Nasze Skały

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” – fundacja i organizacja społeczna mająca na celu zapewnienie wspinaczom dostępu do skał.

Fundacja dąży do unormowania sytuacji prawnej wspinania skałkowego w Polsce oraz prowadzi negocjacje z właścicielami terenów, na których znajdują się skały, w sprawie zasad ich udostępniania dla wspinaczy. Intensywny rozwój wspinania skałkowego w Polsce jest bowiem przyczyną konfliktów pomiędzy wspinaczami a właścicielami i mieszkańcami terenów otaczających skałki – dotyczących dróg podejścia do skał, miejsc parkowania samochodów, a nawet samej obecności wspinaczy na skałach. Niemniej istotne są negocjacje z organizacjami i instytucjami odpowiedzialnymi za ochronę przyrody – niejednokrotnie bowiem skały są siedliskiem chronionych gatunków ptaków lub rzadkich roślin.

Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” działa we współpracy z Fundacją Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, mającej status organizacji pożytku publicznego. Pierwszym dyrektorem operacyjnym, pełniącym funkcję od 1 lipca 2008, został Włodzimierz Porębski. Przewodniczącym rady (i zarazem jednym z głównych pomysłodawców „Naszych Skał”) jest Mariusz Biedrzycki. Fundacja wspierana jest przez najważniejsze polskie kluby zrzeszające wspinaczy[1], czasopisma wspinaczkowe (GÓRY, Magazyn Górski, Taternik), jak i serwisy internetowe (wspinanie.pl, turnia.pl, turystyka.interia.pl, goryonline.pl, e-gory.pl, VI4.pl)[2][3].

Manifest Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” pojawił się w prasie specjalistycznej[3] oraz regionalnej[4].

W 2008 fundacji udało się wynegocjować porozumienie z właścicielami terenów Psiklatki[5] i spisać zasady korzystania z regionu[6], umożliwiające wspinanie się w okolicznych ostańcach wapiennych. Powstało również „Porozumienie Mirowskie” w sprawie zasad udostępniania skał w okolicach Mirowa[7]. Porozumienie zostało zaakceptowane przez sołtysa Mirowa.

Inną płaszczyzną działań fundacji jest porządkowanie terenów przyległych do skał, oraz wymiana ringów i spitów na drogach wspinaczkowych. W 2008 posprzątano tereny Zakrzówka[8], Mirowa i Sokolików[9]. Wymieniono lub uzupełniono asekurację 45 dróg wspinaczkowych Doliny Kobylańskiej[10] (przeprowadzając jednocześnie kurs ekiperski PZA)[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Nasze Skały: Partnerzy „Naszych Skał” (pol.). [dostęp 5 maja 2011].
 2. Nasze Skały: Manifest „Nasze Skały” (pol.). [dostęp 5 maja 2011].
 3. a b Nasze Skały: Nasz Manifest w mediach (pol.). [dostęp 15 marca 2009].
 4. Reklama Naszych Skał. „Ostaniec – pismo gminy Jerzmanowice-Przeginia”. 9 (167), s. 20, wrzesień 2008 (pol.). 
 5. Gospodarstwo agroturystyczne "Pod Psiklatką" (pol.). [dostęp 15 marca 2009].
 6. Wspinanie na Psiklatce (pol.). [dostęp 5 maja 2011].
 7. Miłosz Jodłowski: Porozumienie w Mirowie (pol.). [dostęp 15 marca 2009].
 8. Włodzimierz Porębski: Zakrzówek trochę bardziej czysty (pol.). [dostęp 15 marca 2009].
 9. Włodek Jacooś Porębski: Po sprzątaniu Sokolików (pol.). [dostęp 15 marca 2009].
 10. Włodzimierz Porębski: Obijanie Doliny Kobylańskiej (pol.). [dostęp 15 marca 2009].
 11. Komisja Wspinaczki Skalnej PZA: Kurs ekiperski (pol.). [dostęp 15 marca 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]