Nikołaj Aleksiejew (marszałek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nikołaj Nikołajewicz Aleksiejew
Никола́й Никола́евич Алексе́ев
marszałek wojsk łaczności marszałek wojsk łaczności
Data i miejsce urodzenia 13 czerwca 1914
Rostów
Data i miejsce śmierci 12 listopada 1980
Moskwa
Przebieg służby
Siły zbrojne Armia Czerwona
Jednostki Front Północny
Główny Zarządz Artylerii
Główne wojny i bitwy wojna zimowa
wielka wojna ojczyźniana
Odznaczenia
Nagroda Stalinowska Order Lenina Order Rewolucji Październikowej Order Czerwonego Sztandaru Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonej Gwiazdy Order Czerwonej Gwiazdy Order Czerwonej Gwiazdy Order Czerwonej Gwiazdy Order „Za służbę Ojczyźnie w Siłach Zbrojnych ZSRR” III klasy (ZSRR)

Nikołaj Nikołajewicz Aleksiejew (ros. Никола́й Никола́евич Алексе́ев, ur. 13 czerwca 1914 w Rostowie, zm. 12 listopada 1980 w Moskwie) – radziecki dowódca wojskowy, marszałek wojsk łączności (1979).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od 1935 w Armii Czerwonej, 1940 ukończył Wojskową Akademię Elektrotechniczną, później inne uczelnie wojskowe, brał udział w wojnie z Finlandią, od lipca 1942 w sztabie Wojsk Obrony Powietrznej, odpowiadał za prowadzenie prac dla wdrażania w użytkowanie wojska urządzeń radiolokacyjnych, od 1943 naczelnik wydziału w kierownictwie wyposażenia Frontu Zachodniego, a od 1944 – Frontu Północnego. Po wojnie w Głównym Zarządzie Artylerii, od 1955 w Radzie Ministrów ZSRR, zajmował się nadzorem produkcji sprzętu radiowego. Od 1959 zastępca przewodniczącego, od 1960 przewodniczący Naukowo-Technicznego Komitetu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR, koordynował prace naukowo-rozwojowe w zakresie konstrukcji sprzętu wojskowego. Od 1970 zastępca ministra obrony ZSRR ds. wyposażenia, brał udział w negocjacjach z USA 1972. Od 25 października 1979 marszałek wojsk łączności ZSRR.

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Medale ZSRR i odznaczenia zagraniczne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]