Naod

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Naod
nəgusä nägäst (król królów)
Cesarz Etiopii
Okres od 1494
do 1508
Poprzednik Amda Tsyjon II
Następca Lybne Dyngyl (Dawid II)
Dane biograficzne
Dynastia salomońska
Data śmierci 1508
Ojciec Beyde Marjam I
Dzieci Lybne Dyngyl

Naod (amharski: ናዖስ, ur. ?, zm. 31 lipca 1508) – cesarz Etiopii w latach 1494 - 1508. Pochodził z dynastii salomońskiej. Według szkockiego podróżnika Jamesa Bruce'a, który odwiedził Etiopię w drugiej połowie XVIII wieku, Naod był synem Beyde Marjama I i jego drugiej żony - Kaliope, a przyszedł na świat w mieście Gabarge. Podobnie jak cesarz Aleksander był podczas swojego panowania uzależniony był od cesarzowej-matki Heleny. Helena była wdową po Zary Jaykoba Konstantyna i miała wpływ na późniejszych cesarzy. Naod rozpoczął budowę wystawnego kościoła w prowincji Amhara, który został udekorowany płatkami złota. Kościół ten był znany pod nazwą Mekane Syllasje. Cesarz nie zdążył ukończyć jego budowy i nim kościół dokończono, Naoda pochowano w grobowcu wewnątrz kościoła. Budowę ukończył jego syn Lybne Dyngyl w 1530. Rok później, czyli trzeciego listopada 1531 kościół został spalony przez wojska uczestniczące w inwazji imama Grania. Naod zginął w 1508 w pobliżu miasta Jejeno, podczas starć kampanii toczonej przeciwko muzułmanom. Jego następcą na tronie został Lybne Dyngyl, znany także jako Dawid II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • James Bruce, Travels to Discover the Source of the Nile (1805 edition), s. 148
  • Sihab ad-Din Ahmad bin 'Abd al-Qader, Futuh al-Habasa: The Conquest of Ethiopia, translated by Paul Lester Stenhouse with annotations by Richard Pankhurst (Hollywood: Tsehai, 2003).
  • C.F. Beckingham and G.W.B. Huntingford, The Prester John of the Indies (Cambridge: Hakluyt Society, 1961).
  • G.W.B. Huntingford, The historical geography of Ethiopia from the first century AD to 1704, (Oxford University Press: 1989), s. 105.