Norbert Grupe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Norbert Grupe
Pseudonim Prinz
Wilhelm von Homburg
Data i miejsce urodzenia 25 sierpnia 1940
Berlin
Data i miejsce śmierci 10 marca 2004
Meksyk
Obywatelstwo  Niemcy
Styl walki leworęczny
Kategoria wagowa ciężka
Bilans walk zawodowych
Liczba walk 46[1]
Zwycięstwa 29
Przez nokauty 24
Porażki 11
Remisy 6

Norbert Grupe (25 sierpnia 1940 w Berlinie10 marca 2004 w Meksyku), bokser niemiecki, próbujący swoich sił także jako aktor. Nosił przydomek Prinz oraz Wilhelm von Homburg.

Zaczynał od pokazowych walk zapaśniczych w USA, następnie zajął się boksem. Występował od 1962 jako zawodowiec w kategorii półciężkiej. Stoczył 46 walk, z czego 29 wygrał, 11 przegrał a 6 zremisował; debiutował nierozstrzygniętym pojedynkiem z Samem Wyattem w Los Angeles. Wygrał m.in. z Gerhardem Zechem i Giulio Rinaldim, a przegrał z tymże Rinaldim, Piero Tomasonim, Piero del Papą, Oscarem Bonaveną, Jürgenem Blinem i Rudigerem Schmidtke. Najważniejszą walkę stoczył 19 listopada 1966 – przegrał wówczas pojedynek o zawodowe mistrzostwo Europy w kategorii półciężkiej z Włochem del Papą; został w 11. rundzie zdyskwalifikowany za uderzanie przeciwnika głową, kiedy prowadził na punkty. Prawdopodobnie bardziej zapamiętano go jednak z niezwykłego wywiadu, jakiego "udzielił" Rainerowi Guenzlerowi w programie stacji ZDF "Aktuelles Sportstudio". Po jednej z walk (porażce z Argentyńczykiem Oscarem Bonaveną), 21 czerwca 1969, na sześć pytań dziennikarza Grupe nie odezwał się ani jednym słowem, demonstrował jedynie swoją wściekłość. Mimo to, Guenzler zakończył wywiad tradycyjnym Panie Grupe, dziękuję panu za tę rozmowę.

Wystąpił m.in. w filmie Morituri i Ghostbusters II (1964, reż. Bernhard Wicki), u boku Marlona Brando i Yula Brynnera. Nie udało mu się jednak zrobić większej kariery aktorskiej.

Był bohaterem filmu dokumentalnego Der Boxprinz (1999) w reżyserii Gerda Kroske. Film ten zdobył wiele wyróżnień.

Po zakończeniu kariery sportowej wielokrotnie popadał w konflikty z prawem. Spędził w więzieniu około 5 lat, skazany za pobicia oraz czerpanie zysku z prostytucji. Zmarł na chorobę nowotworową.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 138321&cat= boxer BoxRec.com. [dostęp 2010-08-22].