Newe Ami’el

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Newe Ami’el
Data założenia 1923
Typ Zespół Szkół
Patron M.A. Amiel
Państwo  Izrael
Adres Sede Ja’akow
Rektor Bar Shalom
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Newe Ami’el
Newe Ami’el
Ziemia32°42′08″N 35°08′12″E/32,702222 35,136667
Strona internetowa

Newe Ami’elwieś młodzieżowa położona w moszawie Sede Ja’akow na północy Izraela. Jest to instytucja oświatowa o charakterze edukacyjnym, terapeutycznym i religijnym, prowadzono przez Ministerstwo Edukacji.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

młodzieżowa Newe Ami’el znajduje się w północno-zachodniej części moszawu Sede Ja’akow, położonego na zachodnim skraju Doliny Jezreel w Dolnej Galilei, na północy Izraela. Na zachód od osady wznoszą się wzgórza oddzielające Dolinę Jezreel od Doliny Zabulona i Zatoki Hajfy. Z tych wzgórz spływa przepływający na północ od moszawu strumień Tivon. Łączy się on z przepływającym na wschodzie strumieniem Betlejem, który wpada na południu do rzeki Kiszon. Wieś wraz z moszawem należy do Samorządu Regionu Emek Jizre’el, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tutejszy moszaw Sede Ja’akow został utworzony w 1927 roku. Gdy po II wojnie światowej do Brytyjskiego Mandatu Palestyny zaczęli napływać Żydzi ocaleni z Holocaustu, pojawił się problem braku instytucji oświatowych. Z tego powodu, w 1947 roku przy moszawie Sede Ja’akow utworzono szkołę rolniczą z internatem. Umożliwiło to przyjęcie młodych imigrantów, którzy bardzo często byli sierotami. Szkoła z czasem rozrosła się do wielkości wioski młodzieżowej, która wyspecjalizowała się w różnych metodach terapii młodych osób z zaburzeniami społecznymi. Została nazwana na cześć rabina M.A. Amiela (1883–1945), który był jednym z przywódców syjonizmu religijnego[1].

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Newe Ami’el jest całorocznym ośrodkiem działającym na rzecz młodzieży zagrożonej, bardzo często pochodzącej z rozbitych rodzin lub patologicznych środowisk. Celem działalności jest edukacja, terapia oraz przekazanie tradycyjnych wartości religijnych judaizmu. Aktywnie działa tutaj ruch religijny Bene Akiwa. Kształcenie zawodowe umożliwia zdobycie praktycznych zawodów oraz zdanie egzaminu maturalnego. Po przejściu egzaminów szkoła umożliwia rekrutację do Sił Obronnych Izraela, w których można znaleźć stałe zatrudnienie. Szkoła stara się dopasować indywidualny program terapeutyczny dla każdego dziecka. Poza tradycyjnymi internatami znajduje się tu także dom dziecka dla sierot i dzieci porzuconych przez swoje rodziny[2].

Wieś posiada pełne zaplecze sportowe z boiskami, siłowniami i basenem pływackim. Są tu także pracownie komputerowe, artystyczne i teatralne. Profesjonalny klub rowerowy umożliwia odbywanie wycieczek po całej okolicy. Jest tu także mini ogród zoologiczny oraz stajnia z koniami, umożliwiająca zajęcia hipoterapii[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Who We Are (ang.). W: Neve Amiel [on-line]. [dostęp 2015-03-23].
  2. Living in the Village (ang.). W: Neve Amiel [on-line]. [dostęp 2015-03-23].
  3. Therapeutic Horseback Riding Center (ang.). W: Neve Amiel [on-line]. [dostęp 2015-03-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]