Natalja Żukowa (narciarka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy biegaczki narciarskiej. Zobacz też: artykuł o siatkarce.
Natalja Żukowa
Data i miejsce urodzenia 19 lipca 1992
Rosja
Debiut w PŚ 2.02.2013, Krasnaja Polana (10. miejsce - 2×7,5 km)
Pierwsze punkty w PŚ 2.02.2013, Krasnaja Polana (10. miejsce - 2×7,5 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Rosja
Mistrzostwa świata juniorów
złoto Erzurum 2012 5 km s.klasyczny
złoto Erzurum 2012 Sztafeta

Natalja Siergiejewna Żukowa (ros. Наталья Сергеевна Жукoвa, ur. 19 lipca 1992) − rosyjska biegaczka narciarska, dwukrotna medalistka mistrzostw świata juniorów.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz na arenie międzynarodowej Natalja Żukowa pojawiła się 4 grudnia 2008 roku w Syktywkarze, gdzie zajęła 55. miejsce w sprincie techniką dowolną w zawodach FIS Race. Na rozgrywanych w 2012 roku mistrzostwach świata juniorów w Erzurum zdobyła złote medale w sztafecie oraz biegu na 5 km stylem klasycznym. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata młodzieżowców w Libercu najbliżej medalu była w biegu łączonym na 15 km, który ukończyła na czwartej pozycji. W 2013 roku wystartowała także na mistrzostwach świata w Val di Fiemme, zajmując 33. pozycję w biegu na 10 km stylem dowolnym. W Pucharze Świata zadebiutowała 2 lutego 2013 roku Soczi, zajmując 10. miejsce w biegu łączonym na 15 km. Tym samym już w swoim debiucie zdobyła pierwsze pucharowe punkty. W sezonie 2012/2013 punktowała jeszcze dwukrotnie i w klasyfikacji generalnej zajęła ostatecznie 65. miejsce.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
16. 8 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana 15 km bieg łączony 38:33,6 min +1:41,9 min Norwegia Marit Bjørgen
7. 13 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana 10 km stylem klasycznym 28:17,8 min +57,7 s Polska Justyna Kowalczyk
6. 15 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana bieg sztafetowy 4×5 km[a] 53:02,7 min DPO[b]  Szwecja
15. 22 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:11:05,2 min +1:51,5 min Norwegia Marit Bjørgen

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
33. 26 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 10 km stylem dowolnym 25:23,4 min +2:02,0 min Norwegia Therese Johaug
13. 21 lutego 2015 Szwecja Falun 15 km bieg łączony 40:57,6 min +2:01,3 min Norwegia Therese Johaug
17. 24 lutego 2015 Szwecja Falun 10 km stylem dowolnym 25:08,8 min +1:27,4 min Szwecja Charlotte Kalla
7. 26 lutego 2015 Szwecja Falun bieg sztafetowy 4×5 km[c] 49:04,7 min +2:39,7 min  Norwegia
22. 28 lutego 2015 Szwecja Falun 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:24:47,0 h +5:29,0 min Norwegia Therese Johaug

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
1.Gold medal with cup.svg 22 lutego 2012 Turcja Erzurum 5 km stylem klasycznym 14:53,1 min
5. 24 lutego 2012 Turcja Erzurum 10 km bieg łączony 29:33,3 min +41,5 s Słowenia Nika Razinger
1.Gold medal with cup.svg 26 lutego 2012 Turcja Erzurum bieg sztafetowy 4×3,3 km[d] 34:06,1 min

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2012/2013 65.
2013/2014 71.
2014/2015 63.
2015/2016 72.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (10 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (5 km F) Kuusamo 2.12 (10 km C) RT Québec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (10 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2×7,5 km) Oberhof 29.12 (3,1 km F) Oberhof 30.12 (9 km C) Val Müstair 1.01 (SP F) Toblach 3.01 (15 km F) Toblach 4.01 (3,3 km C) Val di Fiemme 5.01 (10 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP C) La Clusaz 19.01 (10 km C) Krasnaja Polana 1.02 (SP F) Krasnaja Polana 2.02 (2×7,5 km) Davos 16.02 (SP C) Davos 17.02 (10 km F) Lahti 9.03 (SP F) Lahti 10.03 (10 km C) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 17.03 (30 km F) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (2,5 km F) Falun 23.03 (10 km C) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 10 - 16 - 38 - 18 - - - - 54
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (5 km C) Kuusamo 1.12 (10 km F) RT Lillehammer 7.12 (10 km C) Davos 14.12 (15 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (3 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (10 km C) Toblach 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (10 km C) Toblach 1.02 (10 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (10 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (30 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2×7,5 km) FPŚ punkty
84 68 45 50 - - 22 - - - - - - - - - - - 8 - - - - - 30 - - - 47
Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (5 km F) Lillehammer 7.12 (10 km C) LT Davos 13.12 (10 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (10 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (3,2 km F) Oberstdorf 4.01 (10 km C) Val Müstair 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (5 km C) Toblach 8.01 (15 km F) Val di Fiemme 10.01 (10 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 23.01 (10 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2×7,5 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (10 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (10 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 15.03 (30 km F) punkty
- 27 74 40 35 37 13 - 23 - - - - - - - - - - 28 - 15 - 18 - 37 - 30 65
Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (5 km F) Kuusamo 29.11 (10 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×7,5 km) Davos 12.12 (15 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (10 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (15 km C) Lenzerheide 3.01 (5 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (10 km C) Toblach 8.01 (5 km F) Val di Fiemme 9.01 (10 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (10 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 7.02 (30 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (5 km C) Falun 14.02 (10 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×7,5 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (10,5 km C) Québec 4.03 (SP F) Québec 5.03 (10 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×7,5 km) Canmore 11.03 (10 km F) Canmore 12.03 (10 km C) STK punkty
76 34 43 42 23 31 - - DSQ - - - - - - - - - - 36 - 27 - 23 36 - 23 - - - - - - - - - 28
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour STK - Ski Tour Kanada

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Julija Iwanowa, Olga Kuziukowa, Natalja Żukowa, Julija Czekalowa
  2. Sztafeta Rosji została zdyskwalifikowana ze względu na stosowanie dopingu przez Juliję Iwanową i Juliję Czekalową.
  3. Skład zespołu: Anastasija Docenko, Alewtina Tanygina, Natalja Żukowa, Julija Czekalowa
  4. Skład drużyny: Jelena Serochwostowa, Natalja Żukowa, Nadieżda Szuniajewa, Jelena Sobolewa