Najeźdźcy z Marsa (film 1953)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Najeźdźcy z Marsa
Invaders from Mars

Trailer
Gatunek fantastyka naukowa
horror
Data premiery 22 kwietnia 1953
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Reżyseria William Cameron Menzies
Scenariusz Richard Blake
Muzyka Raoul Kraushaar, Mort Glickman
Zdjęcia John F. Seitz
Scenografia Boris Leven
Kostiumy Norma Koch
Produkcja Edward L. Alperson
Wytwórnia Twentieth Century Fox
Edward L. Alperson Productions[1]

Najeźdźcy z Marsa (org. Invaders from Mars) – amerykański film grozy, fantastycznonaukowy z 1953 roku w reż. Williama Camerona Menziesa.

W 1986 roku powstał remake filmu pod tym samym tytułem.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Mały David mieszka wraz z rodzicami nad brzegiem oceanu. Jest pasjonatem astronomii. Pewnej nocy, obserwując gwiazdy dostrzega dziwny, świecący obiekt lądujący za wydmą. Mówi o tym ojcu, który rano postanawia to sprawdzić. Kiedy nie wraca po dłuższym czasie, matka chłopca zawiadamia policję. Przybyły na miejsce patrol idzie na plażę. W końcu wszyscy wracają dziwnie zmienieni. Nie podoba się to Davidowi. Idzie do miasta, gdzie zauważa coraz więcej dziwnie zachowujących się ludzi. Postanawia o wszystkim powiadomić policję, ale na komisariacie dyżurny mu nie wierzy, a „dziwny” komendant posterunku każe go zamknąć. Wezwana do malca pani psycholog zna go i wie, że chłopiec nigdy nie kłamie. Zabiera chłopca do dra Kelstona – naukowca z miejscowego obserwatorium astronomicznego. Ten, po przepytaniu chłopca, postanawia wszystko sprawdzić. Wszyscy troje udają się na plażę, gdzie przekonują się, że ludzie znikają pod ziemią, a następnie wychodzą z niej dziwnie odmienieni. Powiadamiają o wszystkim pobliską bazę wojskową, która ochrania najnowszy model rakiety kosmicznej i laboratorium naukowe. Jak się okazuje to właśnie te obiekty są głównym celem najeźdźców. Ich zniszczenie za pomocą ludzi nad których zachowaniem obcy przejęli kontrolę, min. rodziców Davida, dzięki czujności wartowników nie udaje się. Równocześnie, silna ekspedycja wojskowa dociera na plażę. Wchodzi do wnętrza ukrytego pod ziemią pojazdu obcych i po krótkiej walce z nimi wysadza go w powietrze, uwalniając porwanych dotychczas ludzi. Najazd Marsjan kończy się niepowodzeniem.

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marian B. Michalik (oprac.): Kronika filmu. Warszawa: Wydawnictwo KRONIKA - Marian B. Michalik, 1995, s. 262. ISBN 83-86079-03-7.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]