Nakręcana dziewczyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nakręcana dziewczyna
The Windup Girl
Autor Paolo Bacigalupi
Typ utworu fantastyka naukowa
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania wrzesień 2009
Wydawca Night Shade Books
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2011
Wydawca Wydawnictwo Mag
Przekład Wojciech M. Próchniewicz

Nakręcana dziewczyna (ang. The Windup Girl) – wydana w 2009 r. powieść fantastyczna autorstwa Paolo Bacigalupiego sytuująca się na pograniczu fantastyki ekologicznej i biopunka. Nagrodzona w 2010 Hugo, Nebulą, a także nagrodami Comptona Crooka, Campbella i Locusa dla najlepszej debiutanckiej powieści.

Po polsku wydana przez Wydawnictwo Mag w 2011 w serii Uczta Wyobraźni, w jednym tomie ze zbiorem opowiadań Pompa numer sześć (​ISBN 978-83-7480-193-5​), w tłumaczeniu Wojciecha Próchniewicza. W 2013 wydana samodzielnie, również przez MAG.

W świecie przedstawionym w Nakręcanej dziewczynie rozgrywa się też akcja opowiadań opublikowanych w polskim tłumaczeniu w wydaniu z Pompą numer sześć: Człowiek z żółtą kartą oraz Kaloriarz[1].

Streszczenie[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści rozgrywa się w niedalekiej przyszłości w Bangkoku. Globalne ocieplenie doprowadziło do znaczącego podniesienia poziomów oceanów. Nieprzemyślane albo wprost agresywne modyfikacje genetyczne zwierząt i roślin doprowadziły do zniszczenia wielu ekosystemów. Po świecie wciąż krążą choroby, które w błyskawicznym tempie niszczą uprawy i hodowle. W większości świata jedynym sposobem uprawiania żywności jest więc korzystanie z jałowych nasion dostarczanych przez korporacje biotechnologiczne – tylko one są  odporne na zarazy.

Jednocześnie, w związku z kryzysem klimatycznym, bardzo ogranicza się emisję gazów cieplarnianych – transport odbywa się drogą morską albo sterowcami, które napędza się za pomocą wysokoenergetycznych sprężyn, które z kolei nakręca się na kieratach, w które zaprzęgane są m.in. megadonty – wielkie genetycznie modyfikowane zwierzęta podobne do mamutów.

Królestwo Tajlandii, dzięki izolacjonistycznej polityce, zdołało przetrwać globalne kataklizmy i zyskać na znaczeniu. Zachowało też swój bank nasion, który czyni ją w znacznym stopniu niezależną od międzynarodowych korporacji biotechnologicznych.

Głównych bohaterów jest czworo.

  1. Anderson Lake to wysłannik AgriGenu – jednej z korporacji biotechnologicznych. Prowadzi w Tajlandii fabrykę sprężyn nakręcanych przez megadonty, ale w sekrecie stara się pozyskać dla swojego pracodawcy innowacje genetyczne wytwarzane w Tajlandii oraz dotrzeć do tajskiego banku nasion, dzięki któremu królestwu udało się znacząco ograniczyć wpływy korporacji agrotechnicznych.
  2. Hock Seng jest menedżerem fabryki Lake'a. To jeden z licznych uciekinierów z Malezji, w której miała miejsce masowa czystka tamtejszych Chińczyków. Seng był wcześniej odnoszącym sukcesy biznesmenem, teraz stara się odzyskać swój dawny status. Pracuje dla Lake'a, ale w sekrecie planuje wykradnięcie mu sekretów firmy i sprzedanie ich na czarnym rynku.
  3. Tytułowa bohaterka, Emiko, to japońska "nakręcanka" – genetycznie modyfikowana kobieta. Pierwotnie była asystentką i seksualną niewolnicą japońskiego przedstawiciela korporacji na Tajlandii. Jej właściciel, wyjeżdżając, zostawił ją w Tajlandii, gdzie "nakręcanki" są nielegalne i prześladowane, dlatego Emiko pracuje jako uczestniczka brutalnych pokazów przemocy seksualnej, w zamian zarabiając na bardzo ubogie przetrwanie i ochronę przed schwytaniem przez służby i skompostowaniem.
  4. Jaidee Rojjanasukchai to jeden z dowódców "białych koszul" – zbrojnego ramienia Ministerstwa Środowiska, które zajmuje się zwalczaniem nielegalnego importu towarów, wykorzystywania nielegalnych źródeł energii i ochroną tajskich ekosystemów przed groźnymi chorobami czy szkodnikami. W dalszej części akcji powieści na znaczeniu zyskuje była podwładna Jaidee'ego, Kanya.

Jaidee podczas jednej z operacji niszczy duży ładunek kontrabandy, która miała trafić do zagranicznych biznesmenów w Tajlandii. W odpowiedzi Anderson Lake i inni "farangowie" (taj. obcokrajowcy) naciskają na ministra handlu, by powstrzymał gorliwego i nieprzekupnego Jaidee'ego od tak zdecydowanych działań. Żona Jaidee'ego zostaje porwana, a on sam zgadza się, w zamian za jej uwolnienie, ustąpić i poddać się karze pokuty w zakonie. Kiedy orientuje się, że jego żona prawdopodobnie została zamordowana, ucieka z zakonu i stara się zamordować ministra handlu Akkarata. Zostaje jednak powstrzymany i zabity. W efekcie staje się męczennikiem "białych koszul" i w mieście dochodzi do zamieszek.

W fabryce Lake'a, w której do przygotowywania sprężyn do magazynowania ogromnych ilości energii używa się substancji pochodzenia roślinnego, rozwija się zaraza. Hock Seng starannie pozbywa się ciał pierwszych ofiar, a sam stara się ukryć.

Lake stara się wejść w sojusz z ministerm handlu. W zamian za dostęp do banku nasion oferuje mu pomoc w pokonaniu ministra środowiska.

W tym czasie Emiko morduje gości klubu, którzy byli wobec niej wyjątkowo brutalni. Okazuje się, że jej modyfikacje obejmują przystosowanie do walki, a także że wśród zamordowanych przez nią mężczyzn jest Somdet Chaopraya – regent młodej tajskiej królowej.

W rezultacie jego śmierci dochodzi do otwartej wojny między ministerstwem handlu i ministerstwem środowiska. Zwycięża minister środowiska Akkarat. W rezultacie państwo po czasach izolacji ma otworzyć się na korporacje biotechnologiczne. Jednak Kanya, którą Akkarat wyznaczył na nową ministrę środowiska, buntuje się i doprowadza do powstania, w wyniku którego zniszczone zostają instalacje chroniące Bangkok przed zalaniem przez oceany.

W finale na ruinach zalanego miasta Emiko spotyka Gibbonsa – jednego z genialnych inżynierów genetycznych – który obiecuje, że użyje genów Emiko do stworzenia nowej rasy płodnych Nowych Ludzi, którzy będą mogli żyć w zrujnowanym świecie[1].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Bacigalupi, Paolo, Nakręcana dziewczyna. Pompa nr 6, Warszawa: Wydawnictwo MAG, 2011, ISBN 978-83-7480-193-5, OCLC 751106692 [dostęp 2019-07-18].