Nancy Landon Kassebaum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nancy Landon Kassebaum Baker
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 29 lipca 1932
Topeka, Kansas
Senator Stanów Zjednoczonych z Kansas
Okres od 28 grudnia 1978
do 3 stycznia 1997
Przynależność polityczna Republikanie
Poprzednik James B. Pearson
Następca Pat Roberts

Nancy Landon Kassebaum Baker (ur. 29 lipca 1932) – amerykańska polityk ze stanu Kansas.

Urodzona w stolicy stanu Topece była córką Alfa Landona, gubernatora Kansas w 1933-1937 i kandydata Partii Republikańskiej na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych w roku 1936. Nancy ukończyła uniwersytet Kansas w roku 1954, oraz uniwersytet Michigan w 1956.

W roku 1978 uzyskała nominację republikanów jako kandydatka na senatora Stanów Zjednoczonych, pokonując w prawyborach ośmiu rywali. W listopadowych wyborach zwyciężyła demokratycznego kongresmena Billa Roya. Wybierano ją ponownie w latach 1984 i 1990. W roku 1996 postanowiła już nie ubiegać się o reelekcję.

Była pierwszą kobietą wybraną do amerykańskiego Senatu, która przedtem nie zasiadała w Izbie Reprezentantów, ani nie została mianowana po śmierci swego męża-senatora.

Kassebaum Baker zaliczała się do liberalnego skrzydła swej, w większości konserwatywnej partii. Wspólnie z senatorem-demokratą Tedem Kennedym z Massachusetts zasłynęła walką o wprowadzenie ustawodawstwa w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych.

W roku 1996 poślubiła byłego senatora z Tennessee i lidera większości republikańskiej w Senacie Howarda Bakera. Jej syn, Bill Kassebaum jest członkiem legislatury stanowej w Kansas.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)
  • Biografia w Women in Congress (ang.)