Nacionalna suspilna tełeradiokompanija Ukrajiny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nacionalna Suspiłna Teleradiokompanija Ukrainy
Національна Суспільна Телерадіокомпанія України
Ilustracja
Państwo  Ukraina
Siedziba Kijów
Data założenia 4 lipca 2015
Prezes Zurab Alasania
Udziałowcy Skarb Państwa Ukrainy
brak współrzędnych
Strona internetowa

Narodowa Państwowa Ukraińska Telewizja Publiczna i Radio, NSTU (ukr. Національна Суспільна Телерадіокомпанія України, НСТУ; Nacionalna Suspiłna Teleradiokompanija Ukrainy, NSTU), inaczej UA: Суспільне Mовлення (UA: Suspiłne Mowlenia, UA:PBC) – ukraiński publiczny nadawca telewizyjny z siedzibą w Kijowie.

Nadaje jeden kanał telewizyjny pod nazwą „UA:Perszyj” (ukr. Ua:Перший). Obecnie to jedyny na Ukrainie kanał telewizyjny, który obejmuje więcej niż 95% kraju. Jego programy koncentrują się na wszystkich warstwach społecznych. Kanał produkuje treści informacyjno-publicystyczne, naukowo-popularne, kulturalne, rozrywkowe i sportowe relacje.

UA:Perszyj[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Perszyj kanał.

UA:Perszyj (ukr. UA:Перший) to pierwszy kanał ukraińskiej telewizji. Powstał 20 stycznia 1965 jako UTUkraińska Telewizja (ukr. Українське Телебачення). 6 marca 1972 w związku z uruchomieniem kanału UT-2, kanał zmienił nazwę na UT-1 (ukr. УТ-1).

Po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę w 1992 roku kanał UT został zreorganizowany na DTRK (Państwowa Teleradiomówna Kompania Ukrainy) (ukr. Державна телерадіомовна компанія України, ДТРК). W 1995 telewizja i radio zostały podzielone, powstała NTU (Narodowa Telekompania Ukrainy). W 2015 roku telewizja i radio ponownie się połączyły, tworząc współczesną NSTU.

NSTU od 1993 roku jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców[1].

W 2002 kompania rozpoczęła nadawanie drogą satelitarną.

W 2004 UT-2 zakończył swoje nadawanie. Na częstotliwościach UT-2 rozpoczął nadawanie kanał 1+1. UT-1 zmienił swoją nazwę na „Perszyj”.

Dawne kanały[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]