Nauczyciel Kraju Ojczystego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nauczyciel Kraju Ojczystego – wyróżnienie honorowe w postaci tytułu i medalu, nadawane przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w uznaniu szczególnych zasług związanych z prowadzeniem systematycznej minimum 10-letniej pracy związanej z upowszechnianiem turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci i młodzieży.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wyróżnienie ustanowił Zarząd Główny PTTK uchwałą nr 190/XVII/2011 z dnia 29 stycznia 2011[1].

W 2011 pierwsze wyróżnienia otrzymały 52 osoby. Oficjalna uroczystość miała miejsce 20 września 2011 w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej. W uroczystym spotkaniu uczestniczyli m.in. Katarzyna Hall – minister edukacji narodowej, Jarosław Jankowski – dyrektor Departamentu Młodzieży i Organizacji Pozarządowych MEN, Katarzyna Tyczka – główny specjalista w tym departamencie oraz przedstawiciele różnych jednostek organizacyjnych PTTK. Medale „Nauczyciela Kraju Ojczystego” wręczał Lech Drożdżyński – prezes Zarządu Głównego PTTK, a sylwetki wyróżnionych przedstawił Andrzej Gordon – sekretarz generalny ZG PTTK.

Wyróżnienie z numerem pierwszym otrzymał prof. dr hab. Kazimierz Denek – autor sformułowania będącego nazwą medalu. Było to podziękowanie za całokształt dokonań profesora. Pozostałe medale wręczono w kolejności alfabetycznej. Sekretarz generalny ZG PTTK Andrzej Gordon otrzymał wyróżnienie z nr 13 w uznaniu zasług oraz w podziękowaniu za dziesięciolecia pracy na rzecz najmłodszych pokoleń polskich turystów i członków PTTK, a także autorskie pomysły w tym zakresie. Jego sylwetkę przybliżył Roman Bargieł – wiceprezes ZG PTTK[2].

W 2012 tytuł „Nauczyciel Kraju Ojczystego” przyznano kolejnym 46 osobom. Uroczystość wręczenia medali ponownie odbyła się w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej. 16 października 2012 w spotkaniu uczestniczyli m.in. Tadeusz Sławecki – sekretarz stanu w MEN, Katarzyna Tyczka – główny specjalista w Departamencie Zwiększania Szans Edukacyjnych MEN oraz przedstawiciele różnych szczebli PTTK, w tym prezes Towarzystwa – Lech Drożdżyński i sekretarz generalny ZG PTTK – Roman Bargieł[3].

W 2016 wyróżnienie przyznano 23 osobom, uroczystość odbyła się w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wyróżnienia wręczał w imieniu Zarządu Głównego PTTK prezes Roman Bargieł, list gratulacyjny od Ministerstwa Edukacji Narodowej wręczył wiceminister edukacji Teresa Wargocka[4].


Uroczystość wręczenia tytułu i medalu "Nauczyciela Kraju Ojczystego" dla kolejnych 23 osób, odbyła się 24 października 2017 roku w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej. W imieniu Prezesa Zarządu Głównego PTTK tytuł i medal „Nauczyciel Kraju Ojczystego” wręczył Roman Bargieł wiceprezes Zarządu Głównego PTTK. List gratulacyjny od Ministra Edukacji Narodowej przekazywała wyróżnionym dyrektor Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego MEN Joanna Wilewska [5].

W 2018 roku wyróżnienia otrzymały kolejne 32 osoby upowszechniające turystykę i krajoznawstwo wśród dzieci i młodzieży. 29 listopada 2018 w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej tytuł i medal wręczyli sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Marzena Machałek i prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Jacek Potocki[6].

6 listopada 2019 r. w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej, z inicjatywy Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, po raz dziewiąty zorganizowana została uroczystość wręczenia medali Nauczyciel Kraju Ojczystego. Honorowym tytułem zostało wyróżnionych 23 nauczycieli i działaczy PTTK. Z rąk Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego wyróżnieni otrzymali listy gratulacyjne a medale wręczał Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Jerzy Kapłon.

Kryteria nadawania tytułu i medalu[1][edytuj | edytuj kod]

Podczas rozpatrywania wniosków o nadanie tytułu i medalu pod uwagę brane są: - szczególne osiągnięcia kandydatów prowadzących Szkolne Koła Krajoznawczo-Turystyczne lub sprawujących opiekę nad ich działalnością w zakresie kształtowania w młodym pokoleniu nawyków aktywnego poznawania i uprawiania różnych form turystyki i poznawania kraju ojczystego, - udokumentowane osiągnięcia w organizowaniu i udziale wychowanków w poszczególnych etapach konkursów krajoznawczo-turystycznych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, w tym w szczególności konkursów organizowanych przez PTTK: Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno – Krajoznawczym PTTK, Konkursie Krasomówczym, Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Krajoznawczym „Poznajemy Ojcowiznę”, - szczególne zaangażowanie i wieloletnia aktywność w zakresie organizowania i prowadzenia różnych form turystyki dzieci i młodzieży - pod uwagę brany jest fakt czy kandydat do wyróżnienia uhonorowany był wcześniej Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Organ nadający[edytuj | edytuj kod]

Wyróżnienie nadaje Zarząd Główny PTTK z inicjatywy własnej lub na wniosek:

  • ogniw PTTK,
  • organu sprawującego nadzór pedagogiczny,
  • organu prowadzącego przedszkole, szkołę lub placówkę oświatową,
  • rektora szkoły wyższej, dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki oświatowej,
  • władzy wykonawczej, zarządu organizacji społecznej lub stowarzyszenia, prowadzących statutową działalność turystyczno-krajoznawczą wśród dzieci i młodzieży.

Wnioski składane są do 31 marca każdego roku, podlegają one zaopiniowaniu przez Radę Programową do spraw Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK. Decyzję o nadaniu wyróżnienia podejmuje Kapituła Odznaczeń Zarządu Głównego PTTK.

Wyróżnienie nadawane jest jednokrotnie i wręczane z okazji Światowego Dnia Turystyki, Dnia Edukacji Narodowej, zakończenia roku szkolnego lub ważnych uroczystości PTTK.

Wyróżnieni[edytuj | edytuj kod]

Lista wyróżnionych w kolejności nadanych medali.

 Z tym tematem związana jest kategoria: Wyróżnieni tytułem Nauczyciel Kraju Ojczystego.
2011[2]
  1. Kazimierz Denek – Poznań
  2. Maria Balcerzak – Warszawa
  3. Julita Bąkowska – Toruń
  4. Wiesława Berlińska – Warszawa
  5. Jerzy Bielewski – Giżycko
  6. Zygmunt Cebula – Rzeszów
  7. Władysław Chmura – Ropczyce
  8. Stanisław Czajka – Siedlce
  9. Marian Dzimira – Przeworsk
  10. Alfred Feliks – Kolonowskie
  11. Halina Garczyńska – Prudnik
  12. Zdzisław Marian Gasz – Jelenia Góra
  13. Andrzej Gordon – Warszawa
  14. Edmund Gruchała – Gdynia
  15. Leon Hojniak – Legnica
  16. Maria Jankowiak – Włoszakowice
  17. Kazimierz Jankowiak – Włoszakowice
  18. Marian Klimaszewski – Rawicz
  19. Eugeniusz Kowalski – Luboń
  20. Jan Krzysztoń – Szczecin
  21. Jolanta Kućka-Noworyta – Oświęcim
  22. Pola Kuleczka – Zielona Góra
  23. Marian Kurzyna – Biłgoraj
  24. Jerzy Kwaczyński – Żyrardów
  25. Stanisław Liszewski – Łódź
  26. Bogdan Majewski – Płock
  1. Edward Maleta – Gliwice
  2. Tadeusz Małecki – Świdwin
  3. Maria Maranda – Białystok/Łódź
  4. Franciszek Midura – Warszawa
  5. Henryk Miłoszewski – Toruń
  6. Marzena Misaczek – Tarnów
  7. Danuta Paderewska – Jaworzno
  8. Marzena Papis – Mariówka
  9. Tadeusz Pietras – Radzyń Podlaski
  10. Maria Pilich – Warszawa
  11. Józef Pomietło – Nowy Sącz
  12. Mateusz Przyjazny – Kalisz
  13. Jerzy Raczek – Warszawa
  14. Mirosław Ratajski – Piotrków Trybunalski
  15. Stanisław Róg – Kamionka
  16. Hanna Rudzińska – Gorzów Wielkopolski
  17. Róża Ryczańczyk – Szczecin
  18. Danuta Sosnowska – Rumia
  19. Mirella Stanisławska – Chojnice
  20. Włodzimierz Szafiński – Żarnów
  21. Zbigniew Szmidt – Poznań
  22. Zygmunt Szmidt – Pabianice
  23. Kazimierz Tumski – Wrocław
  24. Andrzej Wasilewski – Lublin
  25. Michał Wieczorek – Rybnik
  26. Bronisław Zathey – Wrocław
2012[3]
  1. Zdzisław Andrzejewski – Zawadzkie
  2. Henryk Antkowiak – Legnica
  3. Janina Augustyn – Gorlice
  4. Maria Balkowska-Damian – Wrocław
  5. Mieczysław Bożym – Warszawa
  6. Maria Ciombor – Krotoszyn
  7. Tadeusz Czubek – Nowy Sącz
  8. Leszek Drabczyk – Jawor
  9. Bogdan Fijałek – Radzyń Podlaski
  10. Janusz Filarowski – Rzeszów
  11. Janina Foryńska – Konin
  12. Bogusław Golonka – Jawor
  13. Kazimiera Grabowiecka – Warszawa
  14. Małgorzata Grudzińska – Raszyn
  15. Joanna Janicka – Mińsk Mazowiecki
  16. Zbigniew Jankowski – Luboń
  17. Beata Jendruś – Kolonowskie
  18. Danuta Kończak – Warszawa
  19. Wanda Kruszyńska – Zgierz
  20. Elżbieta Kurzyna – Biłgoraj
  21. Janina Lelito-Zimochocka – Gliwice
  22. Bernard Edward Malinowski – Warszawa
  23. Leszek Michalczak – Kościan
  1. Henryk Moroz – Warszawa
  2. Jerzy Mydlarz – Maków Podhalański
  3. Edwin Nawrocki – Wejherowo
  4. Roman Henryk Orlicz – Warszawa
  5. Paweł Packi – Wieluń
  6. Krystyna Pietrucha – Zgierz
  7. Piotr Piwowar – Nowy Sącz
  8. Henryk Pytlik – Warszawa
  9. Danuta Rosner – Warszawa
  10. Gabriela Rościszewska – Gliwice
  11. Jerzy Rubach – Kamienna Góra
  12. Elżbieta Rydel-Piskorska – Konstancin-Jeziorna
  13. Janusz Sapa – Warszawa
  14. Barbara Steć – Szczecin
  15. Eugeniusz Stępak – Ropczyce
  16. Grażyna Szafińska – Żarnów
  17. Jadwiga Szandar – Gliwice
  18. Ryszard Marek Szpecht – Warszawa
  19. Urszula Szwed – Pakosław
  20. Henryk Wasilewski – Włocławek
  21. Stanisław Wójciak – Ropczyce
  22. Marian Zając – Wodzisław Śląski
  23. Tadeusz Zombirt – Płock
2013[7]
  1. Mieczysław Balowski – Opole
  2. Lucyna Bardel – Bielsko-Biała
  3. Franciszek Dendewicz – Prudnik
  4. Eugeniusz Jacek – Swarzędz
  5. Halina Kaftan – Opoczno
  6. Sławomir Kałabun – Elbląg
  7. Stanisław Klimowicz – Chmielno
  8. Swietłana Koniuszewska – Sosnowiec
  9. Sławomir Korpysz – Chełm
  10. Ewa Kowalewska – Szczecin
  11. Elżbieta Kużdżał – Brzeg
  12. Elżbieta Łobacz-Bącal – Żary
  13. Tomasz Majchrzak – Witkowo
  14. Henryk Ryszard Michalik – Kwidzyn
  15. Jan Owczarek – Jelenia Góra
  16. Juliusz Poczta – Krotoszyn
  1. Ewa Polańska – Gostynin
  2. Stanisław Rząd – Biłgoraj
  3. Anna Siulborska – Płock
  4. Maria Staniów – Legnica
  5. Ewa Strojna – Tarnów
  6. Sławomir Szczesio – Pabianice
  7. Ryszard Szner – Tychy
  8. Zbigniew Tarnowski – Częstochowa
  9. Marta Uchman – Przeworsk
  10. Maria Warzecha – Zabrze
  11. Beata Wawoczny – Rybnik
  12. Janusz Węgrzynek – Tarnów
  13. Stanisław Winter – Krynica-Zdrój
  14. Mieczysław Wojeckiego – Zielona Góra
  15. Dorota Zdziebło – Gubin
  16. Roman Bargieł – Katowice
2014[8]
  1. Maria Andrzejewska – Zawadzkie
  2. Wilhelma Barańska – Brzeg
  3. Barbara Bogdanowicz – Biłgoraj
  4. Joanna Bojanowska – Płock
  5. Zbysław Budzyński – Świecie
  6. Wojciech Charkin – Gdańsk
  7. Sławomira Czarnecka – Września
  8. Krzysztof Czerepowicki – Grudziądz
  9. Janusz Flakowicz – Zakliczyn
  10. Ewa Gatnar – Radlin
  11. Maria Głąb – Mikulice
  12. Jerzy Grochowski
  13. Jolenta Kowalska – Kalisz
  14. Barbara Krajnik – Wiśniewo
  15. Halina Krasucka-Byczek – Lublin
  16. Jerzy Kudlicki – Otwock
  17. Ewa Kutyła – Radom
  18. Piotr Maciejewski – Kozienice
  19. Zofia Makowska – Częstochowa
  1. Jan Marciniak – Drawski Młyn
  2. Leon Okowiński – Sulechów
  3. Zbigniew Orłowski – Mysłowice
  4. Henryk Paciej – Opole
  5. Tadeusz Piekarek – Pabianice
  6. Ryszard Rozenbajgier – Bochnia
  7. Sabina Sakowicz – Sobiechów
  8. Lucyna Salij-Pająk – Wojkowice
  9. Roman Sobera – Łęknica
  10. Antoni Szeklicki – Olsztyn
  11. Mariola Treder – Gdańsk
  12. Roman Trojanowicz – Gorlice
  13. Edward Wieczorek – Katowice
  14. Zofia Winiarska-Hebenstriet – Nowy Sącz
  15. Edward Wiśniewski – Legnica
  16. Mieczysław Woźniak – Poznań
  17. Ryszard Wrzosek – Gdynia
  18. Iwona Zielińska – Jawor
  19. Ryszard Ziernicki – Bytom
2015[9]
  1. Jolanta Begińska – Kępy
  2. Teresa Karasewicz – Toruń
  3. Małgorzata Kowalska – Ostrowiec Świętokrzyski
  4. Zofia Król – Ropczyce
  5. Luiza Krzemieniewska – Pniewy
  6. Alicja Opalińska – Olsztyn
  7. Aneta Partyka-Mańke – Police
  8. Barbara Wiktorowicz – Opatówek
  9. Beata Witek – Legnica
  10. Tadeusz Borkowski – Muszyna
  11. Andrzej Czacharowski – Biłgoraj
  12. Henryk Gęsior – Gniewkowo
  13. Jan Grząka – Krotoszyn
  1. Jarosław Janicki – Płock
  2. Edward Kaniewski – Siemianowice Śląskie
  3. Krzysztof Kasprzyk – Starachowice
  4. Julian Lewanderski – Zgłobice
  5. Wojciech Pałka – Chrostowa
  6. Tadeusz Pomorski – Kozienice
  7. Zdzisław Siewiera – Zawadzkie
  8. Edward Storch – Nowy Sącz
  9. Robert Strzeszewski – Wałbrzych
  10. Antoni Suchy – Katowice
  11. Lech Tota – Częstochowa
  12. Marek Ruszczak – Izabelin
2016[4]
  1. Joanna Adamowicz
  2. Marian Antoni Azgier
  3. Bożena Borowska
  4. Artur Ciempa
  5. Bogdan Fałek
  6. Bogusława Grabka
  7. Emilia Grajewska-Banaszak
  8. Waldemar Hejza
  9. Wiesław Indyk
  10. Iwona Jankowiak
  11. Tatiana Kosylak
  12. Dariusz Koszela
  1. Mirosława Kużel
  2. Krzysztof Mieczkowski
  3. Zdzisław Nowocień
  4. Ewa Różańska
  5. Andrzej Rybski
  6. Jacek Seweryn
  7. Anastazja Smagacz
  8. Danuta Urbaniak
  9. Henryk Wilk
  10. Kornelia Witała
  11. Anna Żaczek
2017[5]
  1. Jadwiga Adamska – Opole
  2. Hanna Brange – Tczew
  3. Aleksandra Brunat – Rumia
  4. Dorota Dobrańska – Toruń
  5. Barbara Dukat – Żarnów
  6. Urszula Górniak – Biłgoraj
  7. Jolanta Guzik – Pyzówka
  8. Dariusz Knapski – Skierniewice
  9. Ewa Kowalska – Katowice
  10. Agnieszka Marjańska – Ciechocinek
  11. Maciej Maśliński – Ostrów Wielkopolski
  12. Mirosław Mazur – Kozienice
  1. Kazimierz Rosół – Legnica
  2. Zbigniew Rudziński – Gorzów Wielkopolski
  3. Rafał Marcin Socha – Swarzędz
  4. Jan Ślewa – Łódź
  5. Anna Ślusarz – Wołomin
  6. Danuta Świątek – Strachocin
  7. Aneta Tokarska-Wojtasik – Nietulisko Duże
  8. Marek Tonia – Przeworsk
  9. Celina Wacława Sordyl – Nowy Targ
  10. Leszek Warowny – Lublin
  11. Elżbieta Wielgoszewska – Pilchowo
2018[6]
  1. Roman Bajor – Kielce
  2. Ryszard Bącal – Żary
  3. Zbigniew Czekała – Luboń
  4. Alina Dempc – Gdańsk
  5. Stanisław Doniec – Kraków
  6. Rafał Dybowski – Szprotawa
  7. Alicja Grabska – Żarnów
  8. Wanda Haas – Wrocław
  9. Grażyna Haude – Żyrardów
  10. Iwona Kamińska – Szczekociny
  11. Jan Kaznocha – Grudziądz
  12. Andrzej Kowalik – Jawor
  13. Marek Lewandowski – Płock
  14. Marek Łabędź – Jelenia Góra
  15. Maciej Marjański – Włocławek
  16. Paweł Mordal – Szamotuły
  1. Marzena Ogorzelska – Wieruszów
  2. Norbert Owczarek – Dąbrowa Górnicza
  3. Ryszard Pasternak – Warszawa
  4. Radosław Potrac – Warszawa
  5. Mirosława Rozenbangier – Gdynia
  6. Jerzy Sadawa – Lublin
  7. Stanisław Sikora – Gdańsk
  8. Joanna Solska – Biłgoraj
  9. Piotr Staniów – Wrocław
  10. Jan Stawarz – Myślenice
  11. Beata Świątkowska – Elbląg
  12. Maria Świtała-Jarnecka – Ostrów Wielkopolski
  13. Hanna Topolska – Gdańsk
  14. Piotr Uksik – Przeworsk
  15. Elżbieta Zagłoba-Zygler – Prudnik
  16. Mirosława Zwierzchowska – Przeworsk


2019


272. Dariusz Dębski – Gdynia

273. Barbara Drożdżowicz – Prudnik

274. Aneta Dziurdź - Bogatynia

275. Teresa Fierkowicz – Świeradów-Zdrój

276. Paweł Golec – Tarnów

277. Piotr Jędruś – Kolonowskie

278. Stanisław Kawęcki –Tychy

279. Elżbieta Kotyla – Szczerców

280. Wiesława Kowalska – Toruń

281. Wojciech Kubala – Rzeszów

282. Marek Kubiak – Warszawa

283. Elżbieta Lewandowska – Warszawa


284. Bożena Morawska-Jednoróg – Opole

285. Teresa Nendza - Katowice

286. Małgorzata Palikot – Biłgoraj

287. Edyta Sapińska – Warszawa

288. Elżbieta Sidorowska – Cyców

289. Elżbieta Ścisłowicz - Bielsko-Biała

290. Elżbieta Świerk – Gdańsk

291. Krzysztof Tęcza – Jelenia Góra

292. Małgorzata Wojtatowicz – Warszawa

293. Renata Zielińska – Opoczno

294. Wioletta Ziemnicka – Białobrzegi


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zarząd Główny PTTK: Uchwała nr 190/XVII/2011 Zarządu Głównego PTTK z dnia 29 stycznia 2011 r. w sprawie ustanowienia wyróżnienia honorowego w postaci tytułu i medalu Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego „Nauczyciel Kraju Ojczystego” oraz zatwierdzenia jego regulaminu (pol.). www.pttk.pl. [dostęp 2012-12-15].
  2. a b Paweł Zań: Pierwsze wyróżnienia tytułem i medalem PTTK „Nauczyciel Kraju Ojczystego” wręczone (pol.). W: Rada Programowa do spraw Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK [on-line]. mlodziez.pttk.pl. [dostęp 2012-12-15].
  3. a b Elżbieta Matusiak-Gordon: Nauczyciele Kraju Ojczystego po raz wtóry (pol.). W: Rada Programowa do spraw Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK [on-line]. mlodziez.pttk.pl. [dostęp 2012-12-15].
  4. a b Elżbieta Matusiak-Gordon: Wręczono tytuł i medal Nauczyciel Kraju Ojczystego, 19 października 2016 (pol.). pttk.pl. [dostęp 2018-12-26].
  5. a b Elżbieta Matusiak-Gordon: Wręczenie honorowych wyróżnień „Nauczyciel Kraju Ojczystego” 2017 (pol.). pttk.pl. [dostęp 2018-12-27].
  6. a b Elżbieta Matusiak-Gordon: Wyróżnieni Nauczyciele Kraju Ojczystego (pol.). pttk.pl. [dostęp 2018-12-27].
  7. Elżbieta Matusiak-Gordon: Nauczyciele Kraju Ojczystego (pol.). "Gościniec PTTK" nr 4 (46)/2013. s. 102-104. [dostęp 2016-09-16].
  8. Elżbieta Matusiak-Gordon: Nowi Nauczyciele Kraju Ojczystego (pol.). W: Rada Programowa do spraw Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK [on-line]. mlodziez.pttk.pl. [dostęp 2015-10-19].
  9. Elżbieta Matusiak-Gordon: Nowi Nauczyciele Kraju Ojczystego (pol.). "Gościniec PTTK" nr 1-4 (51-54)/2015. s. 130-131. [dostęp 2016-09-16].