Niemiecka Formuła 3 Sezon 1997

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sezon 1997 Mistrzostw Niemiecka Formuła 3
Inauguracja 26 kwietnia
Zakończenie 5 października
Liczba wyścigów 18
Mistrzowie
Kierowcy Carlo van Dam
Poprzedni sezonNastępny sezon

23 sezon Niemieckiej Formuły 3 (ATS Formel 3 Cup) – rozpoczął się 26 kwietnia i zakończył 5 października po osiemnastu rundach. Tytuł mistrzowski zdobył Nick Heidfeld.

Zespoły i kierowcy[edytuj | edytuj kod]

Źródło: formel3guide.com[1]

Zespół Nr Kierowca Klasa Samochód Silnik Status Rundy
Szwajcaria Benetton RTL Junior Team 1 Niemcy Timo Scheider A Dallara 397/002 Opel R Wszystkie
2 Niemcy Dominik Schwager A Dallara 397/045 Opel 1–5, 7–9
3 Niemcy Alexander Müller A Dallara 397/023 Opel R Wszystkie
Niemcy Opel Team BSR 4 Niemcy Nick Heidfeld A Dallara 397/049 Opel Wszystkie
5 Niemcy Sascha Bert A Dallara 397/029 Opel Wszystkie
6 Belgia Tim Verbergt A Dallara 397/003 Opel Wszystkie
7 Czechy Tomáš Enge A Dallara 397/030 Opel R Wszystkie
22 Niemcy Andreas Scheld] A Dallara 397/003 Opel 8–9
Niemcy GM Jordan F3 Team 8 Niemcy Norman Simon A Dallara 397/052 Opel R All
9 Niemcy Steffen Widmann A Dallara 397/054 Opel 1–3
Niemcy Josef Kaufmann Racing A Martini MK73/05 5–9
12 Niemcy Wolf Henzler A Martini MK73/02 Opel Wszystkie
14 Polska Jarosław Wierczuk A Martini MK73/01 Opel 1–7
36 Niemcy Tom Schwister A 9
Niemcy Trella Motorsport 10 Niemcy Pierre Kaffer A Dallara 396/012 Opel R Wszystkie
Szwecja IPS Motorsport 16 Szwecja Johan Stureson A Dallara 397/046 Opel Wszystkie
Belgia JB Motorsport Boxy´s Jeans 17 Belgia Yves Olivier A Dallara 397/007 Opel Wszystkie
Grecja Tokmakidis Motorsport 18 Holandia Tim Coronel A Dallara 397/018 Opel R 1–6
55 Niemcy Michael Stelzig B Dallara 395/071 Opel R Wszystkie
58 Grecja Nikolaos Stremmenos B Dallara 395/071 Opel 7–8
Holandia Van Amersfoort Racing 20 Belgia Bas Leinders A Dallara 397/009 Opel R Wszystkie
Niemcy GM Motorsport 21 Niemcy Tim Bergmeister A Dallara 397/062 Opel 6–9
25 Niemcy Ronny Melkus A Dallara 395/033 Opel 4
Dallara 397/054 5
Dallara 397/051 6–9
52 Niemcy Michael Becker B Dallara 395/062 Opel R Wszystkie
53 Rosja Roman Truszew B Dallara 395/033 Opel 1–2
Niemcy KUG ELU Motorsport 22 Niemcy Andreas Scheld A Dallara 397/051 Opel 1–5
Niemcy MKL F3 Racing 27 Niemcy Lucas Luhr A Dallara 397/056 Opel Wszystkie
Włochy Olympia Sport System 30 Włochy Riccardo Moscatelli A Dallara 397/056 Opel 6-8
Czechy Leos Prokopec 31 Czechy Leos Prokopec A Dallara 397/056 Fiat 9
Czechy TKF Racing 50 Argentyna Luciano Crespi B Dallara 396/022 Opel 1, 3–4
56 Polska Marcin Biernacki B 5, 7–8
59 Polska Jarosław Wierczuk B 9
Czechy Chemopetrol Mus Team F3 Racing 51 Czechy Jaroslav Kostelecký B Dallara 396/023 Opel R Wszystkie
Ikona Klasa
A A
B B
R Debiutant

Kalendarz[edytuj | edytuj kod]

Runda Tor Data Pole position Najszybsze okrążenie Zwycięzcą (kierowca) Zwycięzcą (zespół)
1 W1 Niemcy Hockenheimring 26 kwietnia Niemcy Alexander Müller Niemcy Nick Heidfeld Niemcy Nick Heidfeld Niemcy Opel Team BSR
W2 27 kwietnia Niemcy Nick Heidfeld Niemcy Nick Heidfeld Niemcy Nick Heidfeld Niemcy Opel Team BSR
2 W1 Niemcy Nürburgring 24 maja Niemcy Alexander Müller Niemcy Nick Heidfeld Niemcy Timo Scheider Szwajcaria Benetton RTL Junior Team
W2 Niemcy Timo Scheider Niemcy Dominik Schwager Niemcy Wolf Henzler Niemcy Josef Kaufmann Racing
3 W1 Niemcy Sachsenring 14 czerwca Belgia Bas Leinders Niemcy Nick Heidfeld Niemcy Timo Scheider Szwajcaria Benetton RTL Junior Team
W2 15 czerwca Niemcy Timo Scheider Niemcy Timo Scheider Niemcy Timo Scheider Szwajcaria Benetton RTL Junior Team
4 W1 Niemcy Norisring 28 czerwca Belgia Bas Leinders Niemcy Alexander Müller Niemcy Dominik Schwager Szwajcaria Benetton RTL Junior Team
W2 29 czerwca Niemcy Dominik Schwager Niemcy Norman Simon Niemcy Dominik Schwager Szwajcaria Benetton RTL Junior Team
5 W1 Niemcy Wunstorf 12 lipca Niemcy Wolf Henzler Belgia Bas Leinders Niemcy Alexander Müller Szwajcaria Benetton RTL Junior Team
W2 13 lipca Niemcy Alexander Müller Niemcy Timo Scheider Niemcy Alexander Müller Szwajcaria Benetton RTL Junior Team
6 W1 Niemcy Zweibrücken 9 sierpnia Niemcy Wolf Henzler Niemcy Pierre Kaffer Niemcy Pierre Kaffer Niemcy Trella Motorsport
W2 10 sierpnia Niemcy Pierre Kaffer Niemcy Nick Heidfeld Niemcy Wolf Henzler Niemcy Josef Kaufmann Racing
7 W1 Austria Salzburgring 23 sierpnia Niemcy Nick Heidfeld Niemcy Timo Scheider Niemcy Nick Heidfeld Niemcy Opel Team BSR
W2 24 sierpnia Niemcy Nick Heidfeld Niemcy Nick Heidfeld Niemcy Nick Heidfeld Niemcy Opel Team BSR
8 W1 Niemcy Lahr 5 września Czechy Tomáš Enge Niemcy Norman Simon Niemcy Alexander Müller Szwajcaria Benetton RTL Junior Team
W2 6 września Niemcy Alexander Müller Niemcy Norman Simon Niemcy Alexander Müller Szwajcaria Benetton RTL Junior Team
9 W1 Niemcy Nürburgring 4 października Niemcy Nick Heidfeld Niemcy Nick Heidfeld Niemcy Nick Heidfeld Niemcy Opel Team BSR
W2 5 października Niemcy Nick Heidfeld Niemcy Pierre Kaffer Niemcy Norman Simon Niemcy GM Jordan F3 Team

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

ATS Formel 3 Cup[edytuj | edytuj kod]

Klucz punktacji
Miejsce 1 2 3 4 5 6 7 8 pp No
Punkty 10 8 6 5 4 3 2 1 1 1
Poz. Kierowca HOC
1

Niemcy
HOC
1

Niemcy
NÜR
1

Niemcy
NÜR
1

Niemcy
SAC
1

Niemcy
SAC
1

Niemcy
NOR
1

Niemcy
NOR
1

Niemcy
WUN
1

Niemcy
WUN
1

Niemcy
ZWE
1

Niemcy
ZWE
1

Niemcy
SAL
1

Austria
SAL
1

Austria
LAH
1

Niemcy
LAH
1

Niemcy
NÜR
2

Niemcy
NÜR
2

Niemcy
Pkt.
1 Niemcy Nick Heidfeld 1 1 2 3 2 6 NU 8 12 4 5 4 1 1 2 2 1 2 224
2 Niemcy Timo Scheider 3 9 1 4 1 1 5 4 3 3 2 2 2 2 16 5 3 3 218
3 Niemcy Alexander Müller NU NU 3 2 4 NU 15 7 1 1 7 6 11 11 1 1 5 5 147
4 Niemcy Wolf Henzler NU 3 4 1 5 3 3 3 NU NU 3 1 7 4 3 NU NU NU 144
5 Niemcy Norman Simon 16† NU 9 5 15 15† NU 6 NU NU 4 3 3 3 6 4 2 1 113
6 Niemcy Pierre Kaffer 5 NU 8 8 9 5 6 10 4 NU 1 NU 5 6 7 7 4 4 103
7 Belgia Bas Leinders 4 2 6 6 3 2 16 NU 8 NU 8 NU 6 NU 4 3 9 11 100
8 Niemcy Sascha Bert 9 8 5 NU 14 NU 2 2 9 8 NU 9 4 5 12 8 8 6 80
9 Belgia Tim Verbergt 2 4 7 7 NU NU 4 5 5 6 6 NU 13 10 72
10 Niemcy Dominik Schwager NU 5 NU 9 7 4 1 1 NU 9 9 NU 17† NU NU 14 68
11 Niemcy Ronny Melkus 8 NU 2 2 14 7 NW NW 9 6 13 8 48
12 Czechy Tomáš Enge 7 NU 10 13 6 14† 14 NU 10 7 9 NU NU 7 18 9 6 12 30
13 Niemcy Steffen Widmann Ret 13 NU 10 18† 9 7 5 11 5 12 9 10 NU NU 15 26
14 Szwecja Johan Stureson 10 NU NU NW 8 12 7 9 6 11 15 NU 8 8 13 NU 7 NU 26
15 Belgia Yves Olivier 11 7 17 18† 17† 8 NU 15 14† 10 10 8 NU 13 NU NW 11 7 16
16 Niemcy Lucas Luhr 13 10 10 18 5 NU 12 13 10
17 Holandia Tim Coronel 8 6 13 12 11 NU 10 NU NU NU 16 12 10
18 Argentyna Luciano Crespi 6 NU 13 10 9 NU 9
19 Niemcy Andreas Scheld 18 NU 11 17 10 7 11 11 NU NU NU 14 14 9 7
20 Niemcy Tim Bergmeister 12 11 15 12 8 10 10 10 6
21 Niemcy Michael Stelzig 13 10 15 NU 1
22 Czechy Jaroslav Kostelecký 12 12 14 14 12 11 12 14 NU NU 19† 13 18 14 11 12 17 16 0
23 Niemcy Michael Becker 17 11 16 16 16 NU NU 13 NU 12 18 14 14 NU NU 11 16 18 0
24 Polska Jarosław Wierczuk 14 NW 12 11 19† 13† 13 12 13† NU 17 15† 16 16 15 19† 0
25 Polska Marcin Biernacki 11 13 19 17 14 NU 0
26 Grecja Nikolaos Stremmenos 17 NU NU 13 0
27 Włochy Riccardo Moscatelli NU NU NU 15 15 15 0
28 Rosja Roman Truszew 15 NU NU 15 0
29 Niemcy Tom Schwister 18 17 0
30 Czechy Leos Prokopec 19 Ret 0
Poz. Kierowca HOC
1

Niemcy
HOC
1

Niemcy
NÜR
1

Niemcy
NÜR
1

Niemcy
SAC
1

Niemcy
SAC
1

Niemcy
NOR
1

Niemcy
NOR
1

Niemcy
WUN
1

Niemcy
WUN
1

Niemcy
ZWE
1

Niemcy
ZWE
1

Niemcy
SAL
1

Austria
SAL
1

Austria
LAH
1

Niemcy
LAH
1

Niemcy
NÜR
2

Niemcy
NÜR
2

Niemcy
Pkt

Formel 3 Trophy[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Kierowca HOC
1

Niemcy
HOC
1

Niemcy
NÜR
1

Niemcy
NÜR
1

Niemcy
SAC
1

Niemcy
SAC
1

Niemcy
NOR
1

Niemcy
NOR
1

Niemcy
WUN
1

Niemcy
WUN
1

Niemcy
ZWE
1

Niemcy
ZWE
1

Niemcy
SAL
1

Austria
SAL
1

Austria
LAH
1

Niemcy
LAH
1

Niemcy
NÜR
2

Niemcy
NÜR
2

Niemcy
Pkt
1 Czechy Jaroslav Kostelecký 12 12 14 14 12 11 12 14 NU NU 19† 13 18 14 11 12 17 16 111
2 Niemcy Michael Becker 17 11 16 16 16 NU NU 13 NU 12 18 14 14 NU NU 11 16 18 83
3 Argentyna Luciano Crespi 6 NU 13 10 9 NU 33
4 Polska Marcin Biernacki 11 13 19 17 14 NU 30
5 Niemcy Michael Stelzig 13 10 15 NU 19
6 Polska Jarosław Wierczuk 14 NW 12 11 19† 13† 13 12 13† NU 17 15† 16 16 15 19† 13
7 Grecja Nikolaos Stremmenos 17 NU NU 13 10
8 Rosja Roman Truszew 15 NU NU 15 9
Poz. Kierowca HOC
1

Niemcy
HOC
1

Niemcy
NÜR
1

Niemcy
NÜR
1

Niemcy
SAC
1

Niemcy
SAC
1

Niemcy
NOR
1

Niemcy
NOR
1

Niemcy
WUN
1

Niemcy
WUN
1

Niemcy
ZWE
1

Niemcy
ZWE
1

Niemcy
SAL
1

Austria
SAL
1

Austria
LAH
1

Niemcy
LAH
1

Niemcy
NÜR
2

Niemcy
NÜR
2

Niemcy
Pkt

Debiutanci[edytuj | edytuj kod]

Kierowca Punkty
1 Niemcy Timo Scheider 163
2 Niemcy Alexander Müller 116
3 Belgia Bas Leinders 97
4 Niemcy Norman Simon 91
5 Niemcy Pierre Kaffer 90
6 Czechy Tomáš Enge 62
7 Holandia Tim Coronel 21
8 Czechy Jaroslav Kostelecký 18
9 Niemcy Michael Becker 10
10 Niemcy Michael Stelzig 3

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fotos 1997 Deutsche Formel 3 Meisterschaft (niem.). formel3guide.com. [dostęp 2014-12-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]