Nick Tandy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nick Tandy
Ilustracja
Nick Tandy w 2014 roku na torze Brands Hatch podczas rundy Blancpain Sprint Series
Państwo  Wielka Brytania
Data i miejsce urodzenia 5 listopada 1984
Bedford
Sukcesy

1996: Short Oval Ministox Midland (mistrz)
1997: Short Oval Ministox East Anglia (wicemistrz)
1998: Short Oval Ministox World Championship (wicemistrz)
2002: Mini Se7en Championship (wicemistrz w edycji zimowej)
2005: BRDC Single Seater Championship (mistrz)
2006: Brytyjska Formuła Ford (wicemistrz)
2007: Festiwal Formuły Ford (zwycięzca w klasie Duratec)
2010: Porsche Supercup (wicemistrz)
2010: Niemiecki Puchar Porsche Carrera (wicemistrz)
2011: Niemiecki Puchar Porsche Carrera (mistrz)
2012: International GT Open (wicemistrz)
2012: International GT Open (wicemistrz w klasie Super GT)
2015: 24h Le Mans (zwycięzca)

Nick Tandy (ur. 5 listopada 1984 w Bedford) – brytyjski kierowca wyścigowy.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Short Oval Ministox[edytuj | edytuj kod]

Tandy rozpoczął karierę w wyścigach samochodowych w roku 1996, od startów w Short Oval Ministox, gdzie zdobył tytuł mistrzowski. W tej samej serii - w edycji zachodnioangielskiej rok później święcił tytuł wicemistrzowski. W edycji brytyjskiej był trzeci w 1998 roku. W głównej z serii tychże mistrzostw najwyżej uplasował się w 1998 roku - był drugi w klasyfikacji generalnej.

Mini Se7en[edytuj | edytuj kod]

Kolejną serią juniorską, w której Brytyjczyk startował były Mistrzostwa Mini Se7en. W edycji zimowej tych mistrzostw stawał dwukrotnie na podium - był trzeci w 2001 i drugi w 2002 roku. W głównych mistrzostwach był klasyfikowany jedynie w sezonie 2002 - zajął 10 pozycję.

BRDC Single Seater Championship[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku Tandy zdobył kolejny tytuł mistrzowski - w BRDC Single Seater Championship, gdzie zwyciężył 11 spośród czternastu wyścigów i tylko raz nie stawał na podium.

Formuła Ford[edytuj | edytuj kod]

W 2006 roku Nick dołączył do stawki Brytyjskiej Formuły Ford. Zwyciężał tam w trzech wyścigach i jedenastokrotnie stawał na podium. Uzbierane 365 punktów dało mu tytuł wicemistrzowski. W tym samym roku był również piąty w Festiwalu Formuły Ford, w klasie Duratec. W 2007 roku w Brytyjskiej Formuły Ford wygrywał już sześć wyścigów. Tym razem pozwoliło to jedynie na trzecie miejsce. Jednakże w Festiwalu Formuły Ford nie miał sobie równych - wygrał klasę Duratec. Rok później startował już tylko gościnnie, a w Festiwalu był piąty.

Formuła 3[edytuj | edytuj kod]

Na sezon 2008 Brytyjczyk podpisał kontrakt z JTR Marshall Westland na starty w Międzynarodowej Serii Brytyjskiej Formuły 3. Tu trzy podia dały mu 86 punktów i ostatecznie 9 miejsce. Rok później wygrał już jeden z wyścigów, jednak w klasyfikacji łącznej był tylko dziesiąty. W 2009 roku pojawił się także na starcie w Formule 3 Euro Series. Tu jednak nigdy nie zdobywał punktów.

Porsche[edytuj | edytuj kod]

W seriach Porsche Brytyjczyk zadebiutował w 2008 roku w Brytyjskim Pucharze Porsche Carrera, gdzie jednak nie był zaliczany do klasyfikacji. W późniejszych latach startował już głównie w Porsche Supercup oraz Niemieckim Pucharze Porsche Carrera. Podczas gdy w 2009 roku były to tylko starty gościnne, rok później święcił już tytuły wicemistrzowskie w obu seriach. Zwyciężał w nich odpowiednio po trzy i pięć wyścigów. W 2011 roku w Supercup było nieco gorzej - zajął piąte miejsce, jednak w Niemieckim Pucharze Porsche Carrera zdobył tytuł mistrzowski. W tym samym roku startował również w Wielkiej Brytanii - był tam czternasty.

American Le Mans Series[edytuj | edytuj kod]

Choć Tandy nigdy nie startował w Głównej Serii Le Mans, w 2012 roku dołączył do stawki American Le Mans Series. Tu był klasyfikowany tylko w klasie GT - 8 punktów dało mu 26 pozycję. Rok później wygrał już jeden wyścig w klasie GTC.

ADAC GT Masters[edytuj | edytuj kod]

Od 2012 roku Tandy startuje w ADAC GT Masters. W pierwszym sezonie startów w ciągu 12 wyścigów czterokrotnie zwyciężał. Uzbierane 117 punktów dało mu siódmą pozycję w klasyfikacji końcowej.

International GT Open[edytuj | edytuj kod]

Kolejną z serii wyścigowych, w których Brytyjczyk odnosił sukcesy jest International GT Open. Zwyciężał tu w pięciu wyścigach i ośmiokrotnie stawał na podium w sezonie 2012. Zarówno w głównej serii, jak i w klasie Super GT dało mu to tytuły wicemistrza serii.

European Le Mans Series[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2013 Tandy dołączył do stawki European Le Mans Series z ekipą Proton Competition. Ukończył sezon na trzeciej pozycji.

Wyniki w 24-godzinnym wyścigu Le Mans[edytuj | edytuj kod]

Rok Zespół Partnerzy Samochód Klasa Okrążenia Poz. Klasa
Poz.
2011 Niemcy Team Felbermayr-Proton Arabia Saudyjska Abdulaziz Al-Faisal
Stany Zjednoczone Bryce Miller
Porsche 997 GT3-RSR GTE
Pro
169 NU NU
2014 Niemcy Porsche Team Manthey Francja Patrick Pilet
Niemcy Jörg Bergmeister
Porsche 911 RSR GTE
Pro
309 36 7
2015 Niemcy Porsche Team Niemcy Nico Hülkenberg
Nowa Zelandia Earl Bamber
Porsche 919 Hybrid LMP1 395 1 1

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]