New Poland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
New Poland
Gatunek dokument
Rok produkcji 2010
Data premiery 10 września 2010
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 54 min
Reżyseria Robert Kaczmarek, Grzegorz Braun
Scenariusz Robert Kaczmarek
Muzyka Aleksandra Gruziel
Zdjęcia Andrzej Adamczyk
Montaż Aleksandra Gruziel
Produkcja Telewizja Polska, Film Open Group Sp. z o.o.

New Polandfilm dokumentalny w reżyserii Roberta Kaczmarka i Grzegorza Brauna z 2010 roku, dotyczący kominternowskich wpływów w Stanach Zjednoczonych przed i w trakcie II wojny światowej oraz o roli jaką odegrały w powojennej historii Polski.

Dokument stanowi rozprawkę historyczną na temat komunistycznych wpływów w Ameryce, działalności członków Międzynarodówki Komunistycznej oraz radzieckich szpiegów. Poruszony został również temat wpływów sowieckich wśród Polonii amerykańskiej, działalności Oskara Langego, Bolesława Geberta, ks. Stanisława Orlemańskiego. Wykorzystując agentów w mediach i agendach rządowych za oceanem, komuniści zdołali oczernić polskich współpracowników i ministrów w rządzie Józefa Piłsudskiego, czyniąc z nich faszystów i wrogów narodu[1]. O wpływie komunistycznych agentów na administrację prezydenta Roosevelta wypowiedzieli się amerykańscy badacze: John Lenczowski, Marek Jan Chodakiewicz i Herbert Romerstein[2]. W filmie znalazły się wypowiedzi polskich historyków: Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. New Poland. www.filmpolski.pl. [dostęp 2013-11-24].
  2. IWP professors discuss "New Poland" in a documentary on TVP Historia (ang.). www.iwp.edu, 2010-10-12. [dostęp 2013-11-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]