Nebiwolol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nebiwolol
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C22H25F2NO4
Masa molowa 405,44 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 99200-09-6
PubChem 71301
Klasyfikacja medyczna
ATC C07AB12 C07BB12 C07FB12 C09DX05
Stosowanie w ciąży kategoria C

Nebiwolol (łac. nebivololum) – organiczny związek chemiczny stosowany jako lek beta-adrenolityczny III generacji o działaniu rozszerzającym naczynia krwionośne, charakteryzujący się wysoką kardioselektywnością (powinowactwo do receptora β2 jest 321-krotnie mniejsze niż do receptora β1[1]). Nebiwolol jest racemiczną mieszaniną dwóch enancjomerów: D-nebiwololu i L-nebiwololu. D-nebiwolol jest formą aktywną (stukrotnie większe powinowactwo do receptora β1 niż L-nebiwolol).

Cechą odróżniającą nebiwolol od pozostałych leków beta-adrenolitycznych jest jego zdolność do rozkurczu naczyń krwionośnych, zarówno tętnic, jak i żył, co uzależnione jest od wpływu na syntezę tlenku azotu.

Lek jest podawany drogą doustną, a metabolizowany przez układ CYP 2D6 poprzez aromatyczną hydroksylację. Wydalanie z organizmu odbywa się z moczem i kałem.

Wskazania[edytuj | edytuj kod]

Działania niepożądane[edytuj | edytuj kod]

Przeciwwskazania[edytuj | edytuj kod]

Przeciwwskazania do stosowania nebiwololu[5]:

 • blok przedsionkowo-komorowy II i III stopnia
 • bradykardia
 • wstrząs kardiogenny
 • jawne objawy zaburzeń krążenia obwodowego
 • ciąża (kategoria C)
 • łuszczyca
 • należy zachować ostrożność w cukrzycy
 • nie badano działań leku u dzieci

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Generalnie można zauważyć, że w literaturze przypisuje się nebiwololowi działania niepożądane, charakterystyczne dla wszystkich beta-adrenolityków. Jednakże badania wykonywane bezpośrednio z użyciem nebiwololu, nie potwierdzają jego niekorzystnych badań w cukrzycy, zaburzeniach erekcji, depresji[6], co wiązane jest z działaniem zależnym od uwalniania tlenku azotu. Obecnie nebiwolol jest lekiem, z którym wiąże się największe nadzieje, spośród wszystkich beta-adrenolityków, na skuteczną terapię, która jednocześnie będzie pozbawiona większości działań niepożądanych charakterystycznych dla całej grupy leków β-adrenolitycznych.

Nebiwolol jest dostępny na rynku pod nazwami Nebilet, Ebivol, Nebispes, Nedal, Nebinad, Nebilenin, Nebivolek i Nebicard[7]. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Thomas Münzel, Tommaso Gori, Nebivolol: The Somewhat-Different β-Adrenergic Receptor Blocker, „Journal of the American College of Cardiology”, 54 (16), 2009, s. 1491–1499, DOI10.1016/j.jacc.2009.05.066, PMID19815121.
 2. Nebiwolol – czwarty beta-adrenolityk do stosowania w niewydolności serca?. W: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne [on-line]. [dostęp 2014-06-25].
 3. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Marcus D. Flather i inni, Randomized trial to determine the effect of nebivolol on mortality and cardiovascular hospital admission in elderly patients with heart failure (SENIORS), „European Heart Journal”, 26 (3), 2005, s. 215–225, DOI10.1093/eurheartj/ehi115, PMID15642700.
 4. Michael Doumas Beneficial effects of switching from β-blockers to nebivolol on the erectile function of hypertensive patients.
 5. Nadciśnienie – Podstawowe leki: nebivolol. W: Serwis Edukacyjny PTNT [on-line]. [dostęp 2014-06-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-10)].
 6. Nebivolol Lowers Blood Pressure In Mild-To-Moderate Hypertensive Patients AS Demonstrated In A Study Published In The Journal Of Clinical Hypertension. Medicinenewstoday.com.
 7. Nebiwolol, [w:] Indeks Leków MP [online], opis substancji, Medycyna Praktyczna.data dostępu?

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.