Neil Horan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Neil Horan, sierpień 2009

Cornelius „Neil” Horan (ur. 22 kwietnia 1947 w Scartaglen) – irlandzki były ksiądz rzymskokatolicki znany z wbiegania na areny imprez sportowych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Neil Horan urodził się w hrabstwie Kerry jako drugie z trzynastu dzieci Johna Horana i Catherine Kelly. Obecnie mieszka w północnej części Londynu. Studiował kapłaństwo na St Brendan's College w Killarney oraz na St Peter’s College w Wexfordzie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1973 roku. W 1974 roku zrezygnował z kapłaństwa, jednak wrócił do niego w 1980 roku.

Horan po pierwszy wbiegł na arenę sportową dnia 20 lipca 2003 roku podczas zawodów Grand Prix Wielkiej Brytanii Formuły 1 na Silverstone Circuit. W pewnym momencie Horan wbiegł na tor z transparentem o treści zachęcającej do czytania Biblii. Kilku kierowców uczestniczących w tym wyścigu w celu uniknięcia zderzenia się z nim musiało wykonać kilka manewrów. Wówczas na tor wjechał samochód bezpieczeństwa w celu ochrony kierowców i Horana. Sam Horan został usunięty z toru przez pracownika służby porządkowej – Stephena Greena. Następnie został aresztowany[1], oskarżony (przyznał się do winy) i skazany na 2 mięsiące więzienia.

Dnia 5 czerwca 2004 roku wbiegł na zawody wyścigów konnych Epsom Derby.

Jednak najsłynniejsze wydarzenie z udziałem Horana miało miejsce 29 sierpnia 2004 roku w Atenach podczas biegu maratońskiego na igrzyskach olimpijskich 2004. Na 36. kilometrze zawodów Horan nieoczekiwanie wbiegł na bieżnię i zaatakował uczestnika zawodów Vanderleia de Limę, który wówczas prowadził w tych zawodach[2]. Po kilku sekundach zamieszania został odciągnięty przez innego widza tych zawodów Poliwiosa Kosiwasa i Horan został zatrzymany przez grecką policję. W wyniku incydentu Vanderlei de Lima stracił sporo czasu i ostatecznie zakończył zawody na 3.miejscu, zdobywając brązowy medal. Horan za ten incydent został skazany na 12 miesięcy więzienia w zawieszeniu, ukarany grzywną 3000 euro oraz rocznym zakazem wstępu na imprezy sportowe.

W 2005 roku Arcybiskup Kevin McDonald zlaicyzował Neila Horana.

W 2006 roku w Berlinie przed meczem finałowym mistrzostw świata 2006 planował zorganizować protest na płycie boiska Stadionu Olimpijskiego poprzez m.in.: tańcząc jiga, wprowadzenie po stadionie plakatów o treści chwalących Adolfa Hitlera, wykonanie hitlerowskiego salutu i zapalenie dla przywódcy III Rzeszy świeczki przed byłą siedzibą gestapo. Jednak planowany protest został udaremniony przez funkcjonariuszy niemieckiej policji, gdyż Horan poinformował wcześniej o swoich zamiarach listownie kanclerz Niemiec, Angeli Merkel oraz brytyjską gazetę The Kingdom. Spędził dwa miesiące w areszcie, jednak został zwolniony 15 września 2006 roku, gdyż sąd umorzył sprawę.

Neil Horan w 2009 roku wziął udział w 3. edycji programu Britain’s Got Talent, podczas której wykonał taniec jig w swoim tradycyjnym stroju. Jego występ został pozytywnie oceniony przez jurorów, jednak nie znaleźli oni dla Horana miejsca w półfinale edycji programu[3].

W lipcu 2013 roku przed Szpitalem Mariackim w Lindo Wing we wschodnim Londynie, gdzie wraz z tłumem innych ludzi oczekiwał na narodziny pierwszego dziecka księcia Williama i księżnej Kate, Horan pojawił się przed mediami głosząc iż „Królowa Elżbieta II jest ostatnim monarchą Wielkiej Brytanii” z jednej strony i „Królowa Elżbieta II jest prawdopodobnie przepowiedziana w Biblii” z drugiej strony. Wręczył swoją wizytówkę z programu Britain’s Got Talent i powiedział również „Neil Horan, tancerz z Britain’s Got Talent. Tańczę na ślubach. Moja misja jest pomocna światu w przygotowaniu na jego drugie przyjście”[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Massa "not worried" despite lapse in form – F1 Fanatic Round-up [dostęp:2013-07-20] (ang.)
  2. Priest's Talent audition defended [dostęp:2009-05-18] (ang.)
  3. Britain’s Got Talent, ITV, 16 maja 2009
  4. Royal baby delay as media eats itself in "Great Kate Wait" (ang.)