Nawiedzenie (obraz Rafaela)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nawiedzenie
Ilustracja
Autor Rafael Santi
Rok wykonania ok. 1517
Technika wykonania olej na desce
Rozmiar 200 × 145 cm
Muzeum Prado
Miejscowość Madryt

Nawiedzenie (wł. Visitazione) − obraz włoskiego malarza epoki renesansu Rafaela Santi, przedstawiający scenę spotkania Matki Bożej ze św. Elżbietą.

Obraz, wielkości 200 na 146 cm, znajduje się w muzeum Prado w Madrycie. Obraz został podpisany przez artystę. W dolnej części dzieła znajduje się inskrypcja: RAPHAEL URBINAS F.[ecit] MARINVS BRANCONIVS F.F..

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dzieło zostało zamówione przez protonotariusza apostolskiego Giovanniego Branconio, na życzenie jego ojca Marino Branconio, dla Kościoła św. Sylwestra w L’Aquili. Rodzina zapłaciła 300 skudów. Santi przekazał namalowany obraz do dokończenia jednemu ze swoich uczniów, nie jest pewnym czy był to Giulio Romano, czy też Giovanni Francesco Penni. Wybór tematu w jakiś sposób mógł być zasugerowany tym, że żona Branconiego seniora miała na imię Elżbieta, sam zaś synowi dał na imię Jan. W latach 1813-1822 Nawiedzenie znajdowało się w Paryżu, gdzie trafiło w wyniku rabunku dzieł w czasach napoleońskich (wł. furti napoleonici)[1]. Obraz znajduje się w zbiorach Prado od 1837[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Na pierwszym planie widoczne są postacie Maryi i Elżbiety. Obraz przedstawia scenę znaną z Ewangelii według św. Łukasza[3]. Maryja przedstawiona jest jako młoda kobieta, Elżbieta jako starsza osoba, co podkreślić ma wielkość cudu, którego doświadcza, stając się brzemienną. Artysta przedstawił w tle krajobraz ze sceną chrztu Jezusa przez Jana w Jordanie, na obłokach Bóg Ojciec. W scenie Chrztu Pańskiego z nieba miał się odezwać głos Ojca[2][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paul Wescher: I furti d’arte. Napoleone e la nascita del Louvre. Torino: Einaudi, 1988. ISBN 88-06-11408-5. (wł.)
  2. a b The Visitation (ang.). www.museodelprado.es. [dostęp 2014-11-27].
  3. Por. Łk 1,39-45.
  4. Chrzest Pański w Biblii (pol.). liturgia.wiara.pl, 2003-01-11. [dostęp 2014-11-27].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pierluigi De Vecchi: Raffaello. Mediolan: Rizzoli, 1975. (wł.)