Narodowa Rada Irańskiego Ruchu Oporu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Narodowa Rada Irańskiego Ruchu Oporu (perski: شورای ملی مقاومت ایران) – koalicja ugrupowań irańskiej opozycji. Sama uważa się za rząd Iranu na emigracji. W praktyce jest organizacją fasadową Ludowych Mudżahedinów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Symbol organizacji

Utworzona w lipcu 1981 roku[1]. Twórcami formacji byli Masud Radżawi i Abol Hassan Bani-Sadr. Koalicje zasiliły ugrupowania Ludowi Mudżahedini, Narodowy Front Demokratyczny, Kurdyjska Partia Demokratyczna Iranu oraz niewielkie organizacje lewicowe takie jak Związek Irańskich Komunistów[1]. Na początku lat 80. członkowie koalicji uczestniczyli w walkach partyzanckich przeciwko irańskiemu reżimowi. Po 1983 roku partyzantka została rozbita. Część członków koalicji podjęła się wtedy kolaboracji z Irakiem[1]. Głównymi rzecznikami współpracy byli Ludowi Mudżahedini. W proteście koalicję opuściła grupa skupiona wokół Bani-Sadra. W 1985 roku z koalicji usunięta została Kurdyjska Partia Demokratyczna Iranu[1]. Na skutek rozłamu koalicja stała się tworem faktycznie podporządkowanym Ludowym Mudżahedinom[1]. Koalicja deklaruje, że cieszy się w Iranie dużym poparciem społeczny. Zdaniem obserwatorów jest ono raczej ograniczone, ze względu na minioną kolaborację z Irakijczykami[2].

Obecnie przewodniczącą organizacji jest Marjam Radżawi[2]. Siedziba organizacji znajduje się we Francji[2].

Ideologia[edytuj | edytuj kod]

Celem koalicji jest przekształcenie Iranu w państwo świeckie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Jarosław Tomasiewicz: Od rewolucjonistów do kondotierów. Wzlot i upadek Mudżahedinów Ludowych (pol.). geopolityka.org. [dostęp 2017-09-24].
  2. a b c d Radżawi: To reżim Iranu stworzył terroryzm (pol.). fakty.interia.p. [dostęp 2017-09-24].