Nocne Wilki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nocne Wilki (ros. Ночные Волки, pierwotnie Night Wolves) – rosyjski klub motocyklowy[1], którego początki datują się na lata 80. XX w.[2]. Członkowie klubu reprezentują poglądy nacjonalistyczne zbliżone do kręgów hierarchii Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Podczas aneksji Krymu przez Federację Rosyjską poparli działania zbrojne na terytorium Ukrainy[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub założony został 31 maja 1989 w Moskwie, stając się pierwszym klubem motocyklowym w ZSRR.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Klub ma regionalne oddziały w Rosji, na Białorusi, Ukrainie, w Bułgarii, Macedonii, Serbii, Rumunii. Liderem klubu jest Aleksander Załdostanow „Chirurg”. Nocne Wilki są otwarte werbalnie na współpracę z innymi krajami, w tym z Polską. Według zapewnień aktywistów, klub dokłada wszelkich starań, by zbliżyć do siebie sąsiadów i gotowy jest do wspólnych projektów. Sprawdzianem miał być 2016 rok, oraz organizacja festiwalu „Słowiański świat” na okupowanym przez Rosję Krymie, którego celem miało być wzmocnienie rdzennych więzi narodów słowiańskich[4]. Polityczne postulaty tego stowarzyszenia niewiele odbiegają od wizji reaktywowanego w 2011 roku Komitetu Wszechsłowiańskiegoobrona kultury europejskiej przed imperializmem amerykańskim, szczególna rola narodów słowiańskich na czele z ZSRR (dziś Rosji) w budowie kultury Europy.

Motocykle[edytuj | edytuj kod]

Rosyjski, nacjonalistyczny klub motocyklowy porusza się przeważnie na Harleyach. Jego członkowie upozowani za jankesów ubrani w skóry, chusty i wojskowe hełmy są jednocześnie krytyczni wobec dominacji kultury amerykańskiej i odgrażają się Stanom Zjednoczonym[5]. W rosyjskim wydaniu „aniołów z piekła rodem” dominują wizualne młoty z sowieckiej flagi i symboli nawiązujących wprost do tradycji totalitaryzmu sowiecko-komunistycznego. Na karoseriach maszyn, kaskach i tatuażach motocyklistów ostentacyjne odniesienia do symboliki sierpa i młota, czerwonej gwiazdy i sztandaru ZSRR. Klubowicze wyruszają w trasy również na maszynach produkcji krajowej, które są jednak mniej popularne np. Dniepr, Urał-Wołk oraz maszyny produkowane w Wołgogradzie, w ich projektach uczestniczą również członkowie i sympatycy klubu Nocne Wilki. Według zapewnień organizatorów motocykl Ural Wilk 750, będzie stanowić konkurencję dla Harleya[6].

Członkostwo[edytuj | edytuj kod]

Nocne Wilki

Aby dołączyć do klubu, kandydat na członka musi być mężczyzną z kraju postkomunistycznego, zaproszonym przez obecnego członka oraz musi brać udział w wydarzeniach klubowych przez dwa lata zanim zostanie członkiem[7].

Klub nie dyskryminuje z powodów religijnych, jednak nie pozwala kobietom[7] i gejom na zostanie członkami grupy[8].

Liczba członków w kwietniu 2015 przekraczała 5000[9]. Do grupy należy m.in. Ramzan Kadyrow[10].

Głoszone poglądy[edytuj | edytuj kod]

Kult Stalina[edytuj | edytuj kod]

Nocne Wilki są zagorzałymi zwolennikami Stalina[11]. W drodze do Berlina na uroczystości związane z zakończeniem II wojny światowej, Nocne Wilki podróżowały z czerwonymi flagami z portretami Stalina, wykrzykując: „Za Ojczyznę! Za Stalina!”[12][13].

Poparcie wobec Antymajdanu[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2015 Załdostanow wyraził poparcie dla rosyjskiego antymajdanu, który wyraził gotowość użycia siły wobec protestujących przeciwko polityce rządu[14][15].

O innych krajach[edytuj | edytuj kod]

W wywiadzie udzielonym „The Telegraph” Załdostanow powiedział: „Po raz pierwszy to my pokazaliśmy opór wobec globalnego satanizmu, rosnącego zdziczenia Europy zachodniej, biegowi ku konsumeryzmowi, który neguje duchowość, zniszczenie tradycyjnych wartości, całej tej mowie homoseksualnej i amerykańskiej demokracji”[16].

Geje[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2015 Załdostanow proponował, by hasło „śmierć pedałom” było alternatywną nazwą rosyjskiego antymajdanu[17]. W lutym tego samego roku, podczas marszu antymajdanu w Moskwie zorganizowanego przez Załdostanowa, jednym ze sloganów było: „Nie potrzebujemy zachodniej ideologii i parad gejowskich”[18].

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Kobiety są wykluczone z ubiegania się o członkostwo[19].

Zaangażowanie polityczne[edytuj | edytuj kod]

Inwazja na Ukrainę[edytuj | edytuj kod]

Nocne Wilki brały czynny udział w inwazji na Ukrainę, blokując drogę do Sewastopola[20], patrolując ulice Krymu z nieoznakowanymi żołnierzami rosyjskimi (zielonymi ludzikami)[21][22][23] oraz walcząc po stronie rebeliantów[24].

Związki z Kremlem[edytuj | edytuj kod]

Nocne Wilki podczas spotkania z Władimirem Putinem w Noworosyjsku

Aleksander Załdostanow jest przyjacielem Putina[25][26] Motocykliści klubu zostali nazwani przez Putina przyjaciółmi[27].

Nocne Wilki są wspierane przez Kreml finansowo w wysokości „kilkuset milionów” rubli rocznie według raportu opublikowanego w 2013 r.[28]

Sankcje[edytuj | edytuj kod]

Stany Zjednoczone[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2014 r. Stany Zjednoczone ogłosiły sankcje przeciwko Nocnym Wilkom w związku z ich zaangażowaniem w ataku na stację dystrybucji gazu w Striłkowe i bazy marynarki ukraińskiej w Sewastopolu oraz rekrutowanie bojowników do wojny w Donbasie, sam Załdostanow jest odpowiedzialny za prześladowanie innych nielojalnych oddziałów i członków klubu motocyklowego Nocnych Wilków. Podczas ataku na ukraińską bazę w Sewastopolu, koordynował on konfiskatę broni razem z rosyjskimi siłami[29].

Kanada[edytuj | edytuj kod]

Kanada dodała Załdostanowa do swojej listy osób objętych sankcjami w lutym 2015[30], a cała organizacja motocyklistów „Nocne Wilki” została objęta sankcjami w czerwcu 2015[31].

Polska[edytuj | edytuj kod]

Niektórzy z członków klubu wzięli czynny udział w rosyjskiej aneksji Krymu, co stało się jedną z przyczyn odmowy pozwolenia na przejazd zorganizowanej grupy motocyklistów przez teren Rzeczypospolitej w 2015 roku w drodze na berlińskie obchody rocznicy zakończenia II wojny światowej[32]. Oficjalnego poparcia stronie rosyjskiej udzieliła tylko prorosyjska Samoobrona, kierowana przez byłego posła Mateusza Piskorskiego[33].

W drodze do Berlina, mimo problemów z wizami, Nocne Wilki oddały hołd polskim oficerom zamordowanym przez NKWD w Katyniu przez zapalenie świec w imieniu klubu 26 kwietnia[34] pomimo faktu, iż Nocne Wilki i ich lider Załdostanow są żarliwymi zwolennikami Stalina, który zlecił mord katyński[24]. Polscy motocykliści z organizacji Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński (z którymi rodziny ofiar zbrodni katyńskiej nie chcą być utożsamiane[35]) skrytykowali zakaz ich wjazdu, mówiąc iż dwa podobne rajdy miały miejsce wcześniej.

Po ogłoszeniu zakazu, Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński zadeklarował zapalenie świec na grobach poległych żołnierzy Czerwonej Armii w imieniu Nocnych Wilków[36].

Polska opinia publiczna jest podzielona w kwestii zakazu wjazdu Nocnych Wilków do Polski, przy czym 38,7% popiera zakazd wjazdu, a 28,5% jest przeciwko[37].

W marcu 2016 delegacja rosyjskich motocyklistów gościła w Warszawie na zaproszenie Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Delegacja z Moskwy przyjechała do Polski specjalnie na premierę filmu Rajd Katyński – śladami pamięci w reżyserii Agnieszki Piwar[38].

Niemcy[edytuj | edytuj kod]

Rząd niemiecki zadeklarował, że zablokuje wjazd członków klubu[39]. Kilku motocyklistom odmówiono prawa wjazdu na terytorium Niemiec z międzynarodowego lotniska Berlin-Schönefeld[40].

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Nocne Wilki są skonfliktowane z innymi klubami motocyklowymi. Jewgenij Worobiew, lider Trzech Szlaków, oskarżył ich o zbytnie zaangażowanie w politykę[41].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Romriell, Lucas (Styczeń 2003). „The Wolfmen”. Cycle World: 90–91.
 2. Ночные Волки (ros.). nwrussia.info. [dostęp 2015-04-27].
 3. Die Nachtwölfe heulen auf der Krim, marzec 2014
 4. Ja sam mam polskie korzenie – rozmowa z Andriejem Bobrowskim, Myśl Polska, nr 17-18 (24.04-1.05.2016), Agnieszka Piwar
 5. Ulubieńcy Putina pomkną przez Polskę. Zwycięska trasa Nocnych Wilków tvn24.pl
 6. Nadciąga konkurencja dla Harleya, 2014
 7. a b Leader Of Putin’s Favorite Biker Gang: 'We Consider Ourselves Part Of The Army Of Russia’ (ang.). businessinsider.com. [dostęp 2015-04-29].
 8. Russia’s Night Wolves ride alongside Putin (ang.). rbth.asia. [dostęp 2015-04-29].
 9. Nocne Wilki – motocyklowi pupile Putina
 10. Ramzan Kadyrow został "Nocnym Wilkiem" - TVN24, www.tvn24.pl [dostęp 2020-07-09].
 11. Pomerantsev, Peter (10 października 2013). „Forms of Delirium”. London Review of Books, Vol. 35, Nr 19, strony 5–7.
 12. Pro-Kremlin bikers ride for Berlin defying bans from Germany, Poland (ang.). yahoo.com. [dostęp 2015-04-29].
 13. Danuta Czarnecka. Jeźdźcy piekieł. „Świat zbrodni”, s. 61, 20 kwietnia 2016. Phoenix Press Sp. z o.o.. ISSN 2450-6834. 
 14. Patriotic group formed to defend Russia against pro-democracy protesters (ang.). theguardian.com. [dostęp 2015-04-29].
 15. Putin Now Has His Storm Troopers and Pogroms Will Surely Follow, Ganapolsky Says (ang.). interpretermag.com. [dostęp 2015-04-29].
 16. Crimea, one year on: the Night Wolves howl for Putin (ang.). telegraph.co.uk. [dostęp 2015-04-29].
 17. Patriotic group formed to defend Russia against pro-democracy protesters (ang.). theguardian.com. [dostęp 2015-04-29].
 18. Thousands take part in ‘Anti-Maidan’ protest in Moscow against uprising in Ukraine (ang.). telegraph.co.uk. [dostęp 2015-04-29].
 19. Leader Of Putin’s Favorite Biker Gang: 'We Consider Ourselves Part Of The Army Of Russia' (ang.). businessinsider.com. [dostęp 2015-04-29].
 20. Crimea one year on the Night Wolves howl for Putin
 21. Poland puts a stop to a pro-Putin biker gang’s European invasion (ang.). qz.com. [dostęp 2015-04-29].
 22. Russia Ups the Ante in Crimea by Sending in the ‘Night Wolves’ (ang.). time.com. [dostęp 2015-04-29].
 23. Crimea, one year on: the Night Wolves howl for Putin (ang.). telegraph.co.uk. [dostęp 2015-04-29].
 24. a b Poland’s stance is 'anti-Russian hysteria’, says Night Wolves leader (ang.). theguardian.com. [dostęp 2015-04-29].
 25. An ultra-nationalist Russian biker gang is invading Europe, and Poland isn’t happy (ang.). washingtonpost.com. [dostęp 2015-04-29].
 26. Meet the Night Wolves – Putin’s Hell’s Angels. [dostęp 2015-04-29].
 27. Pro-Kremlin bikers ride for Berlin defying bans from Germany, Poland (ang.). yahoo.com. [dostęp 2015-04-29].
 28. Pomerancew, Peter (10 Października 2013). „Forms of Delirium”. London Review of Books, Wol. 35, Nr. 19. strona. 5–7.
 29. Treasury Targets Additional Ukrainian Separatists and Russian Individuals and Entities (ang.). treasury.gov. [dostęp 2015-04-29].
 30. Alexander Zaldostanov, Russian biker, makes Canada’s sanctions list (ang.). cbc.ca. [dostęp 2015-04-29].
 31. Gazprom pierwszy raz objęty sankcjami. Przełomowa decyzja Kanady
 32. Poland Will Deny Pro-Putin Bike Gang the Night Wolves Entrance to EU (ang.). newsweek.com. [dostęp 2015-04-27].
 33. "Liczymy, że w sytuacji odmowy zgody władz polskich na rajd "Nocnych Wilków" do Berlina powinniśmy odpowiedzieć wsparciem dla naszych rosyjskich przyjaciół i licznie, pod polskimi flagami wziąć udział w rajdzie - podkreśla partia na swoim profilu na FB." Polacy pojadą z "Nocnymi Wilkami" na Krym?, onet.pl, 2015
 34. Nocne Wilki oddały hołd pomordowanym w Katyniu polskim oficerom. gazeta.pl. [dostęp 2015-04-29].
 35. Komandor Wegrzyn chwali się imprezami z „Nocnym Wilkami”. Rodziny Katyńskie oburzone. niezalezna.pl. [dostęp 2015-04-29].
 36. Niebywałe! Motocykliści z Rajdu Katyńskiego zapalą znicze na grobach sowieckich żołnierzy. niezalezna.pl. [dostęp 2015-04-29].
 37. Nocne Wilki nie wjadą do Polski. Jest decyzja. newsweek.pl. [dostęp 2015-04-29].
 38. Nocne Wilki pozdrawiają swoich Braci Słowian z Polski bibula.com; Tajne Archiwum Watykańskie, czyli 1050 lat niewoli wolnych wcześniej Słowian, Agnieszka Piwar
 39. Germany says will deny entry to some Russian Night Wolves bikers - Reuters, www.reuters.com [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 40. http://xn--80ajgarobcee6b3h.xn--p1ai/finansyi-eng/russian-bikers-detained-in-the-airport-of-berlin/.
 41. Night Wolves – Russia’s answer to Hell’s Angels (ang.). rbth.co.uk. [dostęp 2015-04-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]