Noah Hoffman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Noah Hoffman
Data i miejsce urodzenia 1 sierpnia 1989
Evergreen, USA
Klub Ski and Snowboard Club Vail
Wzrost 175 cm
Debiut w PŚ 17.01 2009, Whistler
(25. miejsce - 30 km)
Pierwsze punkty w PŚ 17.01 2009, Whistler
(25. miejsce - 30 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Stany Zjednoczone
Mistrzostwa świata młodzieżowców
Srebro Erzurum 2012 15 km s.klas.
Zakończenie kariery: 2018 r.

Noah Hoffman (ur. 1 sierpnia 1989 r. w Evergreen) – amerykański biegacz narciarski, wicemistrz świata młodzieżowców.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Noah Hoffman pojawił się 16 grudnia 2006 roku w zawodach US Super Tour w Soldier Hollow, gdzie zajął 35. miejsce w biegu na 15 km techniką dowolną. W 2008 roku wystartował na mistrzostwach świata juniorów w Malles Venosta, gdzie zajął między innymi siódme miejsce w sztafecie i dwunaste w biegu na 10 km stylem klasycznym. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Praz de Lys - Sommand, jego najlepszym indywidualnym wynikiem było czternaste miejsce na 10 km stylem dowolnym. Trzykrotnie startował na mistrzostwach świata U-23, największy sukces osiągając w 2012 roku, kiedy podczas MŚ w Erzurum zdobył srebrny medal na dystansie 15 km klasykiem, przegrywając tylko z Rosjaninem Jewgienijem Biełowem. W Pucharze Świata Amerykanin zadebiutował 17 stycznia 2009 roku w Whistler, zajmując 25. miejsce w biegu łączonym na 30 km. Tym samym już w swoim debiucie wywalczył pierwsze pucharowe punkty. Nie stał na podium zawodów PŚ, ale 1 grudnia 2013 roku w Kuusamo wygrał jeden z etapów Ruka Triple 2013. W 2011 roku wziął udział w mistrzostwach świata w Oslo, gdzie był między innymi czternasty w sztafecie, a w biegu na 15 km klasykiem zajął 29. miejsce. Podczas rozgrywanych dwa lata później mistrzostw świata w Val di Fiemme jego najlepszym wynikiem indywidualnym była piętnasta pozycja w biegu na 15 km stylem dowolnym.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
33. 9 lutego 2014 Rosja Soczi 30 km bieg łączony 1:08:15,4 h +3:12,7 min Szwajcaria Dario Cologna
31. 14 lutego 2014 Rosja Soczi 15 km stylem klasycznym 38:29,7 min +2:33,0 min Szwajcaria Dario Cologna
11. 16 lutego 2014 Rosja Soczi Sztafeta 4 x 10 km[1] 1:28:42,0 min +4:33,1 min Szwecja Szwecja
26. 23 lutego 2014 Rosja Soczi 50 km stylem dowolnym 1:46:55,2 h +1:09,1 min Rosja Aleksandr Legkow
54. 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 30 km bieg łączony 1:16:20,0 h +7:08,7 min Norwegia Simen Hegstad Krüger
48. 16 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 15 km stylem dowolnym 33:43,9 min +3:01,3 min Szwajcaria Dario Cologna
14. 18 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang bieg sztafetowy 4x10 km[2] 1:33:04,9 h +9:24,2 min Norwegia Norwegia
33. 24 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 50 km stylem klasycznym 2:08:22,1 h +10:42,0 min Finlandia Iivo Niskanen

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
37. 27 lutego 2011 Norwegia Oslo 2x15 km bieg łączony 1:14:10,4 h +3:03,7 min Norwegia Petter Northug
29. 1 marca 2011 Norwegia Oslo 15 km stylem klasycznym 38:14,7 min +2:28,1 min Finlandia Matti Heikkinen
14. 4 marca 2011 Norwegia Oslo Sztafeta 4x10km[3] 1:40:10,2 h +6:54,8 min  Norwegia
30. 6 marca 2011 Norwegia Oslo 50 km stylem dowolnym 2:08:09,0 h +4:38,7 min Norwegia Petter Northug
42. 23 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 2x15 km bieg łączony 1:13:09,3 h +2:49,2 min Szwajcaria Dario Cologna
15. 27 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem dowolnym 34:37,1 min +1:50,0 min Norwegia Petter Northug
10. 1 marca 2013 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x10 km[4] 1:41:37,2 h +1:01,4 min  Norwegia
27. 3 marca 2013 Włochy Val di Fiemme 50 km stylem klasycznym 2:10:41,4 min +4:19,1 min Szwecja Johan Olsson
44. 21 lutego 2015 Szwecja Falun 30 km bieg łączony 1:16:26,9 h +7:09.1 min Rosja Maksim Wylegżanin
34. 25 lutego 2015 Szwecja Falun 15 km stylem dowolnym 35:01.6 min +2:35.6 min Szwecja Johan Olsson
11. 27 lutego 2015 Szwecja Falun Sztafeta 4x10 km[5] 1:34:18.5 h +3:04.9 min  Norwegia
31. 1 marca 2015 Szwecja Falun 50 km stylem klasycznym 2:26:02.1 h +3:53.5 min Norwegia Petter Northug
57. 25 lutego 2017 Finlandia Lahti 30 km bieg łączony 1:09:16,7 h +9:33,6 min Rosja Siergiej Ustiugow
50. 5 marca 2017 Finlandia Lahti 50 km stylem dowolnym 1:46:28,9 h +8:53,1 min Kanada Alex Harvey

Mistrzostwa świata młodzieżowców[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
20. 28 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 15 km stylem klasycznym 37:50,0 min +1:44,8 min Rosja Władisław Skobielew
34. 30 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 30 km łączony 1:24:45,6 h +3:22,0 min Rumunia Paul Constantin Pepene
9. 27 stycznia 2011 Estonia Otepää 15 km stylem dowolnym 35:26,3 min +1:18,1 min Rosja Jewgienij Biełow
22. 31 stycznia 2011 Estonia Otepää 30 km łączony 1:13:47,9 h +3:21,9 min Kanada Alex Harvey
2.Silver medal with cup.svg 23 lutego 2012 Turcja Erzurum 15 km stylem klasycznym 37:40,1 min +25,4 s Rosja Jewgienij Biełow
2. 25 lutego 2012 Turcja Erzurum 30 km łączony 1:16:30,9 h +2,0 s Rosja Raul Szakirzianow

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
12. 25 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 10 km stylem klasycznym 28:50,3 min +58,9 s Norwegia Hans Christer Holund
23. 27 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 20 km stylem dowolnym 48:29,6 min +2:15,3 min Niemcy Philipp Marschall
7. 29 lutego 2008 Włochy Malles Venosta Sztafeta 4x5 km[6] 59:06,1 min +2:04,0 min  Rosja
17. 3 lutego 2009 Francja Praz de Lys - Sommand 20 km łączony 52:54,1 min +2:55,7 min Rosja Piotr Siedow
14. 5 lutego 2009 Francja Praz de Lys - Sommand 10 km stylem dowolnym 23:53,6 min +1:31,1 min Rosja Piotr Siedow
12. 6 lutego 2009 Francja Praz de Lys - Sommand Sztafeta 4x5 km[7] 54:05,1 min +3:45,8 min  Rosja

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2008/2009 162.
2009/2010 niesklasyfikowany
2010/2011 niesklasyfikowany
2011/2012 128.
2012/2013 48.
2013/2014 36.
2014/2015 niesklasyfikowany
2015/2016 54.
2016/2017 51.
2017/2018 149.

Miejsca na podium w zawodach[edytuj | edytuj kod]

Jak dotąd Hoffman nie stał na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata.

Miejsca na podium etapów w zawodach PŚ[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 1 grudnia 2013 Finlandia Kuusamo Ruka Triple 15 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 36:32,0 min 1. - -

Miejsca w poszczególnych zawodach[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2008/2009
Gällivare 22.11 (15 km F) Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (15 km C) La Clusaz 6.12 (30 km F) Davos 13.12 (15 km C) Davos 14.12 (SP F) Düsseldorf 20.12 (SP F) Oberhof 27.12 (3.75 km F) Oberhof 28.12 (15 km C) Praga 29.12 (SP F) Nové Město 31.12 (15 km C) Nové Město 1.01 (SP F) Val di Fiemme 3.01 (20 km C) Val di Fiemme 4.01 (10 km F) TdS Whistler 16.01 (SP C) Whistler 17.01 (2x15 km) Otepää 24.01 (15 km C) Otepää 25.01 (SP C) Rybińsk 30.01 (15 km F) Rybińsk 31.01 (SP F) Valdidentro 13.02 (SP F) Valdidentro 14.02 (15 km C) Lahti 07.03 (SP F) Lahti 08.03 (15 km F) Trondheim 12.03 (SP C) Trondheim 14.03 (50 km C) Sztokholm 18.03 (SP C) Falun 20.03 (3.3 km F) Falun 21.03 (2x10 km) Falun 22.03 (15 km F) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - 25 - - - - - - - - - - - - - - - 6
Sezon 2009/2010
Beitostølen 21.11 (15 km F) Kuusamo 28.11 (SP C) Kuusamo 29.11 (15 km C) Düsseldorf 5.12 (SP F) Davos 12.12 (15 km F) Davos 13.12 (SP F) Rogla 19.12 (SP C) Rogla 20.12 (30 km C) Oberhof 1.01 (3.7 km F) Oberhof 2.01 (15 km C) Oberhof 3.01 (SP C) Praga 4.01 (SP F) Dobbiaco 6.01 (35 km F) Dobbiaco 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 9.01 (20 km C) Val di Fiemme 10.01 (10 km F) TdS Otepää 16.01 (15 km C) Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (SP F) Rybińsk 23.01 (2x15 km) Canmore 5.02 (15 km F) Canmore 6.02 (SP C) Lahti 6.03 (2x15 km) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 13.03 (50 km F) Oslo 14.03 (SP F) Sztokholm 17.03 (SP C) Falun 19.03 (3.3 km C) Falun 20.03 (2x10 km) Falun 21.03 (15 km F) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 42 - - - - - - - - - - 0
Sezon 2010/2011
Gällivare 20.11 (15 km F) Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (10 km C) Kuusamo 28.11 (15 km F) RT Düsseldorf 4.12 (SP F) Davos 11.12 (15 km C) Davos 12.12 (SP F) La Clusaz 18.12 (30 km F) Oberhof 31.12 (3.75 km F) Oberhof 1.01 (15 km C) Oberstdorf 2.01 (SP C) Oberstdorf 3.01 (2x10 km) Toblach 5.01 (SP F) Cortina-Toblach 6.01 (35 km F) Val di Fiemme 8.01 (20 km C) Val di Fiemme 9.01 (9 km F) TdS Liberec 15.01 (SP F) Otepää 22.01 (15 km C) Otepää 23.01 (SP C) Rybińsk 4.02 (2x10 km) Rybińsk 5.02 (SP F) Drammen 19.02 (15 km C) Drammen 20.02 (SP F) Lahti 12.03 (2x10 km) Lahti 13.03 (SP C) Sztokholm 16.03 (SP C) Falun 18.03 (3.3 km C) Falun 19.03 (2x10 km) Falun 20.03 (15 km F) FPŚ punkty
31 120 66 34 42 - 69 - 47 - - - - - - - - - - - - - - 71 - - - - - - - - 0
Sezon 2011/2012
Sjusjøen 19.11 (15 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (10 km F) Kuusamo 27.11 (15 km C) RT Düsseldorf 3.12 (SP F) Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) Rogla 17.12 (15 km C) Rogla 18.12 (SP F) Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Oberstdorf 31.12 (SP C) Oberstdorf 1.01 (2x10 km) Toblach 3.01 (5 km C) Toblach 4.01 (SP F) Cortina-Toblach 5.01 (35 km F) Val di Fiemme 7.01 (20 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Mediolan 14.01 (SP F) Otepää 21.01 (SP C) Otepää 22.01 (15 km C) Moskwa 2.02 (SP F) Rybińsk 4.02 (15 km F) Rybińsk 5.02 (2x15 km) Nové Město 11.02 (30 km C) Szklarska Poręba 17.02 (SP F) Szklarska Poręba 18.02 (15 km C) Lahti 3.03 (2x15 km) Lahti 4.03 (SP C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km C) Sztokholm 14.03 (SP C) Falun 16.03 (3.3 km F) Falun 17.03 (2x10 km) Falun 18.03 (15 km F) FPŚ punkty
79 120 68 40 58 - 31 - 51 70 - - - - - - - - - - - 63 26 - - - 47 - 31 49 84 - 39 - - - - - 17
Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (15 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (10 km F) Kuusamo 2.12 (15 km C) RT Quebec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (15 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2 × 15 km) Oberhof 29.12 (4 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Val Müstair 1.01 (SP C) Toblach 3.01 (32 km F) Toblach 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (20 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP F) La Clusaz 19.01 (15 km C) Sochi 1.02 (SP F) Sochi 2.02 (2 × 15 km Davos 16.02 (SP F) Davos 17.02 (15 km F) Lahti 9.03 (SP C) Lahti 10.03 (15 km F) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 17.03 (50 km C) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (3,3 km F) Falun 23.03 (15 km C) Falun 24.03 (15 km F) FPŚ punkty
38 96 19 26 26 - 22 - 8 94 69 70 57 60 32 46 46 - 68 67 26 - 33 - 40 - 24 52 51 25 27 27 151
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Kuusamo 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (15 km C) Davos 14.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (4 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (15 km C) Cortina-Toblach 3.01 (35 km F) Val di Fiemme 4.01 (10 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (15 km C) Toblach 1.02 (15 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (50 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2 × 15 km) FPŚ punkty
106 28 1 9 41 25 - - 82 95 83 55 27 47 27 25 - 51 19 41 - - 24 - 29 46 18 21 233
Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (15 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (10 km F) Lillehammer 7.12 (15 km C) LT Davos 13.12 (15 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (15 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (4 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km C) Münstertal 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (10 km C) Toblach 8.01 (25 km F) Val di Fiemme 10.01 (15 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (15 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2 × 15 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (15 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (15 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 14.03 (50 km F) punkty
- dnf - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 38 - 43 - 44 0
Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (10 km F) Kuusamo 29.11 (15 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×15 km) Davos 12.12 (30 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (30 km C) Lenzerheide 3.01 (10 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (15 km C) Toblach 8.01 (10 km F) Val di Fiemme 9.01 (15 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (15 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 6.02 (50 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (10 km C) Falun 14.02 (15 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×15 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (17,5 km C) Quebec 4.03 (SP F) Quebec 5.03 (15 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×15 km) Canmore 11.03 (15 km F) Canmore 12.03 (15 km C) STK punkty
81 58 52 52 25 52 - - 61 85 23 25 61 41 19 23 15 22 - 27 - 24 - 56 41 - 36 74 42 65 44 69 35 23 19 34 123
Sezon 2016/2017
Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (15 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (10 km F) Lillehammer 4.12 (15 km C) LT Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (15 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (2×10 km) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Toblach 6.01 (10 km F) Val di Fiemme 7.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (15 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (30 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×15 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (15 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km C) Quebec 17.03 (SP F) Quebec 18.03 (15 km C) Quebec 19.03 (15 km F) FPŚ punkty
- 64 89 33 29 36 44 - 49 76 46 35 37 25 30 15 26 - 41 - 37 48 8 - - - 38 73 48 58 52 123
Sezon 2017/2018
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (15 km C) Kuusamo 26.11 (15 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×15 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Toblach 16.12 (15 km F) Toblach 17.12 (15 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (15 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Val di Fiemme 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (15 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (15 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (15 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km C) Falun 18.03 (15 km F) FPŚ punkty
105 43 35 39 - 28 - 48 40 49 - - - - - - - - - - - - - 40 - 51 - - - - 3
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Andrew Newell, Erik Bjornsen, Noah Hoffman, Simi Hamilton
  2. Skład drużyny: Andrew Newell, Reese Hanneman, Scott Patterson, Noah Hoffman
  3. Skład drużyny: Andrew Newell, Kris Freeman, Noah Hoffman, Tad Elliot
  4. Skład drużyny: Andrew Newell, Kris Freeman, Noah Hoffman, Tad Elliot
  5. Skład drużyny: Erik Bjornsen, Noah Hoffman, Kyle Bratrud, Simi Hamilton
  6. Skład zespołu: Reid Pletcher, Max Treinen, Noah Hoffman, Kevin Cutts
  7. Skład zespołu: Erik Bjornsen, Noah Hoffman, Patrick Johnson, Alexander Treinen