Swedish Open

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Nordea Nordic Light Open)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Swedish Open
Miejsce  Szwecja
Båstad
Obiekt Båstad Tennis Stadium
Nawierzchnia Ceglana
Pierwsza edycja 1948
ATP Tour
Kategoria ATP Tour 250
Pula nagród 561 345 €
Drabinka 28S/16Q/16D
Dyrektor Christer Hult
WTA Tour
Kategoria WTA 125K Series
Pula nagród 125 000 $
Drabinka 32S/16D
Dyrektor Sofia Arvidsson
Aktualni mistrzowie
Gra pojedyncza mężczyzn
Chile Nicolás Jarry
Gra podwójna mężczyzn
Belgia Sander Gillé
Belgia Joran Vliegen
Gra pojedyncza kobiet
Japonia Misaki Doi
Gra podwójna kobiet
Japonia Misaki Doi
Rosja Natalja Wichlancewa
Strona internetowa

Swedish Open – męski i żeński turniej tenisowy kategorii ATP Tour 250 zaliczany do cyklu ATP Tour i WTA International Series zaliczany do cyklu WTA Tour. Rozgrywany od 1948 roku na kortach ziemnych w szwedzkim Båstad. Kobiece rozgrywki w latach 2002–2008 rozgrywane były na kortach twardych, a od 2009 zawodniczki rywalizują na nawierzchni ziemnej. W 2002 i 2003 roku zawody odbywały się w Helsinkach, natomiast w latach 2004–2008 w Sztokholmie. W 2009 roku turniej został przeniesiony do Båstad. Ostatnia edycja zawodów pań odbyła się w sezonie 2017, a od 2018 turniej został zastąpiony rozgrywkami w Moskwie[1]. Od 2019 roku turniej powrócił do Båstad jako WTA 125K series.

Historia nazwy żeńskiego turnieju:

Rok
Nazwa
2002–2008
Nordea Nordic Light Open
2009–2011
Collector Swedish Open
2012–2013
Sony Swedish Open
2014–2015
Collector Swedish Open
2016–2017
Ericsson Open
2019–
Swedish Open

Mecze finałowe[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Rok Zwycięzca Finalista Wynik
2019 Chile Nicolás Jarry Argentyna Juan Ignacio Londero 7:6(7), 6:4
2018 Włochy Fabio Fognini Francja Richard Gasquet 6:3, 3:6, 6:1
2017 Hiszpania David Ferrer Ukraina Ołeksandr Dołhopołow 6:4, 6:4
2016 Hiszpania Albert Ramos-Viñolas Hiszpania Fernando Verdasco 6:3, 6:4
2015 Francja Benoît Paire Hiszpania Tommy Robredo 7:6(7), 6:3
2014 Urugwaj Pablo Cuevas Portugalia João Sousa 6:2, 6:1
2013 Argentyna Carlos Berlocq Hiszpania Fernando Verdasco 7:5, 6:1
2012 Hiszpania David Ferrer Hiszpania Nicolás Almagro 6:2, 6:2
2011 Szwecja Robin Söderling Hiszpania David Ferrer 6:2, 6:2
2010 Hiszpania Nicolás Almagro Szwecja Robin Söderling 7:5, 3:6, 6:2
2009 Szwecja Robin Söderling Argentyna Juan Mónaco 6:3, 7:6(4)
2008 Hiszpania Tommy Robredo Czechy Tomáš Berdych 6:4, 6:1
2007 Hiszpania David Ferrer Hiszpania Nicolás Almagro 6:1, 6:2
2006 Hiszpania Tommy Robredo Rosja Nikołaj Dawydienko 6:2, 6:1
2005 Hiszpania Rafael Nadal Czechy Tomáš Berdych 2:6, 6:2, 6:4
2004 Argentyna Mariano Zabaleta Argentyna Gastón Gaudio 6:1, 4:6, 7:6(4)
2003 Argentyna Mariano Zabaleta Ekwador Nicolás Lapentti 6:3, 6:4
2002 Hiszpania Carlos Moyá Maroko Junus al-Ajnawi 6:3, 2:6, 7:5
2001 Włochy Andrea Gaudenzi Czechy Bohdan Ulihrach 7:5, 6:3
2000 Szwecja Magnus Norman Szwecja Andreas Vinciguerra 6:1, 7:6(6)
1999 Kostaryka Juan Antonio Marín Szwecja Andreas Vinciguerra 6:4, 7:6(4)
1998 Szwecja Magnus Gustafsson Ukraina Andrij Medwediew 6:2, 6:3
1997 Szwecja Magnus Norman Kostaryka Juan Antonio Marín 7:5, 6:2
1996 Szwecja Magnus Gustafsson Ukraina Andrij Medwediew 6:1, 6:3
1995 Brazylia Fernando Meligeni Norwegia Christian Ruud 6:4, 6:4
1994 Niemcy Bernd Karbacher Austria Horst Skoff 6:4, 6:3
1993 Austria Horst Skoff Haiti Ronald Agénor 7:5, 1:6, 6:0
1992 Szwecja Magnus Gustafsson Hiszpania Tomás Carbonell 5:7, 7:5, 6:4
1991 Szwecja Magnus Gustafsson Argentyna Alberto Mancini 6:1, 6:2
1990 Australia Richard Fromberg Szwecja Magnus Larsson 6:2, 7;6
1989 Włochy Paolo Canè Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Bruno Orešar 7:6, 7:6
1988 Urugwaj Marcelo Filippini Włochy Francesco Cancellotti 2:6, 6:4, 6:4
1987 Szwecja Joakim Nyström Szwecja Stefan Edberg 4:6, 6:0, 6:3
1986 Hiszpania Emilio Sánchez Szwecja Mats Wilander 7:6, 4:6, 6:4
1985 Szwecja Mats Wilander Szwecja Stefan Edberg 6:1, 6:0
1984 Szwecja Henrik Sundström Szwecja Anders Järryd 3:6, 7:5, 6:3
1983 Szwecja Mats Wilander Szwecja Anders Järryd 6:1, 6:2
1982 Szwecja Mats Wilander Szwecja Henrik Sundström 6:4, 6:4
1981 Francja Thierry Tulasne Szwecja Anders Järryd 6:2, 6:3
1980 Węgry Balázs Taróczy Stany Zjednoczone Tony Giammalva 6:3, 3:6, 7:6
1979 Szwecja Björn Borg Węgry Balázs Taróczy 6:1, 7:5
1978 Szwecja Björn Borg Włochy Corrado Barazzutti 6:1, 6:2

Gra pojedyncza kobiet[edytuj | edytuj kod]

Rok Zwyciężczyni Finalistka Wynik
2019 Japonia Misaki Doi Czarnogóra Danka Kovinić 6:4, 6:4
↑   WTA 125K series   ↑
2018 Turniej nie był rozgrywany
2017 Czechy Kateřina Siniaková Dania Caroline Wozniacki 6:3, 6:4
2016 Niemcy Laura Siegemund Czechy Kateřina Siniaková 7:5, 6:1
2015 Szwecja Johanna Larsson Niemcy Mona Barthel 6:3, 7:6(2)
2014 Niemcy Mona Barthel Południowa Afryka Chanelle Scheepers 6:3, 7:6(3)
2013 Stany Zjednoczone Serena Williams Szwecja Johanna Larsson 6:4, 6:1
2012 Słowenia Polona Hercog Francja Mathilde Johansson 0:6, 6:4, 7:5
2011 Słowenia Polona Hercog Szwecja Johanna Larsson 6:4, 7:5
2010 Francja Aravane Rezaï Argentyna Gisela Dulko 6:3, 4:6, 6:4
2009 Hiszpania María José Martínez Sánchez Dania Caroline Wozniacki 7:5, 6:4
2008 Dania Caroline Wozniacki Rosja Wiera Duszewina 6:0, 6:2
2007 Polska Agnieszka Radwańska Rosja Wiera Duszewina 6:1, 6:1
2006 Chińska Republika Ludowa Zheng Jie Rosja Anastasija Myskina 6:4, 6:1
2005 Słowenia Katarina Srebotnik Rosja Anastasija Myskina 7:5, 6:2
2004 Australia Alicia Molik Ukraina Tetiana Perebyjnis 6:1, 6:1
2003 Izrael Anna Smasznowa Chorwacja Jelena Kostanić 4:6, 6:4, 6:0
2002 Rosja Swietłana Kuzniecowa Czechy Denisa Chládková 0:6, 6:3, 7:6(2)

Gra podwójna mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Rok Zwycięzcy Finaliści Wynik
2019 Belgia Sander Gillé
Belgia Joran Vliegen
Argentyna Federico Delbonis
Argentyna Horacio Zeballos
6:7(5), 7:5, 10–5
2018 Chile Julio Peralta
Argentyna Horacio Zeballos
Włochy Simone Bolelli
Włochy Fabio Fognini
6:3, 6:4
2017 Austria Julian Knowle
Niemcy Philipp Petzschner
Holandia Sander Arends
Holandia Matwé Middelkoop
6:2, 3:6, 10–7
2016 Hiszpania Marcel Granollers
Hiszpania David Marrero
Nowa Zelandia Marcus Daniell
Brazylia Marcelo Demoliner
6:2, 6:3
2015 Francja Jérémy Chardy
Polska Łukasz Kubot
Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Kolumbia Robert Farah
6:7(6), 6:3, 10–8
2014 Szwecja Johan Brunström
Stany Zjednoczone Nicholas Monroe
Francja Jérémy Chardy
Austria Oliver Marach
4:6, 7:6(5), 10–7
2013 Stany Zjednoczone Nicholas Monroe
Niemcy Simon Stadler
Argentyna Carlos Berlocq
Hiszpania Albert Ramos-Viñolas
6:2, 3:6, 10–3
2012 Szwecja Robert Lindstedt
Rumunia Horia Tecău
Austria Alexander Peya
Brazylia Bruno Soares
6:3, 7:6(5)
2011 Szwecja Robert Lindstedt
Rumunia Horia Tecău
Szwecja Simon Aspelin
Szwecja Andreas Siljeström
6:3, 6:3
2010 Szwecja Robert Lindstedt
Rumunia Horia Tecău
Włochy Andreas Seppi
Włochy Simone Vagnozzi
6:4, 7:5
2009 Czechy Jaroslav Levinský
Słowacja Filip Polášek
Szwecja Robert Lindstedt
Szwecja Robin Söderling
1:6, 6:3, 10–7
2008 Szwecja Jonas Björkman
Szwecja Robin Söderling
Szwecja Johan Brunström
Antyle Holenderskie Jean-Julien Rojer
6:2, 6:2
2007 Szwecja Simon Aspelin
Austria Julian Knowle
Argentyna Martín García
Argentyna Sebastián Prieto
6:2, 6:4
2006 Szwecja Jonas Björkman
Szwecja Thomas Johansson
Niemcy Christopher Kas
Austria Oliver Marach
6:3, 4:6, 10–4
2005 Szwecja Jonas Björkman
Szwecja Joachim Johansson
Argentyna José Acasuso
Argentyna Sebastián Prieto
6:2, 6:3
2004 Indie Mahesh Bhupathi
Szwecja Jonas Björkman
Szwecja Simon Aspelin
Australia Todd Perry
4:6, 7:6(2), 7:6(6)
2003 Szwecja Simon Aspelin
Włochy Massimo Bertolini
Argentyna Lucas Arnold Ker
Argentyna Mariano Hood
6:7(3), 6:0, 6:4
2002 Szwecja Jonas Björkman
Australia Todd Woodbridge
Australia Paul Hanley
Australia Michael Hill
7:6(4), 6:4
2001 Niemcy Karsten Braasch
Niemcy Jens Knippschild
Szwecja Simon Aspelin
Australia Andrew Kratzmann
7:6(3), 4:6, 7:6(5)
2000 Szwecja Nicklas Kulti
Szwecja Mikael Tillström
Włochy Andrea Gaudenzi
Włochy Diego Nargiso
4:6, 6:2, 6:3
1999 Południowa Afryka David Adams
Stany Zjednoczone Jeff Tarango
Szwecja Nicklas Kulti
Szwecja Mikael Tillström
7:6(6), 6:4
1998 Szwecja Magnus Gustafsson
Szwecja Magnus Larsson
Południowa Afryka Lan Bale
Południowa Afryka Piet Norval
6:4, 6:2
1997 Szwecja Nicklas Kulti
Szwecja Mikael Tillström
Szwecja Magnus Gustafsson
Szwecja Magnus Larsson
6:0, 6:3
1996 Szwecja David Ekerot
Stany Zjednoczone Jeff Tarango
Australia Joshua Eagle
Szwecja Peter Nyborg
6:4, 3:6, 6:4
1995 Szwecja Jan Apell
Szwecja Jonas Björkman
Australia Jon Ireland
Australia Andrew Kratzmann
6:3, 6:0
1994 Szwecja Jan Apell
Szwecja Jonas Björkman
Szwecja Nicklas Kulti
Szwecja Mikael Tillström
6:2, 6:3
1993 Szwecja Henrik Holm
Szwecja Anders Järryd
Stany Zjednoczone Brian Devening
Szwecja Tomas Nydahl
6:1, 3:6, 6:3
1992 Hiszpania Tomás Carbonell
Argentyna Christian Miniussi
Szwecja Christian Bergström
Szwecja Magnus Gustafsson
6:4, 7:5
1991 Szwecja Ronnie Båthman
Szwecja Rikard Bergh
Szwecja Magnus Gustafsson
Szwecja Anders Järryd
6:4, 6:4
1990 Szwecja Ronnie Båthman
Szwecja Rikard Bergh
Szwecja Jan Gunnarsson
Niemcy Udo Riglewski
6:1, 6:4

Gra podwójna kobiet[edytuj | edytuj kod]

Rok Zwyciężczynie Finalistki Wynik
2019 Japonia Misaki Doi
Rosja Natalja Wichlancewa
Chile Alexa Guarachi
Czarnogóra Danka Kovinić
7:5, 6:7(4), 10–7
↑   WTA 125K series   ↑
2018 Turniej nie był rozgrywany
2017 Holandia Quirine Lemoine
Holandia Arantxa Rus
Argentyna María Irigoyen
Czechy Barbora Krejčíková
3:6, 6:3, 10–8
2016 Rumunia Andreea Mitu
Polska Alicja Rosolska
Holandia Lesley Kerkhove
Białoruś Lidzija Marozawa
6:3, 7:5
2015 Holandia Kiki Bertens
Szwecja Johanna Larsson
Niemcy Tatjana Maria
Ukraina Olha Sawczuk
7:5, 6:4
2014 Słowenia Andreja Klepač
Hiszpania María-Teresa Torró-Flor
Wielka Brytania Jocelyn Rae
Wielka Brytania Anna Smith
6:1, 6:1
2013 Hiszpania Anabel Medina Garrigues
Czechy Klára Zakopalová
Rumunia Alexandra Dulgheru
Włochy Flavia Pennetta
6:1, 6:4
2012 Kolumbia Catalina Castaño
Kolumbia Mariana Duque Mariño
Czechy Eva Hrdinová
Bośnia i Hercegowina Mervana Jugić-Salkić
4:6, 7:5, 10–5
2011 Hiszpania Lourdes Domínguez Lino
Hiszpania María José Martínez Sánchez
Hiszpania Nuria Llagostera Vives
Hiszpania Arantxa Parra Santonja
6:3, 6:3
2010 Argentyna Gisela Dulko
Włochy Flavia Pennetta
Czechy Renata Voráčová
Czechy Barbora Záhlavová-Strýcová
7:6(0), 6:0
2009 Argentyna Gisela Dulko
Włochy Flavia Pennetta
Hiszpania Nuria Llagostera Vives
Hiszpania María José Martínez Sánchez
6:2, 0:6, 10–5
2008 Czechy Iveta Benešová
Czechy Barbora Záhlavová-Strýcová
Czechy Petra Cetkovská
Czechy Lucie Šafářová
7:5, 6:4
2007 Hiszpania Anabel Medina Garrigues
Hiszpania Virginia Ruano Pascual
Ukraina Tetiana Łużanśka
Chińskie Tajpej Chan Chin-wei
6:1, 5:7, 10–6
2006 Czechy Eva Birnerová
Słowacja Jarmila Gajdošová
Chińska Republika Ludowa Yan Zi
Chińska Republika Ludowa Zheng Jie
0:6, 6:4, 6:2
2005 Francja Émilie Loit
Słowenia Katarina Srebotnik
Czechy Eva Birnerová
Włochy Mara Santangelo
6:4, 6:3
2004 Australia Alicia Molik
Austria Barbara Schett
Niemcy Anna-Lena Grönefeld
Szwajcaria Emmanuelle Gagliardi
6:3, 6:3
2003 Ukraina Ołena Tatarkowa
Rosja Jewgienija Kulikowska
Ukraina Tetiana Perebyjnis
Chorwacja Silvija Talaja
6:2, 6:4
2002 Hiszpania Arantxa Sánchez Vicario
Rosja Swietłana Kuzniecowa
Hiszpania Eva Bes
Hiszpania María José Martínez Sánchez
6:3, 6:7(5), 6:3

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. WTA Bastad moves to Moscow in 2018!, „Tennis World USA” [dostęp 2018-07-25] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]