Nagroda Dizengoffa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nagroda Dizengoffa /hebr:פרס דיזנגוף, ang. Dizengoff Prize for Painting and Sculpture/ - izraelska prestiżowa nagroda artystyczna przyznawana corocznie od 1937 przez radę miasta Tel-Awiw w dziedzinie malarstwa i rzeźby. Została ustanowiona rok po śmierci pierwszego burmistrza miasta Tel Awiw-Jafa Meira Dizengoffa.

Laureaci[edytuj | edytuj kod]

Rok Malarstwo Rzeźba
1937 Aharon Avni, Moshe Mokady, Arie Fein, Shimshon Holzman, Chaim Gliksberg
1938 Alef Kahana, Nachum Gutman, David Hendel, Menachem Shemi, Meron Sima, Shmuel Ovadia, Arieh Allweil, Icchak Frenkel Trude Chaim
1939 Pinchas Litvinovsky, Yishai Kulbiansky, Arie Navon
1940 Arie Orland, Miron Sima, Mordechai Levanon Willy Levin
1941 Moshe Castel, Chaim Schwarz, Awigdor Stemacki, Arie Aroch, Amiram Tamari
1942 Moshe Mokady, Joseph Zaritsky, Menachem Shemi
1943 Yisrael Paldi Moshe Sternschuss
1944 Yechezkel Streichman, Arie Fein, Joseph Kossonogi Batya Lishanski
1945-1946 Robert Bazer, Marcel Janco, Eliahu Sygard, Yohanan Simon, Moshe Castel, David Hendler, Esther Lurie Yitzhak Danziger, Dov Feigin
1947-1948 Aharon Avni, Aliza Bak, Icchak Frenkel, Yaakov Aizensher, Yechiel Krize, Chaya Schwartz, Peretz Rozenfeld, Zvi Schorr Aharon Priwer, Moshe Ziffer, Michael Karre
1950-1951 Marcel Janco, Moshe Mokady, Zvi Meirovitz, Menachem Shemi, Leon Isaacov, Yochanan Ben-Yaakov, Blanca Tauber, Moshe Proppes Elul Kosso, Shoshana Heiman, Rudi Lehmann, Arie Resnik
1953 Shalom Sabba, Aharon Kahana, Yohanan Simon, Isidor Ascheim, Aviva Uri Ze'ev Ben-Zvi
1954 Aharon Giladi, Yechezkel Streichman, Joseph Kossonogi Yechiel Shemi
1956 Nachum Gutman, Chaim Glicksberg, Yosl Bergner, Awigdor Stemacki Moshe Sternschuss
1957 Arieh Lubin, Leo Kahn, Naftali Bezem Batya Lishanski
1958 Ephraim Lifshits, Mina Zisslman Mordechai Pitkin
1959 Israel Paldi, Shraga Weil Zahara Schatz
1960 Jean David, Elchanan Halperen, Chaya Schwartz Aharon Priwer
1961 Yohanan Simon, Mordechai Levanon, Zvi Meirovitz, Mordechaj Arieli
1962 Yaakov Tesler, Yosef Halevi, Sima Slonim
1963 David Meshullam Zvi Aldouby
1964 Gershon Davidovitch, Yechezkel Kimchi, Reuven Rubin (nagroda honorowa)
1965 John Byle Buky Schwartz
1966 Tzila Naman, Kalman Hak Rudi Lehmann, Pinchas Eshet
1967 Pinchas Abramovitz, Michael Gross Shoshana Heiman
1969 Yechezkel Streichman, Kalman Hak Robert Bazer
1976 Osias Hofstatter, Hava Mehutan, Oded Feingersh Yaakov Loutchansky (nagroda honorowa)
1978 Eliahu Gat, Raffi Lavie
1982 Avigdor Luisada, Lea Nikel
1985 Uri Lifschitz Yigal Tumarkin
1990 Shlomo Vitkin Menashe Kadishman
1997 Michal Na'aman, Jan Rauchwerger
2001 Michail Grobman, Drora Domini, Gil Shani
2005 Pinchas Cohen Gan, Eli Petel
2009 David Reeb
2011 Arie Ben-Ron Nahum Tevet
2013 Joshua Borkovsky, Simcha Shirman (photography)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]