Nastasen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nastasen
Dusza Re żyje, Syn Re, Nastasen
ilustracja
Fragment steli z Dongoli: król Nastasen (2. z lewej i 2. z prawej) w towarzystwie matki, królowej Pelkhi (1. z lewej) oraz żony Sakhmakh (1. z prawej)
Okres od ok. 335 p.n.e.
do ok. 315/310 p.n.e.
Poprzednik Amanibakhi
Następca Aktisanes
Dane biograficzne
Dynastia Dynastia z Meroe
Data śmierci ok. 315/310 p.n.e.
Ojciec Harsiotef ?
Matka Pelkha
Rodzeństwo Akhraten ? Sakhmakh ?
Żona Sakhmakh

Nastasen (zm. ok. 315/310 p.n.e.) – nubijski król Kusz ze stolicą w Meroe. Panował od ok. 335 p.n.e. do ok. 315/310 p.n.e. Był synem królowej Pelkhi i być może króla Harsiotefa. Jego domniemanym starszym bratem był król Akhraten.

O rządach Nastasena praktycznie nic nie wiadomo. Jedynych znanych faktów z jego rządów dostarczyła stela z Dongoli. Umieszczono na niej m.in. informacje o walkach z nomadami zwanymi Meded i mniejszymi ludami oraz o odparciu najazdu z Górnego Egiptu. Atakiem dowodził Kambasuten/Chembesuten, którego utożsamia się z faraonem Chabbaszem. Król miał wówczas nie tylko pobić Egipcjan ale także zdobyć bogate łupy.

Żoną Nastasena była królowa Sakhmakh (być może jego siostra). Następcą na tronie został albo Aktisanes albo – co bardziej prawdopodobne – Arjamani. Nastasen jest uważany za ostatniego władcę ze swojej dynastii, którego pochowano w kompleksie piramid w Nuri (piramida nr 15) koło Napaty, mimo że sprawował rządy z Meroe.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Król Nastasen znany jest z trzech rodzajów zabytków: