Nellie Oleson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nellie Oleson
Pierwsze wystąpienie Nad Śliwkowym Strumieniem
Ostatnie wystąpienie Szczęśliwe lata
Twórca Laura Ingalls Wilder
Grany przez Alison Arngrim (w serialu telewizyjnym)
Dane biograficzne
Pochodzenie Amerykanka

Nellie Oleson – postać fikcyjna bohaterka książek z serii Domek, Laury Ingalls Wilder oraz nakręconego na ich podstawie serialu telewizyjnego. Choć wymyślona, jej pierwowzorami były aż trzy dziewczynki, z którymi w dzieciństwie i wczesnej młodości zetknęła się Laura.

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Postać Nellie - rozpieszczonej córki zamożnych kupców z Walnut Grove - pojawia się po raz pierwszy w książce Nad Śliwkowym Strumieniem, a następnie powraca w Miasteczku na prerii i Szczęśliwych latach. W roku 2007, ukazała się książka Heather Williams, zatytułowana Nellie Oleson Meets Laura Ingalls. Opisuje ona wydarzenia z pobytu Ingallsów w Walnut Grove, z punktu widzenia Nellie.

Rodzina Olesonów pojawia się również w serialu Domek na prerii. Rolę Nellie zagrała Alison Arngrim. Postać wyraźnie nawiązująca do Nellie pojawia się również w pierwszej części filmu Historia domku na prerii. Nazywa się Patsy Robbins i jest grana przez Jenny Dare Paulin.

Pierwowzory Nellie[edytuj | edytuj kod]

Inspiracją dla stworzenia postaci Nellie były dawne koleżanki Laury. Każda z nich odpowiada Nellie z innego okresu życia Laury, która miała zasadę, że postaciom wyraźnie negatywnym lub niejednoznacznym, zmieniała imiona. Połączenie trzech niemiłych koleżanek w jedną, było jednocześnie zabiegiem uproszczającym fabułę i ograniczającym liczbę postaci drugoplanowych.

  • Nellie Owens – córka Williama i Margaret Owensów, którzy prowadzili w Walnut Grove sklep. Oprócz Nellie, mieli oni jeszcze syna Williego. Urodzona w roku 1866, zmarła w 1949. Po Minnesocie, mieszkała w Kalifornii, a następnie w Oregon. Miała męża i trójkę dzieci. Willie, jej brat, stracił wzrok. Uczył się więc w specjalnej szkole. Następnie się ożenił i miał również troje dzieci. Owensowie najprawdopodobniej nigdy później nie spotkali się z Ingallsami. Nellie Owens była pierwowzorem Nellie z "Nad Śliwkowym Strumieniem",
  • Genevieve Masters – była rozpieszczoną córką jednej z nauczycielek Laury. Książkowa Nellie, "zawdzięcza" jej swoją urodę i maniery. Genevieve, podobnie jak Olesonowie, pochodziła z Nowego Jorku i bardzo się tym chwaliła. Dziewczyna rywalizowała z Laurą na stopnie oraz na polu towarzyskim. Gennie powróciła na Wschód. Zmarła na zapalenie płuc w roku 1909. Miała jedną córkę. Gennevieve była pierwowzorem Nellie z "Miasteczka na prerii",
  • Stella Gilbert, była biedną, choć niezwykle atrakcyjną dziewczyną, której podobał się Almanzo Wilder. Jej brat, Dave Gilbert, to książkowy Cap Garland, który pojechał z Almanzem po zboże za miastem w Długiej zimie. Stella zmarła w roku 1944, w wieku lat 80. Nellie ze "Szczęśliwych lat" jest jej odpowiednikiem.