Nobu Naruse

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nobu Naruse
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 8 lipca 1984
Hakuba, Japonia
Klub Gifu Hino Motors Ski Team
Wzrost 167 cm
Debiut w PŚ 05.03 2004, Lahti
(73. miejsce – sprint)
Pierwsze punkty w PŚ 23.03 2009, Falun
(23. miejsce – 40 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Japonia
Mistrzostwa świata młodzieżowców
brąz Tarvisio 2007 15 km s.dow.
Asian Games logo.svg Igrzyska azjatyckie
srebro Changchun 2007 Sztafeta
srebro Astana–Ałmaty 2011 15 km
srebro Astana–Ałmaty 2011 Sprint druż.
srebro Astana–Ałmaty 2011 Sztafeta
Zakończenie kariery: 2014 r.

Nobu Naruse (jap. 成瀬野生 Naruse Nobu, ur. 8 lipca 1984 w Hakubie)japoński biegacz narciarski, brązowy medalista mistrzostw świata młodzieżowców oraz wielokrotny medalista igrzysk azjatyckich.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Nobu Naruse pojawił się 26 grudnia 2001 roku w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Otoineppu, gdzie zajął jedenaste miejsce w biegu na 10 km techniką klasyczną. W lutym 2004 roku wystąpił na mistrzostwach świata juniorów w Stryn, gdzie zajął między innymi 24. miejsce w sprincie stylem dowolnym oraz dziesiąte w sztafecie. Na rozgrywanych trzy lata później mistrzostwach świata młodzieżowców w Tarvisio zdobył brązowy medal w biegu na 15 km stylem dowolnym. W Pucharze Świata zadebiutował 5 marca 2004 roku w Lahti, zajmując 73. miejsce w sprincie techniką dowolną. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył 23 marca 2009 roku w Falun, gdzie w zawodach Finału PŚ zajął 23. miejsce. W klasyfikacji generalnej najlepiej wypał w sezonie 2008/2009, który ukończył na 106. pozycji. W 2007 roku brał udział w mistrzostwach świata w Sapporo, gdzie rywalizację w biegu na 15 km stylem dowolnym ukończył na 52. miejscu. Najlepszy wynik na zawodach tego cyklu osiągnął podczas mistrzostw świata w Oslo w 2011 roku, gdzie w sprincie indywidualnym stylem dowolnym zajął 48. miejsce. Na tych samych mistrzostwach zajął ponadto szóste miejsce w sztafecie. W 2006 roku brał udział w igrzyskach olimpijskich w Turynie, gdzie jego najlepszym wynikiem było 41. miejsce w biegu na 15 km klasykiem. Na rozgrywanych cztery lata później igrzyskach olimpijskich w Vancouver zajął między innymi trzynaste miejsce w sprincie drużynowym oraz 39. miejsce w biegu łączonym na 30 km. Ponadto Naruse zdobył cztery srebrne medale na igrzyskach azjatyckich: w sztafecie podczas IA w Changchun w 2007 roku oraz sztafecie, sprincie drużynowym oraz biegu na 15 km stylem dowolnym podczas IA w Ałmaty w 2011 roku.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
58. 12 lutego 2006 Włochy Turyn 30 km bieg łączony 1:17:00,8 h +8:20,5 min Rosja Jewgienij Diemientjew
41. 17 lutego 2006 Włochy Turyn 15 km stylem klasycznym 41:22,0 min +3:20.7 min Estonia Andrus Veerpalu
DNF 26 lutego 2006 Włochy Turyn 50 km stylem dowolnym 2:06:11,8 h - Włochy Giorgio Di Centa
49. 15 lutego 2010 Kanada Vancouver 15 km stylem dowolnym 33:36,3 min +2:25,3 min Szwajcaria Dario Cologna
39. 20 lutego 2010 Kanada Vancouver 30 km bieg łączony 1:15:11,4 h +6:59,7 min Szwecja Marcus Hellner
13. 22 lutego 2010 Kanada Vancouver Sprint drużynowy stylem dowolnym[1] 19:01,0 min - Norwegia Norwegia
35. 28 lutego 2010 Kanada Vancouver 50 km stylem klasycznym 2:05:35,5 h +5:23,7 min Norwegia Petter Northug
16. 16 lutego 2014 Rosja Soczi Sztafeta 4x10 km[2] 1:28:42,0 min Sztafeta zdublowana Szwecja Szwecja

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
52. 28 lutego 2007 Japonia Sapporo 15 km stylem dowolnym 35:50,0 min +3:21,6 min Norwegia Lars Berger
48. 24 lutego 2011 Norwegia Oslo Sprint stylem dowolnym 2:57,4 min - Szwecja Marcus Hellner
56. 27 lutego 2011 Norwegia Oslo 30 km bieg łączony 1:14:10,4 h +6:00,5 min Norwegia Petter Northug
6. 4 marca 2011 Norwegia Oslo Sztafeta 4x10 km[3] 1:40:10,2 h +1:39,2 min Norwegia Norwegia
56. 6 marca 2011 Norwegia Oslo 50 km stylem dowolnym 2:08:09,0 h +14:07,6 min Norwegia Petter Northug
54. 27 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem dowolnym 34:37,1 min +4:03,1 s Norwegia Petter Northug
8. 1 marca 2013 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x10 km[2] 1:41:37,2 h +45,5 s Norwegia Norwegia

Mistrzostwa świata młodzieżowców[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
3.Bronze medal with cup.svg 15 marca 2007 Włochy Tarvisio 15 km stylem dowolnym 34:57,0 min +49,7 s Szwajcaria Dario Cologna
32. 17 marca 2007 Włochy Tarvisio 30 km łączony 1:21:50,4 h +4:39,6 min Szwajcaria Dario Cologna

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
54. 5 lutego 2004 Norwegia Stryn 10 km stylem dowolnym 24:19,2 min +2:36,2 min Niemcy Franz Göring
24. 7 lutego 2004 Norwegia Stryn Sprint stylem dowolnym ? - Szwecja Robin Bryntesson
10. 8 lutego 2004 Norwegia Stryn Sztafeta 4x10 km[4] 1:44:09,8 h +4:09,5 min Kazachstan Kazachstan

Igrzyska azjatyckie[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Wynik Strata Zwycięzca
2.Silver medal with cup.svg 1 lutego 2011 Kazachstan Ałmaty Sprint drużynowy techniką dowolną[5] 22:46,2 min +13,0 s Kazachstan Kazachstan
2.Silver medal with cup.svg 2 lutego 2011 Kazachstan Ałmaty 15 km stylem dowolnym 49:31,0 min +27,5 s Japonia Keishin Yoshida
2.Silver medal with cup.svg 5 lutego 2011 Kazachstan Ałmaty Sztafeta 4x10 km[6] 1:54:40,9 h +3:04,7 min Kazachstan Kazachstan

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w poszczególnych zawodach[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2003/2004
Düsseldorf 25.10 (SP F) Beitostølen 22.11 (15 km F) Kuusamo 28.11 (15 km C) Kuusamo 29.11 (2x15 km) Dobbiaco 6.12 (30 km F) Davos 13.12 (15 km C) Val di Fiemme 16.12 (SP C) Ramsau 20.12 (2x15 km) Ramsau 21.12 (10 km F) Falun 6.01 (2x15 km) Otepää 10.01 (30 km C) Nové Město 17.01 (15 km C) Nové Město 18.01 (SP F) Val di Fiemme 25.01 (70 km C) La Clusaz 6.02 (15 km F) Oberstdorf 13.02 (2x15 km) Sztokholm 18.02 (SP C) Umea 21.02 (15 km C) Trondheim 24.02 (SP F) Drammen 26.02 (SP C) Oslo 28.02 (50 km F) Lahti 5.03 (SP F) Lahti 7.03 (15 km C) Pragelato 12.03 (SP F) Pragelato 14.03 (30 km F) punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 73 - 77 - 0
Sezon 2005/2006
Düsseldorf 22.10 (SP F) Beitostølen 19.11 (15 km C) Kuusamo 26.11 (15 km C) Kuusamo 27.11 (15 km F) Vernon 10.12 (2x15 km) Vernon 11.12 (SP F) Canmore 15.12 (15 km F) Canmore 17.12 (30 km C) Nové Město 30.12 (SP F) Nové Město 31.12 (15 km F) Otepää 7.01 (15 km C) Otepää 8.01 (SP C) Lago di Tesero 14.01 (30 km F) Oberstdorf 21.01 (2x15 km) Oberstdorf 22.01 (SP C) Davos 4.02 (SP F) Davos 5.02 (15 km C) Mora 5.03 (90 km C) Borlänge 7.03 (SP F) Falun 8.03 (2x10 km) Drammen 9.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km F) Changchun 15.03 (SP F) Sapporo 19.03 (2x15 km) punkty
- - 78 55 - - - - - - - - - - - 62 67 - - - - - - 30 1
Sezon 2006/2007
Düsseldorf 28.10 (SP F) Gällivare 18.11 (15 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (15 km C) Cogne 13.12 (15 km C) La Clusaz 16.12 (30 km F) Monachium 31.12 (SP F) Oberstdorf 2.01 (2x10 km) Oberstdorf 3.01 (15 km C) Asiago 5.01 (SP F) Cavalese 6.01 (30 km C) Cavalese 6.01 (11 km F) TdS Rybińsk 20.01 (30 km F) Rybińsk 21.01 (SP F) Otepää 27.01 (15 km C) Otepää 28.01 (SP C) Davos 3.02 (15 km F) Changchun 15.02 (SP C) Changchun 16.02 (15 km F) Lahti 10.03 (SP F) Lahti 11.03 (15 km C) Drammen 14.03 (SP C) Oslo 17.03 (50 km C) Sztokholm 21.03 (SP C) Falun 24.03 (2x15 km) punkty
- 62 41 - 61 62 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2007/2008
Düsseldorf 27.10 (SP F) Beitostølen 24.11 (15 km F) Kuusamo 1.12 (SP C) Kuusamo 2.12 (15 km C) Davos 8.12 (15 km C) Rybińsk 15.12 (30 km F) Rybińsk 16.12 (SP F) Nové Město 28.12 (4.5 km C) Nové Město 29.12 (15 km F) Praga 30.12 (SP F) Nové Město 1.01 (15 km F) Nové Město 2.01 (15 km C) Asiago 4.01 (SP F) Val di Fiemme 5.01 (20 km C) Val di Fiemme 6.01 (10 km F) TdS Canmore 22.01 (2x15 km) Canmore 23.01 (SP C) Canmore 25.01 (15 km F) Canmore 26.01 (SP F) Otepää 9.02 (15 km C) Otepää 10.02 (SP C) Liberec 16.02 (11.4 km F) Falun 23.02 (2x15 km) Sztokholm 27.02 (SP C) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km C) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 8.03 (50 km F) Bormio 14.03 (3.3 km F) Bormio 15-16.03 (20 km C + 15 km F) punkty
- 47 - - - 49 50 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 50 - - DNS - 0
Sezon 2008/2009
Gällivare 22.11 (15 km F) Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (15 km C) La Clusaz 6.12 (30 km F) Davos 13.12 (15 km C) Davos 14.12 (SP F) Düsseldorf 20.12 (SP F) Oberhof 27.12 (3.75 km F) Oberhof 28.12 (15 km C) Praga 29.12 (SP F) Nové Město 31.12 (15 km C) Nové Město 1.01 (SP F) Val di Fiemme 3.01 (20 km C) Val di Fiemme 4.01 (10 km F) TdS Whistler 16.01 (SP C) Whistler 17.01 (2x15 km) Otepää 24.01 (15 km C) Otepää 25.01 (SP C) Rybińsk 30.01 (15 km F) Rybińsk 31.01 (SP F) Valdidentro 13.02 (SP F) Valdidentro 14.02 (15 km C) Lahti 07.03 (SP F) Lahti 08.03 (15 km F) Trondheim 12.03 (SP C) Trondheim 14.03 (50 km C) Sztokholm 18.03 (SP C) Falun 20.03 (3.3 km F) Falun 21.03 (2x10 km) Falun 22.03 (15 km F) FPŚ punkty
52 - - 59 - 71 47 - - - - - - - - - - - - - - - - - 42 - - 71 45 17 35 23 30
Sezon 2009/2010
Beitostølen 21.11 (15 km F) Kuusamo 28.11 (SP C) Kuusamo 29.11 (15 km C) Düsseldorf 5.12 (SP F) Davos 12.12 (15 km F) Davos 13.12 (SP F) Rogla 19.12 (SP C) Rogla 20.12 (30 km C) Oberhof 1.01 (3.7 km F) Oberhof 2.01 (15 km C) Oberhof 3.01 (SP C) Praga 4.01 (SP F) Dobbiaco 6.01 (35 km F) Dobbiaco 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 9.01 (20 km C) Val di Fiemme 10.01 (10 km F) TdS Otepää 16.01 (15 km C) Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (SP F) Rybińsk 23.01 (2x15 km) Canmore 5.02 (15 km F) Canmore 6.02 (SP C) Lahti 6.03 (2x15 km) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 13.03 (50 km F) Oslo 14.03 (SP F) Sztokholm 17.03 (SP C) Falun 19.03 (3.3 km C) Falun 20.03 (2x10 km) Falun 21.03 (15 km F) FPŚ punkty
77 - - 31 72 30 - 45 - - - - - - - - - 26 61 - - 48 51 - - DNF 35 31 34 25 25 25 30
Sezon 2010/2011
Gällivare 20.11 (15 km F) Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (10 km C) Kuusamo 28.11 (15 km F) RT Düsseldorf 4.12 (SP F) Davos 11.12 (15 km C) Davos 12.12 (SP F) La Clusaz 18.12 (30 km F) Oberhof 31.12 (3.75 km F) Oberhof 1.01 (15 km C) Oberstdorf 2.01 (SP C) Oberstdorf 3.01 (2x10 km) Toblach 5.01 (SP F) Cortina-Toblach 6.01 (35 km F) Val di Fiemme 8.01 (20 km C) Val di Fiemme 9.01 (9 km F) TdS Liberec 15.01 (SP F) Otepää 22.01 (15 km C) Otepää 23.01 (SP C) Rybińsk 4.02 (2x10 km) Rybińsk 5.02 (SP F) Drammen 19.02 (15 km C) Drammen 20.02 (SP F) Lahti 12.03 (2x10 km) Lahti 13.03 (SP C) Sztokholm 16.03 (SP C) Falun 18.03 (3.3 km C) Falun 19.03 (2x10 km) Falun 20.03 (15 km F) FPŚ punkty
81 58 79 35 44 - 60 44 LPD - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2011/2012
Sjusjøen 19.11 (15 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (10 km F) Kuusamo 27.11 (15 km C) RT Düsseldorf 3.12 (SP F) Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) Rogla 17.12 (15 km C) Rogla 18.12 (SP F) Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Oberstdorf 31.12 (SP C) Oberstdorf 1.01 (2x10 km) Toblach 3.01 (5 km C) Toblach 4.01 (SP F) Cortina-Toblach 5.01 (35 km F) Val di Fiemme 7.01 (20 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Mediolan 14.01 (SP F) Otepää 21.01 (SP C) Otepää 22.01 (15 km C) Moskwa 2.02 (SP F) Rybińsk 4.02 (15 km F) Rybińsk 5.02 (2x15 km) Nové Město 11.02 (30 km C) Szklarska Poręba 17.02 (SP F) Szklarska Poręba 18.02 (15 km C) Lahti 3.03 (2x15 km) Lahti 4.03 (SP C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km C) Sztokholm 14.03 (SP C) Falun 16.03 (3.3 km F) Falun 17.03 (2x10 km) Falun 18.03 (15 km F) FPŚ punkty
- 98 85 84 86 - - 82 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 40 - - - - - - - - 0
Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (15 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (10 km F) Kuusamo 2.12 (15 km C) RT Quebec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (15 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2x15 km) Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Val Müstair 1.01 (SP F) Toblach 3.01 (35 km F) Toblach 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (20 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP C) La Clusaz 19.01 (15 km C) Soczi 1.02 (SP F) Soczi 2.02 (2x15 km) Davos 16.02 (SP C) Davos 27.02 (15 km F) Lahti 9.03 (SP F) Lahti 10.03 (15 km C) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 16.03 (50 km C) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (3.75 km F) Falun 23.03 (15 km C) Falun 24.03 (15 km F) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - 27 62 - 40 69 76 - - 49 43 44 40 40 4
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Kuusamo 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (15 km C) Davos 14.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (4 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (15 km C) Cortina-Toblach 3.01 (35 km F) Val di Fiemme 4.01 (10 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (15 km C) Toblach 1.02 (15 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (50 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2 × 15 km) FPŚ punkty
90 86 59 70 - - 64 - - - - - - - - - - - - - 51 - - - - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu LPD – Zawodnik został zdublowany

Miejsca na podium w zawodach[edytuj | edytuj kod]

Naruse nigdy nie stał na podium zawodów PŚ.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Yūichi Onda, Nobu Naruse
  2. a b Skład drużyny: Hiroyuki Miyazawa, Keishin Yoshida, Nobu Naruse, Akira Lenting
  3. Skład drużyny: Kouhei Shimizu, Keishin Yoshida, Yūichi Onda, Nobu Naruse
  4. Skład drużyny: Yūichi Yamada, Kenta Yamada, Yūichi Hoshino, Nobu Naruse
  5. Skład drużyny: Masaya Kimura, Nobu Naruse
  6. Skład drużyny: Kōhei Shimizu, Keishin Yoshida, Masaya Kimura, Nobu Naruse