Wersja ortograficzna: Neuma (zespół muzyczny)

Neuma (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy grupy muzycznej. Zobacz też: Neumy – notacja muzyczna.
Neuma
Rok założenia 2001
Pochodzenie  Polska (Warszawa)
Gatunek rock awangardowy, muzyka eksperymentalna[1], post thrash[1]
Wydawnictwo muzyczne Offmusic, Tone Industria
Powiązania Kobong, Nyia
Strona internetowa

Neumapolska grupa muzyczna założona w 2001 roku w Warszawie z inicjatywy muzyków starej formacji Kobong[2]. Wykonuje muzykę łączącą elementy ciężkiego rocka, elektroniki i jazzu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 2003 grupa wydała album, zatytułowany po prostu Neuma. Zagrali na niej Maciej Miechowicz na gitarze, Bogdan Kondracki na gitarze basowej i Wojtek Szymański na perkusji. Płyta została wydana nakładem wytwórni Offmusic, w której swój udział miał lider zespołu. Debiut Neumy zawierał muzykę z pogranicza rocka industrialnego i muzyki alternatywnej.

W roku 2005 i 2006 grupa przechodziła różne zmiany składów. Ostatecznie ze starego składu został tylko lider Maciej Miechowicz. Miejsce basisty Bogdana Kondrackiego zajął Tomasz Krzemiński, a perkusisty Wojtka Szymańskiego – Karol Ludew. W ten sposób przestał istnieć skład jeszcze z czasów Kobonga. W 2006 do składu dołączył saksofonista Alek „Korek” Korecki, zafascynowany brzmieniem formacji. W ten sposób grupa zaczęła łączyć mocne brzmienie z saksofonem. Alek Korecki dostał dużo miejsca na swoje improwizacje.

W tym składzie w 2006 Neuma wydała instrumentalny album Weather, który szybko zebrał przychylne recenzje[3]. Aranżacje stały się bogatsze, muzyka stała się bardzo dopracowana, ale z drugiej strony też z miejscami na saksofonowe improwizacje. Płyta została wydana w nowej wytwórni – Tone Industria.

W 2007 zmieniła się sekcja rytmiczna. W zespole nie ma już Tomasza Krzemińskiego. Na basie gra teraz Tomasz Grochowalski. Perkusistę Karola Ludewa, który wyjechał za granicę, zastąpił Paweł Tunkiewicz. Zespół przeprowadził kilka prób i w takim składzie gra koncerty, zacznie też w nim pracować nad nowym albumem.

W 2021 zespół otrzymał nominację do Fryderyków za Szkice w kategorii album roku metal.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Neuma (2003, Offmusic)
  • Weather (2006, Tone Industria)
  • Szkice (2020, Mystic Production)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Neuma (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2012-03-08].
  2. Neuma (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-03-08].
  3. Neuma - „Weather” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-03-08].