Niebezpieczna gra (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Postindustrialne otoczenie hotelu Fabriken Furillen - w tej okolicy zabito Markusa Sandberga

Niebezpieczna gra (szw. Den farliga leken) − powieść kryminalna szwedzkiej pisarki Mari Jungstedt, opublikowana w 2010, a w Polsce w 2012 w tłumaczeniu Wojciecha Łygasia.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Jest ósmą powieścią cyklu, w którym występuje detektyw Anders Knutas, komisarz policji z Visby na szwedzkiej wyspie - Gotlandii. Pomaga mu energiczna Karin Jacobsson. W tej części akcja rozgrywa się w listopadzie, w środowisku ludzi mody - modelek, fotografów i kreatorów, ale także osób poszkodowanych przez ten świat - wykorzystanych seksualnie kobiet i anorektyczek. Osią akcji są dwa akty przemocy - usiłowanie zabójstwa Markusa Sandberga (fotografa mody) w hotelu Fabriken Furillen i morderstwo Roberta Eka (właściciela agencji modelek Fashion for Life) w Sztokholmie. Obie ofiary zostały potwornie zmasakrowane ciężkimi narzędziami. Jednocześnie czytelnik zapoznaje się z życiem Agnes Karlström - chorej na anoreksję byłej modelki przebywającej w specjalistycznej klinice leczenia tej choroby. Istotną dla akcji osobą jest też inna modelka - Jenny Levin, z uwagi na podobieństwo zwana gotlandzką Kate Moss[1].

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie cyklu powstał serial telewizji niemieckiej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Niebezpieczna gra, s.73
  2. Niebezpieczna gra, posłowie

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. nota redakcyjna w: Mari Jungstedt, Niebezpieczna gra, Bellona, Warszawa, 2012, okładka zewnętrzna i wewnętrzna, ​ISBN 978-83-11-12427-1