Nikołaj Conew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nikołaj Conew
Data i miejsce urodzenia 9 czerwca 1956
Pernik
Minister obrony
Okres od 24 kwietnia 2008
do 27 lipca 2009
Przynależność polityczna Narodowy Ruch na rzecz Stabilności i Postępu
Poprzednik Weselin Bliznakow
Następca Nikołaj Mładenow

Nikołaj Georgijew Conew (bułg. Николай Цонев, ur. 9 czerwca 1956 w Perniku) – bułgarski wojskowy, ekonomista, menedżer, pedagog i polityk, od 1978 do początku lat 90. oficer w armii bułgarskiej, następnie menedżer w prywatnych spółkach oraz – od 1999 roku – pracownik bułgarskiego Ministerstwa Obrony. Od kwietnia 2008 do lipca 2009 roku był szefem tego resortu w w rządzie Sergeja Staniszewa.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem bułgarskiej Akademii Obrony Narodowej w Szumenie i Akademii Obrony Powietrznej w Kijowie. Ukończył podyplomowe studia z zakresu ekonomii (Uniwersytet Ekonomiczny w Sofii), filozofii (Uniwersytet św. Klemensa z Ochrydy w Sofii), zarządzania (doktorat) oraz administracji publicznej (uczelnie w Holandii, Berlinie i Rzymie). Był wykładowcą strategii planowania w sofijskim Instytucie Służby Cywilnej i Integracji Europejskiej Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kariera zawodowa i polityczna[edytuj | edytuj kod]

W latach 1978-1992 był czynnym oficerem w armii bułgarskiej. Później pracował jako menedżer w prywatnych spółkach. A od 1999 roku był pracownikiem Ministerstwa Obrony; najpierw dyrektorem Departamentu Zaopatrzenia, następnie doradcą ministra, a w latach 2002-2008 dyrektorem Departamentu Socjalnego. W 2008 roku jako szef tego resortu wszedł do gabinetu kierowanego przez Sergeja Staniszewa.

Po wyborach parlamentarnych w 2009 władzę objął centroprawicowy GERB. Kilka miesięcy później sofijska prokuratura oskarżyła Conewa o defraudację 12,9 miliona lewów. W okresie jego urzędowania na stanowisku ministra podpisano umowę z amerykańską firmą produkującą konstrukcje metalowe, w której zawyżono cenę na korzyść dostawcy[1]. Conew nie jest jedynym członkiem gabinetu Staniszewa, któremu przedstawiono zarzuty: przed prokuratorem tłumaczyli się również minister pracy Emilia Masłarowa oraz minister rolnictwa Waleri Cwetanow[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]