Noman Czelebidżihan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Noman Czelebidżihan

Noman Czelebidżihan (Numan Çelebi Cihan, krym.-tat. Noman Çelebicihan) (ur. 1885, zm. 23 lutego 1918 w Sewastopolu) – krymskotatarski polityk. Od listopada 1917 do stycznia 1918 roku był premierem Krymu.

Rodzina i pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny tatarskiej. Rodzina Czelebidżihan (zwana Çelebi) odznaczała się długowiecznością. Jej przedstawiciele przez kilka pokoleń dożywali ponad 100 lat. Pierwszy znany z rodziny: Ali Ibrahim Czelebidżan (Ali Czelebej ) dożył 136 lat, był pierwszym przełożonym meczetu Dżuma-Dżami (zwanego Piątkowym lub świątecznym), wybudowanego przez Sinana w 1552 roku. Został pochowany na placu przy meczecie. Był on ojcem Abdula Kirima Czelebeja. Abdul Kirim Czelebej dożył 127 lat i także został pochowany w meczecie. Pradziadek Nomana, Szejch Mambet Czelebej syn Abdula Kirima Czelebeja dożył 116 lat. Dziadek Abdul Mambij Czelebej (1829-1927), syn Szejcha Mambeta Czelebeja dożył 98 lat.[potrzebny przypis] Ojciec Ibrahim, imam meczetu w Bink-sunak posiadał znaczny majątek.

Wykształcenie i pełnione urzędy[edytuj | edytuj kod]

Młody Noman zdobył gruntowne wykształcenie, kończąc studia prawnicze w Stambule. Zakładając partię Milli Firka, uzyskał znaczne poparcie wyborców. Dnia 26 listopada 1917 roku został wybrany jako pierwszy prezydent młodej Republiki krymskiej. W poglądach politycznych był antykomunistą. Oprócz polityki zajmował się literaturą. Słowa jego wiersza o Krymie. "Ant etkenmen!" ("przysięgam!") stał się hymnem Tatarów krymskich .

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Został schwytany przez bolszewików i osadzony w Sewastopolu. W dniu 23 lutego 1918 roku pluton egzekucyjny Floty Czarnomorskiej wrzucił ciało do Morza Czarnego. Do dzisiaj zachowała się pamięć o jego bohaterskich działaniach na rzecz niepodległości Krymu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]