Nero Burning ROM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nero Burning ROM
ilustracja
Autor Nero AG
Pierwsze wydanie 17 lipca 1997
Aktualna wersja stabilna 12.0.02000 / 24 września 2012; ponad 7 lat temu
System operacyjny Windows, Linux
Rodzaj narzędzie do nagrywania płyt CD/DVD
Licencja Shareware
Strona internetowa

Nero Burning ROMoprogramowanie służące do nagrywania płyt CD/DVD pod kontrolą systemu Windows. Współpracuje z wieloma nagrywarkami – do wielu z nich do niedawna[kiedy?] był dołączany standardowo, obecnie jego miejsce zajął uproszczony Nero Express. Nero Burning ROM jest jednym z najbardziej zaawansowanych programów w swojej klasie, pozwalającym nagrywać wiele rodzajów danych na płytach CD/DVD. Potrafi zapisywać dane w trybie wielosesyjnym. Wchodzi on w skład pakietu Nero składającego się z większej liczby programów.

Nazwa programu jest grą słów, nawiązującą do Nerona (Nero), który wsławił się m.in. tym, ze był podejrzewany o spalenie Rzymu (ang. burning Rome) co z kolei odnosi się do wyrażenia "burning (CD)ROM".

Nero Linux[edytuj | edytuj kod]

Wersja tego popularnego programu dla systemów unixowych została wydana 12 marca 2005 roku jako darmowy "upgrade" dla użytkowników posiadających już Windowsowy odpowiednik. NeroLinux posiada większość funkcji okienkowej wersji i używa do działania graficznej biblioteki GTK+. Od 12 grudnia 2007 roku dostępna jest darmowa wersja trial dla wszystkich.

Podobne programy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]