Wersja ortograficzna: Nikodem (Czibisow)

Nikodem (Czibisow)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nikodem
Никодим
Jurij Czibisow
Юрий Чибисов
Metropolita nowosybirski i berdski
Ilustracja
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 30 grudnia 1969
Pawłowskij Posad
Metropolita nowosybirski i berdski
Okres sprawowania od 2018
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia nowosybirska
Śluby zakonne 24 grudnia 1997
Ordynacja 18 stycznia 1998
Chirotonia biskupia 22 marca 2008
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 23 marca 2008
Konsekrator Aleksy II
Współkonsekratorzy Cyryl (Gundiajew), Klemens (Kapalin), Włodzimierz (Ikim), Arseniusz (Jepifanow), Aleksander (Agrikow), Teognost (Guzikow), Ambroży (Jermakow), Arystarch (Smirnow)

Nikodem, imię świeckie Jurij Walerjewicz Czibisow (ros. Юрий Чибисов; ur. 30 grudnia 1969 w Pawłowskim Posadzie) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od dzieciństwa śpiewał w chórze cerkwi Wniebowstąpienia Pańskiego w Pawłowskim Posadzie. Po odbyciu służby wojskowej wrócił do rodzinnej miejscowości. Przyczynił się do wzniesienia w niej drugiej świątyni prawosławnej – cerkwi św. Bazylego i Opieki Matki Bożej, gdzie służył jako dzwonnik. Ukończył seminarium duchowne w Moskwie, po czym złożył śluby zakonne 24 grudnia 1997. 18 stycznia roku następnego przyjął święcenia kapłańskie. Pracował w parafii Trójcy Świętej w Saratowie, a następnie w parafii Kazańskiej Ikony Matki Bożej we wsi Aleksandrow Gaj i w parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Moskwie–Altufjewie. 13 sierpnia tego samego roku przeniesiony jako spowiednik do żeńskiego monasteru Poczęcia św. Anny w Moskwie. Na jego temat napisał swoją pracę kandydacką na zaocznych studiach w Moskiewskiego Akademii Duchownej, które ukończył w 2000. W 2006 za dotychczasową pracę kapłańską został nagrodzony prawem noszenia krzyża napierśnego, zaś 9 marca 2008 patriarcha Aleksy II nadał mu godność archimandryty. 23 marca tego samego roku został wikariuszem eparchii moskiewskiej z tytułem biskupa szaturskiego. Od 31 marca 2009 do 30 maja 2011 był biskupem ordynariuszem eparchii anadyrskiej i czukockiej. Następnie Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przeniósł go na katedrę jenisejską i norylską[1]. W 2014 został przeniesiony ponownie, tym razem na katedrę czelabińską[2]. 8 czerwca 2014 podniesiony do godności metropolity (z tytułem „czelabiński i złatoustowski”)[3].

W 2016, w związku z podziałem eparchii czelabińskiej, jego tytuł uległ zmianie na „czelabiński i miasski”. W 2018 r. został przeniesiony na katedrę nowosybirską[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]