Wersja ortograficzna: Norfolk Naval Shipyard

Norfolk Naval Shipyard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Norfolk Naval Shipyard
Ilustracja
Typ stoczni remontowo-budowlana
Data powstania 1767
Państwo  Stany Zjednoczone
Miasto Portsmouth
Dawne nazwy Gosport Shipyard (1767-1862)
Strona internetowa

Norfolk Naval Shipyard (NNSY) – określana także jako Norfolk Navy Yard w Portsmouth (Wirginia), jest należącą do Dowództwa Systemów Morskich stocznią United States Navy mającą na celu modyfikacje i naprawy okrętów bez marży zysku. Ulokowana w pobliżu Elizabeth River NNSY, jest najstarszym i największym przedsiębiorstwem tego typu należącym do US Navy.

Nazwa stoczni została zmieniona z Gosport Shipyard/Gosport Navy Yard w 1862. W czasie I wojny światowej stocznia została powiększona by zatrudnić 11000 pracowników i ich rodziny. Kolejny raz powiększono ja w czasie II wojny światowej, podwajając jej fizyczne rozmiary i mocno zwiększając jej moce produkcyjne. W tym czasie, od 1940 do 1945, stocznia zatrudniała 43.000 pracowników i zbudowała 6850 jednostek pływających.

Po II wojnie światowej NNSY przestawiła się z budowy nowych jednostek na przeprowadzanie przeglądów i remontów. Dwie ostatnie nowe jednostki pływające – trałowce o drewnianym kadłubie "Bold" i "Bulwark" zostały zwodowane 28 marca 1953, w czasie wojny koreańskiej.

Obecnie stocznia składa się z kilku niepołączonych ze sobą obszarów o łącznej powierzchni 5,2 km². Norfolk Naval Shipyard zapewnia naprawy i modernizacje każdego okrętu jaki US Navy posiada w służbie, w tym okrętów desantowych, okrętów podwodnych, krążowników rakietowych i lotniskowców US Navy. W ostatnim jednak czasie przedsiębiorstwo skupia się głównie na okrętach o napędzie atomowym i jednostkach wspierających takie okręty. Stocznia w Norfolk jest jednym z kilku jedynie miejsc na wschodnim wybrzeżu USA zdolnym do zadokowania w suchym doku lotniskowców o napędzie atomowym. Innym przedsiębiorstwem mającym taki dok jest Northrop Grumman Newport News znajdujące się także w rejonie Hampton Roads. To przedsiębiorstwo jest jedyną amerykańską stocznią obecnie budującą lotniskowce oraz dokonujące okresowych przeglądów i wymiany paliwa nuklearnego.

Niektóre okręty[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]