Niepodległość (czasopismo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niepodległość
Ilustracja
Strona tytułowa pierwszego numeru „Niepodległości”
Państwo Polska, Wielka Brytania, USA, Polska
Wydawca Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski, Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie, Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, Towarzystwo Przyjaciół Instytutów Józefa Piłsudskiego Zagranicą z siedzibą w Warszawie, Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie
Rodzaj czasopisma Czasopismo historyczne poświęcone dziejom polskich walk wyzwoleńczych w dobie popowstaniowej i najnowszym dziejom Polski
Pierwszy numer 1929
ISSN 022-0272-0280

Niepodległość – polskie czasopismo historyczne, publikowane z przerwą wojenną od 1929 roku, którego wydawanie rozpoczął Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Czasopismo to zostało zapoczątkowane w roku 1929 z inicjatywy prezesa Instytutu Józefa Piłsudskiego Poświęconego Badaniu Najnowszej Historii Polski, Leona Wasilewskiego. Drukowane i administrowane było przez firmę Hoesicka i wychodziło początkowo co kwartał. Począwszy od 9 zeszytu, w wyniku trudności finansowych firmy, Instytut przejął wydawnictwo, zmieniając je na dwumiesięcznik. Drukowane było początkowo w drukarni spółki „Polska Zjednoczona” w później już na stałe w drukarni „Pyz i S-ka”. W przedmowie do I zeszytu czasopisma redakcja określiła, że „Niepodległość” ...Ma się zająć polskim ruchem niepodległościowym i wszystkimi objawami życia, które się z nim bezpośrednio lub pośrednio wiążą, w okresie od upadku powstania styczniowego aż do momentu odbudowania Państwa Polskiego.

Zamysł wznowienia „Niepodległości” po wojnie pojawił się już w 1946, kiedy to generał Władysław Bortnowski podczas swej wizyty w USA i Kanadzie prowadził rozmowy z Franciszkiem Januszewskim, Ignacym Matuszewskim, Wacławem Jędrzejewiczem i Henrykiem Floyar-Rajchmanem z Instytutu Józefa Piłsudskiego na temat ponownego wydania pisma. Wkrótce po powstaniu Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, w 1948 wznowiono tam wydawanie „Niepodległości”, która wkrótce stała się oficjalnym organem obu Instytutów. Redakcją pisma kierowali początkowo Konrad Libicki i Jan Starzewski, po kilku latach zastąpił ich Tadeusz Schaetzel. Kolejnym redaktorem był generał Stanisław Skwarczyński. W roku 1978, wraz z ukazaniem się numeru 11, redakcję przeniesiono do Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Redakcję objął dr. Tadeusz Siuta, a po nim Wacław Jędrzejewicz.

Myślą przewodnia redakcji było udostępnianie materiałów źródłowych, wspomnień i relacji. Drukowano m.in. listy Komendanta, wspomnienia generała Kazimierza Sosnkowskiego, pamiętniki Walerego Sławka, autobiografię Ignacego Mościckiego, materiały Michała Sokolnickiego. Dział wspomnień przyniósł relację generała Kazimierza Glibisza o „Laboratorium”, generała Kazimierza Fabrycego o Komórce Specjalnej do badań zagrożenia ze strony sąsiadów Rzeczypospolitej, wspomnienia Janusza Głuchowskiego sprzed pierwszej Wojny Światowej, i wiele innych.

Od 26 numeru (1993) „Niepodległość” była drukowana w Polsce, przy współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, potem z oficyna „Gryf” w Warszawie. Od 2002 r. czasopismo wydawane jest przez Towarzystwo Przyjaciół Instytutów Józefa Piłsudskiego Zagranicą z siedzibą w Warszawie.

Redaktorem naczelnym czasopisma był do 2010 r. Andrzej Przewoźnik, w redakcji zasiadają Arkadiusz Adamczyk, Marek Gałęzowski i Andrzej Krzysztof Kunert. Wydawanie pisma współfinansuje Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Dystrybucję pisma prowadzi Wydawnictwo LTW.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]