z Parkiem Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki, od zachodu z Uniejowskim Obszarem Chronionego Krajobrazu, zaś na północnym wschodzie na wąskim odcinku styka się z Obszarem Chronionego Krajobrazu Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej[1]. Obszar częściowo pokrywa się z obszarem Natura 2000 „Dolina Środkowej Warty”[2].

W granicach Obszaru leży rezerwat przyrody Jeziorsko[3].

Akt prawny[edytuj | edytuj kod]

W obecnym kształcie i granicach Nadwarciański Obszar Chronionego Krajobrazu został utworzony na podstawie Rozporządzenia Nr 5/2009 Wojewody Łódzkiego z dnia 24 marca 2009 r. w sprawie wyznaczenia Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Wyznaczono go na bazie już istniejących Obszarów Chronionego Krajobrazu:

  • Uniejowskiego z doliną środkowej Warty, powołanego Uchwałą Nr 53 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Koninie z dnia 29 stycznia 1986 r. w sprawie obszarów krajobrazu chronionego na terenie województwa konińskiego i zasad korzystania z tych terenów.
  • Nadwarciańskiego z doliną środkowej Warty, powołanego Rozporządzeniem Wojewody Sieradzkiego z 31 lipca 1998 w sprawie wyznaczenia obszarów chronionego krajobrazu oraz uznania za zespoły przyrodniczo-krajobrazowe[3].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Obszar obejmuje głównie dolinę Warty, uroczyska w rejonie wsi Rudniki, Księże Młyny, lasy leśnictwa Reduchów, jak również cały zbiornik Jeziorsko wraz z rezerwatem wodnym i faunistycznym, który ma na celu zachowanie ostoi ptaków wodnych i błotnych. Obszar wyróżnia się m.in. bogactwem naturalnych zbiorowisk roślinnych, kompleksem łąk z oczkami wodnymi oraz stanowiskami roślinności wodnej i szuwarowej[4].

Przedmiotem ochrony jest zachowanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych doliny Warty, a w szczególności naturalnego koryta rzeki oraz utworzenia korytarza ekologicznego łączącego tereny położone nad Nerem i Bzurą (Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka) z Parkiem Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody
  2. Dolina Środkowej Warty. W: NATURA 2000 a turystyka [on-line]. Instytut na rzecz Ekorozwoju. [dostęp 2018-08-07].
  3. a b Rozporządzenie Nr 5/2009 Wojewody Łódzkiego z dnia 24 marca 2009 r. w sprawie wyznaczenia Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. W: Dz. Urz. Woj. Sieradzkiego z dnia 9 września 1998 r. nr 20, poz. 115 [on-line]. [dostęp 2018-08-07].
  4. Nadleśnictwo Poddębice, Obszary chronionego krajobrazu
  5. Wójt Gminy Sieradz: Zmiana Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Sieradz. Prognoza oddziaływania na środowisko. 2014. s. 17. [dostęp 2018-08-07].