Niewypowiedziany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niewypowiedziany (szw. I denna stilla natt, dosł. W cichą noc) − powieść kryminalna szwedzkiej pisarki Mari Jungstedt, opublikowana w 2004 roku. W Polsce książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Bellona w 2010 w tłumaczeniu Magdaleny Landowskiej.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Część akcji rozgrywa się na gotlandzkiej prowincji

Jest drugą powieścią cyklu, w którym występuje detektyw Anders Knutas, komisarz policji z Visby na szwedzkiej wyspie - Gotlandii. Pomaga mu energiczna Karin Jacobsson. W tej części akcja rozgrywa się w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie. 18 listopada[1], w ciemni fotograficznej jednego z domów w Gråbo, dzielnicy Visby, znaleziono zwłoki Henry’ego Dahlströma (ur. 1943[2]) - alkoholika, dawniej uzdolnionego fotografa związanego z gazetą Gotlands Tidningar[3]. Dahlström był namiętnym graczem na wyścigach konnych i niedawno wygrał sporą sumę. Morderstwo, które zgłosił Bengt Johnsson (kolega od kieliszka) ma początkowo wszelkie znamiona zwykłej pijackiej tragedii, ale z czasem okazuje się, że posiada dodatkowe wątki. Sprawa zbiega się czasowo z zaginięciem 14-letniej dziewczyny - Fanny Janson, zamkniętej w sobie miłośniczki koni, pracującej na miejscowym torze wyścigowym. Jej matka znacząco nadużywa alkoholu. Oba wątki z czasem się łączą. Podejrzanym zostaje obywatel USA - Tom Kingsley, także związany z lokalną stadniną[4]. Do pomocy na Gotlandii wydelegowani zostali dwaj funkcjonariusze Centralnego Biura Kryminalnego - Martin Kihlgård i Hans Hansson[5].

Równolegle kontynuowany jest skomplikowany wątek miłosny (zapoczątkowany w pierwszej części - Niewidzialny) pomiędzy Johanem Bergiem (reporterem szwedzkiej telewizji), a Emmą Winarve (nauczycielką z Romy). Emma jest mężatką i matką dwójki dzieci silnie zakochaną w Johanie i targaną sprzecznymi uczuciami[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Niewypowiedziany, s.32
  2. Niewypowiedziany, s.35
  3. Niewypowiedziany, s.31
  4. Niewypowiedziany, s.243
  5. Niewypowiedziany, s.149
  6. Niewypowiedziany, s.207-210

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. nota redakcyjna w: Mari Jungstedt, Niewypowiedziany, Bellona, Warszawa, 2010, okładka zewnętrzna i wewnętrzna, ​ISBN 978-83-1111950-5

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]