Nefertiti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nefertiti
Wielka Małżonka Królewska
Ilustracja
Popiersie Nefertiti
królowa Egiptu
Jako żona Echnatona
Poprzedniczka Teje
Następczyni Meritaton
Dane biograficzne
Dynastia XVIII
Ojciec Aj
Matka Teje
Mąż Echnaton
Dzieci Meritaton,
Maketaton,
Anchesenpaaton,
Neferneferuaton-Taszerit,
Neferneferure,
Setepenre
Płaskorzeźba przedstawiająca Echnatona, Nefertiti i ich troje dzieci, który była wzorem do sporządzenia falsyfikatu na wymianę za głowę Nefertiti. Muzeum Egipskie w Berlinie.
M17X1
N35
N5
F35F35F35F35M18X1
Z4
B1

Neferneferuaton-Nefertiti (Piękna, jest piękność Atona, piękna która nadchodzi/nadeszła/przybyła) – żona faraona Echnatona z XVIII dynastii, w latach 1334 - 1332 p.n.e. prawdopodobnie faraon Egiptu (jako Anchcheperure Neferneferuaton).

Prawdopodobnie imię jej wymawiało się jako Nafteta.

Pochodzenie Nefertiti nie jest do końca jasne. Przedstawia się teorię jakoby była księżniczką mitannijską – co tłumaczyłoby jej imię, utożsamia się ją też z Taduhepą. Często przyjmuje się także, iż była córką doradcy dworu Aj, który wstąpił na tron po śmierci Tutanchamona.

Była ukochaną żoną Echnatona, z którym miała 6 córek: Meritaton, Maketaton, Anchesenpaaton, Neferneferuaton-Taszerit, Neferneferure i Setepenre. Prawdopodobnie została wyniesiona na tron jako współregent i przybrała imię Neferneferuaton ("Nadzwyczajna piękność Atona"). Jako jedyna królowa w historii Egiptu jest przedstawiana na nielicznych zachowanych płaskorzeźbach w pozach zarezerwowanych dla faraonów, np. zwyciężania lub upokarzania wrogów Egiptu. Była także macochą Tutanchamona, syna ze związku Echnatona i jego drugorzędnej żony Kiji.

Stawiane są także hipotezy, że po śmierci swego męża objęła tron jako Anchcheperure Semenchkare. Jednak dr Christian Loeben z Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie odkrył dowód na to, że Nefertiti nie stała się następczynią męża (Echnatona). Zrekonstruowana przez dr. Loebena figurka pogrzebowa Uszebti znaleziona w Amarna, sugeruje, że umarła wcześniej niż jej mąż. Na figurce widnieje napis, że przedstawia ona "wielką małżonkę królewską Nefertiti oby żyła wiecznie". Przez to, że została nazwana żoną Echnatona można wnioskować, że nigdy nie była jego następczynią[1]. Nie można jednaki wykluczyć, że doszła do władzy, jako regentka w imieniu małoletniego Tutanchamona[2].

Podobnie jak Echnaton pochowana została w jego nowej stolicy Achetaton (dosłownie horyzont Atona, obecnie: Amarna). Jednak ich grób został prawdopodobnie przeniesiony potem do Doliny Królów. Przypisuje się dla nich grobowiec oznaczony numerem KV55, gdzie znalezione szczątki zostały zidentyfikowane jako ciało Echnatona. Dawniej istniała hipoteza, że anonimowa mumia z grobowca KV35 w Dolinie Królów, zwana Młodszą Damą, może należeć do królowej Nefertiti. Jednak najnowsze badania wykluczyły tę teorię. Mumia słynnej królowej pozostaje zaginiona.

Po upadku kultu Atona i restauracji kultu Amona większość posągów i inskrypcji jej męża została zniszczona lub zatarta. Z jej pamiątkami nie obchodzono się tak zdecydowanie, co może wskazywać, że to ona przywróciła stary kult (jeśli jednak przeżyła męża).

Według pewnych wskazówek, skarby znalezione w grobie przedwcześnie zmarłego Tutanchamona mogły pierwotnie być wyposażeniem grobowców jego ojca i macochy. 6 grudnia 1912 roku Ludwig Borchardt (1863-1938) odnalazł w el-Amarna piękne i bardzo dobrze zachowane popiersie królowej. Przy podziale wykopalisk między Egipt i Niemcy, strona niemiecka zaoferowała Egipcjanom w zamian kamienny ołtarz (środkową część tryptyku), który w roku 2009 okazał się falsyfikatem, wzorowanym na znajdującej się w zbiorach berlińskich płaskorzeźbie[3]. Obecnie głowa Nefertiti znajduje się w Neues Museum w Berlinie. Rzeźba ta, przedstawiająca głowę kobiety z piękną, długą szyją i z przysługującym faraonom nakryciem głowy, stała się jednym z synonimów starożytnego kanonu piękna. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli kojarzonych ze starożytnym Egiptem.

W ostatnich latach rząd Egiptu ponawia próby odzyskania dzieła, które jego zdaniem jest skradzione.

Wraz z Echnatonem wprowadzała kult jednego boga - Atona, symbolizowanego przez tarczę słoneczną. Monoteizm stał się powodem zatargów ze stanem kapłańskim, przede wszystkim z kapłanami boga Amona.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BBC Akhenaten And Nefertiti – The Royal Gods Of Egypt, Wielka Brytania 2002.
  2. Philipp Vandenberg, Nefertiti, Świat Książki, 2002.
  3. Der Spiegel 22/2009, str. 134-135, "Krimi um die Königin"

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tyldesley Joyce, "Nefertiti", PIW, Warszawa 2003.
  • Kęciek Krzysztof, "Starożytność wyklęta. Archeolodzy i łowcy sensacji", Wydawnictwo Attyka, Warszawa 2008.
  • Moran Michelle, "Nefertiti", Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2008.
  • Vandenberg Philipp " Nefertiti " Świat książki, 2002