Niemiecka Formuła 3 Sezon 2009

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sezon 2009 Mistrzostw Niemiecka Formuła 3
Inauguracja 12 kwietnia
Zakończenie 18 października
Liczba wyścigów 18
Mistrzowie
Kierowcy Laurens Vanthoor
Poprzedni sezonNastępny sezon

35 sezon Niemieckiej Formuły 3 (ATS Formel 3 Cup) – rozpoczął się 12 kwietnia i zakończył 18 października po osiemnastu rundach. Tytuł mistrzowski zdobył Laurens Vanthoor.

Zespoły i kierowcy[edytuj | edytuj kod]

Zespół Nr Kierowca Klasa Samochód Silnik Status Rundy
Szwajcaria Jo Zeller Racing 1 Szwajcaria Rahel Frey C Dallara F307 Mercedes 1–5
Niemcy Tim Sandtler 7
10 Indonezja Zahir Ali C Dallara F307 Mercedes 4–5
Austria Bernd Herndlhofer 6
Szwajcaria Sandro Zeller[1] R 9
67 Niemcy Urs Rüttimann T Dallara F301 Opel 3, 9
Austria HS Technik Motorsport 2 Austria Bernd Herndlhofer C Dallara F307 Mercedes 1–5
Łotwa Harald Schlegelmilch[2] 6–9
3 Austria Willi Steindl C Dallara F307 Mercedes R 1–7
Wielka Brytania Joey Foster 9
4 Brazylia Rafael Suzuki C Dallara F307 Mercedes 6–7, 9
Wielka Brytania Joey Foster[3] 8
66 Słowacja Nicolas Kvasai T Dallara F304 Opel 9
Holandia Van Amersfoort Racing 5 Belgia Laurens Vanthoor C Dallara F307 Volkswagen Wszystkie
6 Holandia Stef Dusseldorp C Dallara F307 Volkswagen R Wszystkie
7 Indie Armaan Ebrahim[1] C Dallara F307 Volkswagen 9
Szwecja Performance Racing 8 Brazylia Rafael Suzuki C Dallara F307 Volkswagen 1–5
Indonezja Zahir Ali 6–7
Niemcy Peter Elkmann 8
Niemcy Daniel Abt[4] R 9
9 Chińska Republika Ludowa Adderly Fong C Dallara F307 Volkswagen Wszystkie
Austria Neuhauser Racing 11 Austria Marco Oberhauser C Dallara F307 Mercedes Wszystkie
12 Francja Tom Dillmann C Dallara F307 Mercedes 7–9
Szwajcaria Swiss Racing Team 14 Szwecja Max Nilsson C Dallara F307 Mercedes 1–5
OPC Challenge 6–9
Niemcy Jenichen Motorsport 17 Brazylia Rafael Suzuki C Dallara F307 OPC Challenge 8
57 Rosja Nikołaj Marcenko T Dallara F304 Opel R 1, 9
Luksemburg Racing Experience 21 Luksemburg David Hauser C Dallara F307 Mercedes 1–2, 4–9
22 Luksemburg Gary Hauser C Dallara F307 Mercedes Wszystkie
23 Francja Nicolas Marroc C Dallara F307 Mercedes R Wszystkie
24 Luksemburg Louis Wagner C Mygale M-07 Opel 7
Niemcy Zettl Sportsline Motorsport 27 Niemcy Markus Pommer C Dallara F307 Mercedes R Wszystkie
28 Niemcy Nico Monien C Dallara F307 Mercedes R Wszystkie
29 Holandia Shirley van der Lof C Dallara F307 Mercedes Wszystkie
Rosja ZyXEL RRT 35 Rosja Władimir Siemienow C Dallara F307 Mercedes R Wszystkie
Niemcy Rhino's Leipert Motorsport 55 Włochy Luca Iannaccone T Dallara F304 Opel Wszystkie
Austria Franz Wöss Racing 59 Niemcy Stefan Neuburger T Dallara F304 Opel 3
60 Niemcy Francesco Lopez T Dallara F304 Opel 1–7
Rosja Stromos Art-Line 61 Rosja Wiktor Szajtar T ArtTech F24 OPC Challenge R 1
Niemcy Dominik Schraml 2–3
Finlandia Jesse Krohn 4, 6–7, 9
62 Ukraina Siergiej Czukanow T ArtTech F24 OPC Challenge Wszystkie
Finlandia ADRF 64 Finlandia Mika Vähämäki T Dallara F304 Opel R Wszystkie
65 Finlandia Marko Vähämäki[1] T Dallara F304 Opel R 9
Ikona Klasa
C Pucharowa
T Trofeum
Ikona Status
R Debiutant

Kalendarz[edytuj | edytuj kod]

Runda Tor Data Pole position Najszybsze okrążenie Zwycięzcą (kierowca) Zwycięzcą (zespół)
1 W1 Niemcy Motorsport Arena Oschersleben 12 kwietnia Belgia Laurens Vanthoor Belgia Laurens Vanthoor Belgia Laurens Vanthoor Holandia Van Amersfoort Racing
W2 13 kwietnia Belgia Laurens Vanthoor Holandia Stef Dusseldorp Holandia Stef Dusseldorp Holandia Van Amersfoort Racing
2 W1 Niemcy Nürburgring 22 maja Belgia Laurens Vanthoor Szwajcaria Rahel Frey Belgia Laurens Vanthoor Holandia Van Amersfoort Racing
W2 23 maja Szwajcaria Rahel Frey Holandia Stef Dusseldorp Szwajcaria Rahel Frey Szwajcaria Jo Zeller Racing
3 W1 Niemcy Hockenheimring 6 czerwca Brazylia Rafael Suzuki Holandia Stef Dusseldorp Holandia Stef Dusseldorp Holandia Van Amersfoort Racing
W2 7 czerwca Belgia Laurens Vanthoor Holandia Stef Dusseldorp Belgia Laurens Vanthoor Holandia Van Amersfoort Racing
4 W1 Niemcy Oschersleben 20 czerwca Holandia Stef Dusseldorp Belgia Laurens Vanthoor Belgia Laurens Vanthoor Holandia Van Amersfoort Racing
W2 21 czerwca Belgia Laurens Vanthoor Belgia Laurens Vanthoor Belgia Laurens Vanthoor Holandia Van Amersfoort Racing
5 W1 Niemcy EuroSpeedway Lausitz 4 lipca Belgia Laurens Vanthoor Belgia Laurens Vanthoor Belgia Laurens Vanthoor Holandia Van Amersfoort Racing
W2 5 lipca Belgia Laurens Vanthoor Belgia Laurens Vanthoor Niemcy Nico Monien Niemcy Zettl Sportsline Motorsport
6 W1 Holandia TT Circuit Assen 8 sierpnia Belgia Laurens Vanthoor Belgia Laurens Vanthoor Belgia Laurens Vanthoor Holandia Van Amersfoort Racing
W2 9 sierpnia Belgia Laurens Vanthoor Belgia Laurens Vanthoor Belgia Laurens Vanthoor Holandia Van Amersfoort Racing
7 W1 Niemcy Nürburgring 21 sierpnia Belgia Laurens Vanthoor Belgia Laurens Vanthoor Belgia Laurens Vanthoor Holandia Van Amersfoort Racing
W2 22 sierpnia Francja Tom Dillmann Francja Tom Dillmann Francja Tom Dillmann Austria Neuhauser Racing
8 W1 Niemcy Sachsenring 19 września Francja Tom Dillmann Francja Tom Dillmann Francja Tom Dillmann Austria Neuhauser Racing
W2 20 września Belgia Laurens Vanthoor Belgia Laurens Vanthoor Belgia Laurens Vanthoor Holandia Van Amersfoort Racing
9 W1 Niemcy Oschersleben 17 października Niemcy Markus Pommer Niemcy Nico Monien Belgia Laurens Vanthoor Holandia Van Amersfoort Racing
W2 18 października Francja Tom Dillmann Belgia Laurens Vanthoor Francja Tom Dillmann Austria Neuhauser Racing

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

ATS Formel 3 Cup[edytuj | edytuj kod]

Klucz punktacji
Miejsce 1 2 3 4 5 6 7 8
Punkty 10 8 6 5 4 3 2 1
Poz. Kierowca OSC
Niemcy
OSC
Niemcy
NÜR
Niemcy
NÜR
Niemcy
HOC
Niemcy
HOC
Niemcy
OSC
Niemcy
OSC
Niemcy
LAU
Niemcy
LAU
Niemcy
TTA
Holandia
TTA
Holandia
NÜR
Niemcy
NÜR
Niemcy
SAC
Niemcy
SAC
Niemcy
OSC
Niemcy
OSC
Niemcy
Pkt.
1 Belgia Laurens Vanthoor 1 11 1 2 2 1 1 1 1 2 1 1 1 12 NU 1 1 2 163
2 Holandia Stef Dusseldorp 2 1 NU 5 1 2 6 9 10 3 2 4 2 3 2 6 3 3 106
3 Niemcy Markus Pommer 6 7 5 8 4 5 2 5 6 4 11 NU 4 8 5 8 2 4 67
4 Brazylia Rafael Suzuki 4 3 4 7 NU 4 4 3 2 6 4 3 6 6 9 10 NU 13 65
5 Niemcy Nico Monien 17 8 7 3 12 3 3 2 3 1 NU 6 16 5 10 7 6 NU 61
6 Francja Tom Dillmann 3 1 1 3 NU 1 49
7 Szwajcaria Rahel Frey 3 4 2 1 3 12 7 11 7 5 45
8 Austria Bernd Herndlhofer 7 2 3 4 NU 9 10 4 5 7 9 NU 32
9 Łotwa Harald Schlegelmilch 6 2 7 4 3 4 NU 10 30
10 Szwecja Max Nilsson 8 5 NU 6 7 7 9 NU 4 8 3 8 NU 10 8 9 9 NU 30
11 Austria Willi Steindl NU 6 6 14 6 6 5 6 15 14 NU 12 10 14 19
12 Francja Nicolas Marroc NU 13 8 20 8 11 11 7 13 11 18 7 23 16 NU NU 5 6 14
13 Ukraina Siergiej Czukanow 10 15 12 11 10 14 21 17 12 9 5 9 8 17 7 13 NU 5 12
14 Luksemburg Gary Hauser 18 9 11 10 5 15 13 16 11 17 13 10 5 13 13 NU 8 8 12
15 Niemcy Tim Sandtler 12 2 8
16 Chińska Republika Ludowa Adderly Fong 9 14 9 9 17 10 14 NU 8 18 10 5 18 7 11 12 11 NU 7
17 Austria Marco Oberhauser 5 19 10 13 9 8 8 NU NU 12 8 NU 11 19 15 11 NU NU 7
18 Luksemburg David Hauser NU NW NU 12 15 13 9 10 16 11 14 24 6 NU 18 9 5
19 Finlandia Jesse Krohn 19 10 7 NU 9 9 7 17 5
20 Holandia Shirley van der Lof 11 12 NU 15 NU 13 12 8 NW NW 14 14 13 15 14 NU 15 14 1
21 Rosja Władimir Siemienow 12 10 16 16 NU NU 17 NW NU 16 12 13 15 11 NU NU 16 11 0
22 Niemcy Francesco Lopez 13 16 14 18 11 18 20 15 16 20 17 15 20 21 0
23 Finlandia Mika Vähämäki 14 17 13 17 15 NU 18 14 18 15 15 16 19 20 12 14 12 20 0
24 Indonezja Zahir Ali 16 12 14 13 20 NU 17 18 0
25 Szwajcaria Urs Rüttimann 13 17 19 19 0
26 Niemcy Dominik Schraml NU NU 14 16 0
27 Włochy Luca Iannaccone 19 21 15 19 18 20 22 NU 17 19 19 17 22 23 16 15 20 22 0
28 Rosja Wiktor Szajtar 15 18 0
29 Niemcy Stefan Neuburger 16 19 0
30 Rosja Nikołaj Marcenko 16 20 NU 16 0
31 Luksemburg Louis Wagner 21 22 0
kierowcy niedopuszczeni do zdobywania punktów
Niemcy Peter Elkmann NU 2 0
Wielka Brytania Joey Foster 4 5 4 15 0
Niemcy Daniel Abt 17 7 0
Indie Armaan Ebrahim 10 12 0
Finlandia Marko Vähämäki 13 21 0
Słowacja Nicolas Kvasai 14 NU 0
Szwajcaria Sandro Zeller NU 18 0
Poz. Kierowca OSC
Niemcy
OSC
Niemcy
NÜR
Niemcy
NÜR
Niemcy
HOC
Niemcy
HOC
Niemcy
OSC
Niemcy
OSC
Niemcy
LAU
Niemcy
LAU
Niemcy
TTA
Holandia
TTA
Holandia
NÜR
Niemcy
NÜR
Niemcy
SAC
Niemcy
SAC
Niemcy
OSC
Niemcy
OSC
Niemcy
Pkt

Formel 3 Trophy[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Kierowca OSC
Niemcy
OSC
Niemcy
NÜR
Niemcy
NÜR
Niemcy
HOC
Niemcy
HOC
Niemcy
OSC
Niemcy
OSC
Niemcy
LAU
Niemcy
LAU
Niemcy
TTA
Holandia
TTA
Holandia
NÜR
Niemcy
NÜR
Niemcy
SAC
Niemcy
SAC
Niemcy
OSC
Niemcy
OSC
Niemcy
Pkt
1 Ukraina Siergiej Czukanow 1 1 1 1 1 1 4 4 1 1 1 1 1 2 1 1 NU 1 158
2 Finlandia Mika Vähämäki 3 3 2 2 5 NU 1 2 4 2 3 3 3 3 2 2 2 5 115
3 Niemcy Francesco Lopez 2 2 3 3 2 4 3 3 2 4 4 2 4 4 89
4 Włochy Luca Iannaccone 6 6 4 4 7 6 5 NU 3 3 5 4 5 5 3 3 6 7 74
5 Finlandia Jesse Krohn 2 1 2 NU 2 1 1 3 60
7 Szwajcaria Urs Rüttimann 3 3 5 4 23
7 Rosja Nikołaj Marcenko 5 5 NU 2 16
8 Niemcy Dominik Schraml NU NU 4 2 13
9 Rosja Wiktor Szajtar 4 4 10
10 Niemcy Stefan Neuburger 6 5 7
kierowcy niedopuszczeni do zdobywania punktów
Finlandia Marko Vähämäki 3 6 0
Słowacja Nicolas Kvasai 4 NU 0
Poz. Kierowca OSC
Niemcy
OSC
Niemcy
NÜR
Niemcy
NÜR
Niemcy
HOC
Niemcy
HOC
Niemcy
OSC
Niemcy
OSC
Niemcy
LAU
Niemcy
LAU
Niemcy
TTA
Holandia
TTA
Holandia
NÜR
Niemcy
NÜR
Niemcy
SAC
Niemcy
SAC
Niemcy
OSC
Niemcy
OSC
Niemcy
Pkt

Debiutanci[edytuj | edytuj kod]

Poz. Kierowca OSC
Niemcy
OSC
Niemcy
NÜR
Niemcy
NÜR
Niemcy
HOC
Niemcy
HOC
Niemcy
OSC
Niemcy
OSC
Niemcy
LAU
Niemcy
LAU
Niemcy
TTA
Holandia
TTA
Holandia
NÜR
Niemcy
NÜR
Niemcy
SAC
Niemcy
SAC
Niemcy
OSC
Niemcy
OSC
Niemcy
Pkt
1 Holandia Stef Dusseldorp 1 1 NU 2 1 1 4 5 3 2 1 1 1 1 1 1 2 1 149
2 Niemcy Markus Pommer 2 3 1 3 2 3 1 2 2 3 2 NU 2 3 2 3 1 2 130
3 Niemcy Nico Monien 7 4 3 1 5 2 2 1 1 1 NU 2 5 2 3 2 4 NU 112
4 Austria Willi Steindl NU 2 2 4 3 4 3 3 5 5 NU 4 3 5 67
5 Francja Nicolas Marroc NU 6 4 7 4 5 5 4 4 4 5 3 7 6 NU NU 3 3 65
6 Finlandia Mika Vähämäki 4 7 5 6 6 NU 7 6 6 6 4 6 6 7 4 4 5 8 58
7 Rosja Władimir Siemienow 3 5 6 5 NU NU 6 NW NU 7 3 5 4 4 NU NU 7 5 50
8 Rosja Nikołaj Marcenko 6 9 NU 6 7
9 Rosja Wiktor Szajtar 5 8 5
kierowcy niedopuszczeni do zdobywania punktów
Niemcy Daniel Abt 7 4 0
Finlandia Marko Vähämäki 6 9 0
Szwajcaria Sandro Zeller NU 7 0
Poz. Kierowca OSC
Niemcy
OSC
Niemcy
NÜR
Niemcy
NÜR
Niemcy
HOC
Niemcy
HOC
Niemcy
OSC
Niemcy
OSC
Niemcy
LAU
Niemcy
LAU
Niemcy
TTA
Holandia
TTA
Holandia
NÜR
Niemcy
NÜR
Niemcy
SAC
Niemcy
SAC
Niemcy
OSC
Niemcy
OSC
Niemcy
Pkt

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c 27 cars on the season-finale grid. ATS Formel 3, 2009-10-16. [dostęp 2009-10-22].
  2. Harald Schlegelmilch is back. ATS Formel 3, 2009-08-04. [dostęp 2009-09-23].
  3. Joey Foster back in the ATS Formula 3 Cup. ATS Formel 3, 2009-09-09. [dostęp 2009-09-23].
  4. Daniel Abt to compete in the ATS Formula 3 Cup. ATS Formel 3, 2009-10-05. [dostęp 2009-10-22].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]