Neferneferuaton-Taszerit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Neferneferuaton-Taszerit
Ilustracja
Neferneferuaton-Taszerit i jej młodsza siostra Neferneferure
księżniczka amarneńska
Miejsce urodzenia Achetaton
Data śmierci XIV wiek p.n.e.
Ojciec Echnaton
Matka Nefertiti
it
n
ra
nfrnfrnfrnfrt&A S
r
t
A17
Neferneferuaton-Taszerit w hieroglifach

Neferneferuaton-Taszerit (egip. Wyjątkowa Piękność Tarczy Słonecznej) – księżniczka amarneńska, czwarta z sześciu córek Echnatona i Nefertiti. Zdaniem niektórych badaczy to właśnie Neferneferuaton-Taszerit była tajemniczym współrządcą o imieniu Anchcheperure Neferneferuaton, z którym Echnaton dzielił władzę w ostatnich latach swojego panowania.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się przypuszczalnie w ósmym roku panowania Echnatona w nowej stolicy Egiptu, Achetaton. Jej imię jest dokładnym powtórzeniem imienia Nefertiti (taszerit oznacza młodsza). Po śmierci swojego ojca przejęła władzę, zmieniając imię z Meritaton na Neferneferuaton.

Prawdopodobnie to ona zaczęła odchodzić od reform religijnych ojca, przenosząc dwór królewski do Teb, do których zabrała także ciała rodziców, pochowane w Dolinie Królów. Posłała także prośbę do króla Hetytów Suppiluliumasa I o przysłanie syna, który miał stać się jej mężem. Do Egiptu został wysłany Zannanza, jednak nigdy nie dotarł na miejsce, a młoda władczyni została odsunięta od władzy.[1]

Śmierć i pochówek[edytuj | edytuj kod]

Według niektórych źródeł zmarła w trzynastym lub czternastym roku rządów ojca, gdyż w tym czasie zniknęła z inskrypcji. Postać Neferneferuaton w grupie rodzinnej w królewskim grobowcu w Amarnie pokryto tynkiem, co może oznaczać, że umarła jeszcze przed uwzględnioną w dekoracji Maketaton. Prawdopodobnie nieprzypadkowo w tym samym czasie przestają się pojawiać wizerunki innych kobiet z rodziny królewskiej. Możliwe, że przyczyną takiej ilości zgonów była epidemia, która w tym czasie panowała na Bliskim Wschodzie.

Rodowód[edytuj | edytuj kod]

4. Amenhotep III      
    2. Echnaton
5. Teje        
      1. Neferneferuaton-Taszerit
6. Aj (?)    
    3. Nefertiti    
7. Ti (?)      
 

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Filip Taterka, "Olśniewający dysk słoneczny." Religijna rewolucja: monoteizm nad Nilem, „Pomocnik historyczny” (03/2018), 2018, ISSN 2391-7717.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Joyce Tyldesley: Nefertiti – słoneczna królowa Egiptu. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2003